Spalanie

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2886
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Spalanie

Post autor: MałGorzata »

viewtopic.php?f=9&t=2101

Tutaj też jest trochę o spalaniu.


----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

Sponsor

Re: Spalanie

Sponsor


luzszymon
Posty: 10
Rejestracja: 20 maja 2021, 14:59
Samochód: to be: Kodiaq Sportline 2.0 TSI

Re: Spalanie

Post autor: luzszymon »

Przemo81 pisze:
23 sie 2021, 12:43
luzszymon pisze:
19 sie 2021, 13:55
Hej, a mozecie wrzucic swoje dlugoterminowe spalanie i rozklad tego jak jezdzicie? Bo rekordy z trasy 200km czy nawet 500km cos tam mowia. Ja mam w moim Leonie czasem 10, a bywalo i ponizej6, ale co 5tys KM (chyba co tyle sie resetuje ten licznik) jest ZAWSZE 7.4-7.6 :) Jezdze 25% miasto, 75% trasa, 20kkm rocznie i nie umiem wybrac TSI/TDI xD
Ktos kiedys pokazal ladne zestawienie TDI/TSI na tej samej trasie jechali w 2 Misiaki wiec mozesz przeszukac i znajdziesz roznice w spalaniu.

Auto mam od grudnia 2019 i do dzis zrobilem 53k km mniej wiecej te samy % jezeli chodzi o miasto/trase, ale moje miasto jest w top 3 zakorkowanych w Polsce :P. Srednia z calego dystansu to 10L. Jezdze totalnie roznie: zalezy od pogody / drogi (K, E, A) / jak bardzo cisnie czas. Potrafie jechac eko ale i potrafie miec 18L / 100km jak mi sie spieszy.

Nie patrz na ludzikow z rekordami spalania bo to sa jednorazowe strzaly. Ja moglbym to wstwawic spalanie 3,9L ale jest bez sensu bo wracalem do domu z wyprawy w gorach i pierwsze 20 km mialem z gorki, totalnie bez ruchu i żeglowalem w trybie Eko. Czy to ma sens jasne ze nie.

To ile Tobie bedzie spalalo zalezy od wariatntu jaki wybierzesz (TDI/TSI, 4x2/4x4, manual/auto) i tego jaka masz ciezka noge (misiek jest bardzo wrazliwy na to jak operaujesz pedalem gazu) Nie liczylbym jednak ze zejdziesz ponizej 8L na sredniej z calosci.

PS jezeli planujesz jezdzic z predkosciami 160+ to zostaje Ci tylko jedna opcja silnikowa... poza RS em ;)
Zrobiłem identyczną trasę 25 km, jadąc identycznie wczoraj TDI (panorama 7 miejsc) i TSI (bez pano, 7 miejsc). Diesel 7.8 ,| Benzyna 10.2. Te miejsca dodatkowe podobno sporo ważą, panorama gdzieś czytałem że 100 kg (jakoś mi się to nie mieści w głowie). Przy takim założeniu, to jest 150 kg więc w aucie w stosunku do 5 os bez pano.

Małgorzata, dzięki za link. Porównanie wychodzi jak się jeździ jednym i drugim po sobie. Na mnie diesel zrobił dobre wrażenie bo bardziej czuć kopyto :) spalanie 7.8 to jest nic przy tych osiągach i masie. 10 też udźwigne tylko zasięg wtedy taki sobie. Szkoda że jak nie ma 70L

Przemo81
Posty: 30
Rejestracja: 24 lut 2020, 19:45
Samochód: Kodiaq, Style, 190 tdi 4x4

Re: Spalanie

Post autor: Przemo81 »

luzszymon pisze:
24 sie 2021, 21:00

Zrobiłem identyczną trasę 25 km, jadąc identycznie wczoraj TDI (panorama 7 miejsc) i TSI (bez pano, 7 miejsc). Diesel 7.8 ,| Benzyna 10.2. Te miejsca dodatkowe podobno sporo ważą, panorama gdzieś czytałem że 100 kg (jakoś mi się to nie mieści w głowie). Przy takim założeniu, to jest 150 kg więc w aucie w stosunku do 5 os bez pano.

Małgorzata, dzięki za link. Porównanie wychodzi jak się jeździ jednym i drugim po sobie. Na mnie diesel zrobił dobre wrażenie bo bardziej czuć kopyto :) spalanie 7.8 to jest nic przy tych osiągach i masie. 10 też udźwigne tylko zasięg wtedy taki sobie. Szkoda że jak nie ma 70L
Jezeli dosc mocno zwracasz uwage na spalanie to przy zakupie rozwazylbym wersje ktora juz posiada wybor trybu jazdy. Roznica w spalaniu miedzy eko a sport jest widoczna "golym okiem" - osiagi tez ;)

P.S 7.8L to chyba trasa "poza miejska" :P

pwroblew
Posty: 65
Rejestracja: 21 cze 2020, 23:43
Samochód: Skoda Kodia1 2.0 TSI

Re: Spalanie

Post autor: pwroblew »

Przemo81 pisze:
25 sie 2021, 12:48
luzszymon pisze:
24 sie 2021, 21:00

Zrobiłem identyczną trasę 25 km, jadąc identycznie wczoraj TDI (panorama 7 miejsc) i TSI (bez pano, 7 miejsc). Diesel 7.8 ,| Benzyna 10.2. Te miejsca dodatkowe podobno sporo ważą, panorama gdzieś czytałem że 100 kg (jakoś mi się to nie mieści w głowie). Przy takim założeniu, to jest 150 kg więc w aucie w stosunku do 5 os bez pano.

Małgorzata, dzięki za link. Porównanie wychodzi jak się jeździ jednym i drugim po sobie. Na mnie diesel zrobił dobre wrażenie bo bardziej czuć kopyto :) spalanie 7.8 to jest nic przy tych osiągach i masie. 10 też udźwigne tylko zasięg wtedy taki sobie. Szkoda że jak nie ma 70L
Jezeli dosc mocno zwracasz uwage na spalanie to przy zakupie rozwazylbym wersje ktora juz posiada wybor trybu jazdy. Roznica w spalaniu miedzy eko a sport jest widoczna "golym okiem" - osiagi tez ;)

P.S 7.8L to chyba trasa "poza miejska" :P
"gołym okiem" spojrzałem na spalanie eko i sport u siebie i różnica tak minimalna, wręcz żadna, że nie warto się męczyć na eko :)

Przemo81
Posty: 30
Rejestracja: 24 lut 2020, 19:45
Samochód: Kodiaq, Style, 190 tdi 4x4

Re: Spalanie

Post autor: Przemo81 »

pwroblew pisze:
25 sie 2021, 23:04

"gołym okiem" spojrzałem na spalanie eko i sport u siebie i różnica tak minimalna, wręcz żadna, że nie warto się męczyć na eko :)
Tzn Na sporcie jak cisne ( wrzuclaem gdzies foto ) to spalanie mam kolo 18L. Na eco starajac sie utrzymywac podobna predkosc jakies 3L mniej - po miescie nawet ciut wiecej.

PS ale jak wlaczam tryb eco to jade "bardziej eko" jezeli chodzi o hamowanie i przyspieszania. Moze tu tkwi roznica :D

SlawekW
Posty: 148
Rejestracja: 24 wrz 2018, 21:55
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq Style 2.0 TSI

Re: Spalanie

Post autor: SlawekW »

Ostatnio zrobiłem razy tę samą trasę (105 km drogami krajowymi i kawałkiem ekspresówki).
Dwa razy jechałem na ECO: wyszło 7,6 i 7,7
Raz na Sport: wyszło 8,9
Raz na Drive: wyszło 7,8
(u mnie silnik 2,0 TSI 180KM, ale bardziej chodzi o różnice w trybach).

Ciekawostka taka: w trybie sport automat wrzuca 7 bieg dużo powyżej 120 km/h, co sprawiało że większość drogi jechałem na biegu 5, część na 6. I pewnie stąd taki wynik.

elmiko
Posty: 408
Rejestracja: 16 wrz 2021, 19:45
Samochód: Kodiaq MR2022 L&K TDI 200KM

Re: Spalanie

Post autor: elmiko »

Sam byłem ciekawy porównania TSI vs TDI.
Milem ostatnio okazję pobujać się po mieście Tarraco FR TSI i Kodiaq Sportline TDI.
Oba siedmioosobowe. Oba właściwie nowe.
Dystans właściwie taki sam - 125 km
Średnia prędkość 30 km/h ;)
Spalanie TSI 9,7 l/100 km
Spalanie TDI 7,7 l/100 km

Jazda 90% po mieście, przeważnie w korkach. Kilka km po ekspresówce, ale do 120 km/h.

Awatar użytkownika
herman00
Posty: 266
Rejestracja: 22 lip 2020, 9:02
Lokalizacja: Warszawa Ursynów
Samochód: Zielony Misiek Style 2,0 TSi 4x4DSG

Re: Spalanie

Post autor: herman00 »

Dotychczas nie odzywałem się na temat spalania, ale mam taki materiał porównawczy:
Trasa Tuchola - Warszawa. Dojazd z Tucholi do węzła Warlubie na A1 i dalej A1 i A2 na Ursynów w dniu 21 września i powrót do Tucholi tą samą trasą w dniu następnym.
Jechałem sam. Jak widać dystans, średnia prędkość, czas przejazdu bardzo podobne - tylko spalanie różne.

Obrazek

Obrazek

kodiaqo
Posty: 89
Rejestracja: 03 wrz 2021, 22:56
Samochód: Tiguan 2.0 TSI 170 kM 4-Motion

Re: Spalanie

Post autor: kodiaqo »

... a wiatr ? Ostatnio Wiało to bardzo. Taka "buda" to jednak ogromny opór powietrza.
Na takim samym dystansie i z taką samą średnią prędkością a różnica >2 l to nie przypadek.
A ruch w 1 i 2 stronę ?

Przemo81
Posty: 30
Rejestracja: 24 lut 2020, 19:45
Samochód: Kodiaq, Style, 190 tdi 4x4

Re: Spalanie

Post autor: Przemo81 »

Jest kilka pytan bez ktorych ciezko bedzie stwierdzic

1) natezenie ruchu - z godzin wynika ze w drugim przypadku jechales duzo pozniej -> prawdopodobnie mniejsze natezenie ruchu. Wiadomo misiek nie lubi przyspieszania mogles jechac w teorii wolniej ale plynniej. Srednia wyjdzie taka sama ale spalanie juz nie.
2) warunki atmosferyczne - deszcz lub wiatr moga bez problemu zrobic roznice
3) wybor trybu jazdy -> rozny w obu kierunkach
4) klima ? - ale tu az tak duzej roznicy bym sie nie spodziewa...
5) wysokosc npm - to jest taki troche teoretyczny punkt np w jedna strone jechales z gorki w druga pod gorke

To chyba najwazniejsze co moim zdaniem ma wplyw....

PS Dlatego ja opieram sie na dystrybutorze jezeli chodzi o spalanie. W 95% przypadkow zawsze tankuje sie na jednej stacji i do pierwszego odbicia.

ODPOWIEDZ