Jak prawidłowo i wygodnie ustawić fotel ?

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
SlawekW
Posty: 148
Rejestracja: 24 wrz 2018, 21:55
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq Style 2.0 TSI

Jak prawidłowo i wygodnie ustawić fotel ?

Post autor: SlawekW »

Wrzucam ten wątek z dużą obawą, że zacznie się off-topic i dworowanie z gościa który nie potrafi sobie ustawić wygodnie fotela.
Ale z tym mam właśnie problem. Auto wysokie, fotele elektrycznie sterowane. Ustawiłem, jednak mam wrażenie że jest nie do końca dobrze. Czegoś mi brakuje. Fotel mocno położony.

W jaki sposób Wy ustawiacie fotele w Misiu ?
Najpierw wysokość, czy odległość od pedałów ?
Pochylenie fotela ?
Odległość od kierownicy ?
Czy po finalnym ustawieniu siedząc w fotelu wygodnie opieracie się całymi plecami ? Głowa leży na zagłówku ?

Z góry dzięki za wszelkie KONSTRUKTYWNE porady i dyskusje.



Sponsor

Jak prawidłowo i wygodnie ustawić fotel ?

Sponsor


Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Jak prawidłowo i wygodnie ustawić fotel ?

Post autor: MałGorzata »

Usiądź i ustaw sobie tak aby było wygodnie. Myślę, że to najlepszy sposób :)

Ja od czasu do czasu zmieniam w zależności od ilości odzieży wierzchniej kąt oparcia pleców. I nie robię tego dlatego, że właśnie jestem w grubym zimowym płaszczu tylko dlatego, że jest mi niewygodnie i trzeba poprawić :)
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

RobKos
Posty: 321
Rejestracja: 26 kwie 2018, 9:34
Samochód: Skoda Kodiaq 2.0 TDI 190KM Style DSG 4x4

Re: Jak prawidłowo i wygodnie ustawić fotel ?

Post autor: RobKos »

Nie mam elektryki. Klawiszem z boku obniżam fotel do podłogi na maksa, potem oparcie lekko pochylone do tyłu. Ma być jak w fotelu😁.
176 cm wzrostu

D10ni
Posty: 1088
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:53
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: GunMetal Sportline 2.0TDI 190KM

Re: Jak prawidłowo i wygodnie ustawić fotel ?

Post autor: D10ni »

Mimo że w octavce mam tak samo jak RobKos, w Kodiaq podniosłem fotel wysoko, tak żeby po otwarciu drzwi tyłek od razu wsuwać na fotel a nie "wpadać do dziury". Dzięki temu mam też lepszą widoczność konturów samochodu i widzę dalej nad "plaskaczami". Dzięki temu także jadąc w kierunku zachodzącego słońca mogę korzystać maksymalnie z osłony przeciwsłonecznej. Drugi krok - odsunięcie fotela na tyle żebym nogi miał swobodnie lekko zgięte i żebym nie musiał prostować na maxa nogi wciskając pedały. Oparcie lekko tylko odchylone do tyłu od pionu. Kierownica wyciągnięt ana maksa w moją stronę i opuszczona nisko, tak abym wewnątrz kierownicy widział zegary (żeby kierownica nie zasłaniała). I jak na nauce jazdy (dawno) wyciągnięte ręce przed siebie, nadgarstkami opierają się o górę kierownicy.
Jakoś tak.
Zadowolny z GunMetal Sportline :D

Malenstwo8
Posty: 2591
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: Jak prawidłowo i wygodnie ustawić fotel ?

Post autor: Malenstwo8 »

Mam tak samo jak @D10ni.

Bartosz
Posty: 118
Rejestracja: 24 sie 2018, 12:22
Samochód: Sportline 2.0TSI 190KM 2020

Re: Jak prawidłowo i wygodnie ustawić fotel ?

Post autor: Bartosz »

Nie ma się co bać o śmiech. Takie niby banalne sprawy czasem wcale nie są tak oczywiste. :) W Kodiaqu spokojnie znajdziesz wygodną pozycję, a najlepiej pierw stosować się do podstawowej zasady (niezależnie od samochodu):

1. Zacznij od nóg, czyli odległości fotela od deski rozdzielczej. Nogi muszą być lekko ugięte, gdy wciskasz do końca pedały. To kwestia wygody, ale też bezpieczeństwa (żeby w razie wypadku nogi w kolanach się nie połamały, tylko gładko zgięły). Nie da się oczywiście powiedzieć, na ile mają być zgięte, bo to kwestia indywidualna – sam wyczujesz, na ile jest naturalnie i wygodnie. Noga nad kolanem ma się lekko unosić od fotela, gdy trzymamy nogę na pedałach.

2. Kierownica. Powinna być ułożona tak, że gdy położysz wyciągniętą rękę na górze kierownicy, to masz ją mieć mniej więcej na wysokości nadgarstka, a najlepiej ciutkę bliżej siebie. Ręka jest wtedy oczywiście lekko uniesiona.

Wszystko powyższe to dla niektórych banał, ale nie dla wszystkich :). Oczywiście słowo "powinno" należy traktować z lekkim przymrużeniem oka, bo to jest kwestia indywidualna, ale z reguły te proste zasady się sprawdzają. Z pochyleniem fotela i wysokością, trzeba samemu znaleźć naturalną pozycję. Najczęściej to jest łatwe do wyczucia, co jest ok.

Awatar użytkownika
Fatboy
Posty: 179
Rejestracja: 30 sty 2018, 13:51
Lokalizacja: Kielce
Samochód: Kodiaq Sportline 2.0TSI 180KM 4x4 DSG (Mar 2018)

Re: Jak prawidłowo i wygodnie ustawić fotel ?

Post autor: Fatboy »

U mnie priorytet to maksymalne podniesienie fotela bo wtedy wiecej widze (minus to stanie na swiatlach w pierwszym rzedzie bo czasem trzeba sie wychylic zeby je widziec), a potem naciskam hamulec, przysuwam fotel do przodu i testuje jak mi wygodnie a na koniec kierownica, nachylenie oparcia + usterka.
Skoda Kodiaq Sportline 4x4 DSG 2.0TSI 180KM (Marzec 2018)

bubuś
Posty: 646
Rejestracja: 04 lut 2018, 10:28
Lokalizacja: Polska
Samochód: był Kodiaq Style 2,0 TDI 140kW, 4x4, DSG + dodatki

Re: Jak prawidłowo i wygodnie ustawić fotel ?

Post autor: bubuś »

Jak obejrzysz to przedszkole dot. ustawiania optymalnej pozycji za kierownicą https://www.youtube.com/results?search_ ... l+kierowcy , to będziesz ekspertem
Follow your dreams :D
Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów! Oczekujesz pomocy, używaj poprawnej pisowni.
Popieram akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

ODPOWIEDZ