Dysze spryskiwaczy przedniej szyby i wycieraczki a mróz poniżej -15

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
WuWu
Posty: 597
Rejestracja: 10 cze 2017, 23:18
Samochód: Kodiaq 1,4

Dysze spryskiwaczy przedniej szyby i wycieraczki a mróz poniżej -15

Post autor: WuWu »

W instrukcji obsługi na stronie 77 jest napisane:
"Dysze spryskiwaczy przedniej szyby są ogrzewane, gdy pracuje silnik, a temperatura zewnętrzna spadnie poniżej +10°C."

Tymczasem:

- mając płyn do -20, jadąc autostradą prawa dysza spryskiwacza (ta od pasażera) w trakcie jazdy zamarzła przy -16,5C (na wyświetlaczu w aucie).

- jakość oczyszczania szyby przy mocnym mrozie (tak poniżej -15) jest gorsza niż w każdym poprzednim aucie. Wycieraczki zachowują się jak dwa patyki ;).

Dzisiaj gdy temp podniosła się do -10 C już jest wszystko OK i spryskiwacz też się odmroził mimo że od zamarznięcia był cały czas na mrozie.

Ktoś się spotkał z takim problemem ? Pytanie czy ten typ tak ma czy muszę się przejechać do serwisu.



Sponsor

Dysze spryskiwaczy przedniej szyby i wycieraczki a mróz poniżej -15

Sponsor


Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Dysze spryskiwaczy przedniej szyby i wycieraczki a mróz poniżej -15

Post autor: MałGorzata »

Może źle myślę ale jadąc autostradą przy temperaturze powietrza -16,5'C .

Temperatura dyszy nawet tej ogrzewanej może być niższa niż temperatura zamarzania płynu do spryskiwaczy.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

Malenstwo8
Posty: 2589
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: Dysze spryskiwaczy przedniej szyby i wycieraczki a mróz poniżej -15

Post autor: Malenstwo8 »

U mnie wszystko ok.

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Dysze spryskiwaczy przedniej szyby i wycieraczki a mróz poniżej -15

Post autor: MałGorzata »

Przy tak niskich temperaturach dobrym uzupełnieniem jest podgrzewana elektrycznie szyba :)
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

WuWu
Posty: 597
Rejestracja: 10 cze 2017, 23:18
Samochód: Kodiaq 1,4

Re: Dysze spryskiwaczy przedniej szyby i wycieraczki a mróz poniżej -15

Post autor: WuWu »

Podgrzewana szyba pewnie by pomogła aby guma wycieraczek nie była taka twarda. Żeby nawet był podgrzewany jakoś dół szyby, tam gdzie siedzą wycieraczki to już by pewnie było lepiej :).
Natomiast płyn był raczej ok, ponieważ jedna dysza (ta od kierowcy) na szczęście nie zamarzła. Cały czas pryskała jak należy a wycieraczki zbierały jakoś brud ale (tak jak już pisałem) bez zachwytu. Płyn który nie został zebrany od razu malował się na szybie póki za kilka sekund nie odparował.
Dla jasności w aucie było aż za ciepło bo włączałem też nawiew na szybę (przycisk na max) a szyba faktycznie od zewnątrz przy tych prędkościach chyba była za zimna :). W środku siedziałem tylko w koszuli i było ciepło.

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Dysze spryskiwaczy przedniej szyby i wycieraczki a mróz poniżej -15

Post autor: MałGorzata »

Może do tej prawej dyszy jest dłuższa droga od zbiorniczka i temperatura płynu jest przez to niższa?

Myślę, że gdyby podgrzewanie dysz nie działało poprawnie kłopoty pojawiłyby się już przu -5'C w mieście :)
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

Waty
Posty: 105
Rejestracja: 04 kwie 2017, 6:58
Samochód: Brak

Re: Dysze spryskiwaczy przedniej szyby i wycieraczki a mróz poniżej -15

Post autor: Waty »

U nas calkowicie zamarzły wszystkie spryskiwacze włącznie z tymi od reflektorów. Lałem płyn do -20 z castoramy a nie było raczej więcej jak -15. Znajomy szef serwisu we fiacie mówił, że to przez to, że spryskiwacze reflektorów się nie do końca chowają, bo niestety u mnie występuje taki właśnie problem. W skodzie twierdzą, że zły płyn.
Zapraszam na mojego bloga ogrodniczego: www.rosnij.pl

Michaelo
Posty: 8
Rejestracja: 21 wrz 2017, 14:22
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq, 2.0 TDI FWD

Re: Dysze spryskiwaczy przedniej szyby i wycieraczki a mróz poniżej -15

Post autor: Michaelo »

Poza tym po uruchomieniu samochodu wycieraczki wykonują dziwny ruch - jakby 1cm w górę, następnie 1 cm w dół (nie uruchamiając dźwigni wycieraczek). W związku z tym jeśli nie odkujesz lodu z dolnej części szyby (bo np. przeparkowujesz jedynie auto kilka metrów dalej) i są one przymarznięte do szyby to łatwo o naderwanie/zerwanie pióra. Po co wykonywany jest ten zabieg ruchu wycieraczek?

Awatar użytkownika
jankess4
Posty: 320
Rejestracja: 30 mar 2017, 19:49
Lokalizacja: TORUŃ
Samochód: KODIAQ 1,4 TSI 4x4 STYLE MANUAL

Re: Dysze spryskiwaczy przedniej szyby i wycieraczki a mróz poniżej -15

Post autor: jankess4 »

W instrukcji napisali ze po to aby pióra wycieraczek nie zużywały sie od leżenia w jednym miejscu na szybie. Nie przewidzieli chyba wszystkiego.

Michaelo
Posty: 8
Rejestracja: 21 wrz 2017, 14:22
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq, 2.0 TDI FWD

Re: Dysze spryskiwaczy przedniej szyby i wycieraczki a mróz poniżej -15

Post autor: Michaelo »

No tak...
I pewnie w instrukcji jest zawarta informacja, że KAŻDORAZOWO przed jazdą należy przygotować (oczyścić) przednią szybę, więc producent zabezpieczył się przed skutkami opisanymi powyżej.

ODPOWIEDZ