Ogumienie całoroczne

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
szablesi76
Posty: 74
Rejestracja: 26 maja 2021, 20:24
Samochód: Kodiaq 2021 2.0 tdi dsg

Re: Ogumienie całoroczne

Post autor: szablesi76 »

BigDaddy pisze:Ja też tak uważam ale chciałem poznać zdanie osób używających wielosezonowe. Od 25 lat na zimę zakładam zimówki w obu autach bo uważam, że produkt specjalistyczny zawsze jest lepszy od uniwersalnego.
Robie dokładnie tak samo. Raz mnie kolega przekonał ale każdy popełnia błędy. Nigdy więcej.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Sponsor

Re: Ogumienie całoroczne

Sponsor


Awatar użytkownika
WaC
Posty: 640
Rejestracja: 17 wrz 2021, 21:41
Lokalizacja: Bemowo
Samochód: Sportline 2.0 TSI 4x4 DSG7

Re: Ogumienie całoroczne

Post autor: WaC »

elmiko pisze:
21 sty 2022, 1:27
snowb pisze:
21 sty 2022, 0:19
wasyleq pisze:
20 sty 2022, 22:48
Tak, guma letnia. Będę ogarniał wielosezonowe.
Skad u Was takie zdecydowanie na caloroczne?
Wszystko zależy gdzie kto jeździ. Jak tylko po mieście, które w razie czego jest odśnieżone - wystarczą allseason.
Ale tam gdzie dzisiaj (a właściwie już wczoraj) jechałem - droga między polami, gdzie pług przejeżdża raz dziennie a później wiatr nawiewa cały śnieg z pól właśnie na drogę - było cholernie ciężko na nowych zimówkach. Miejscami przedni zderzak robił za pług.

Reasumując - rozumiem wybór :)
Popieram w 100% stanowisko Elmiko. Wczoraj jechałem ok. 50 km na lodzie (białym i tzw. czarnym), prędkość 33-47 km/h - fakt, że tu przydałyby się kolce, lecz zimówki są bardziej miękkie od letnich i całorocznych.
Napęd przód, bardzo żałuję, że nie jechałem tym, na którego czekam - 4x4!
Moje motto: Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z tego żywy.

Awatar użytkownika
WaC
Posty: 640
Rejestracja: 17 wrz 2021, 21:41
Lokalizacja: Bemowo
Samochód: Sportline 2.0 TSI 4x4 DSG7

Re: Ogumienie całoroczne

Post autor: WaC »

Xeor^ pisze:
21 sty 2022, 7:13
Raz po mieście jechalem na nowych zimówkach i zatrzymałem się 5cm przed tablicą innego auta. Gdybym miał całoroczne tylko na miasto to bym skasował nowy samochód. :)
No, wczoraj hamowałem przed skrzyżowaniem, czyli sytuacja przewidywalna, zacząłem delikatnie i dużo wcześniej, a on jechał i jechał, tylko ABS "zapierdzielał".
Moje motto: Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z tego żywy.

hinio
Posty: 141
Rejestracja: 14 paź 2021, 12:54
Samochód: czekam na: Skoda Kodiaq 2.0 TDI 150KM 4x4

Re: Ogumienie całoroczne

Post autor: hinio »

Takie wróżenie to tylko z fusów.... śnieg śniegowi nierówny, a po lodzie to i żadna zimówka nie pojedzie...
Mam dwa auta
1. z napędem na przód i zimówki Nokian WR SUV 3
2. Skoda 4x4 i całoroczne Micheline CrossClimate 2

I za nic nie mogę jednoznacznie ocenić które opony lepiej się zachowują w danej sytuacji.
Musiałbym w tym samym czasie (po przejechaniu jakiegoś newralgicznego odcinka) wsiąść do drugiego auta i przetestować... co jest praktycznie niemożliwe.

Raz tylko zrobiłem test. Pojechałem do lasu pobiegać. Tam była górka mocno wyślizgana przez auta, niczym nieposypana, taki wyślizgany śnieg...
Zatrzymałem się pod górką i spróbowałem ruszyć (na zimówkach 4x2). Do przodu ani rusz. Musiałem wycofać do prostego aby rozpędzić auto.
W to samo miejsce przyjechałem Skodą Kodiaq 4x4 na całorocznych (za ok 3 godziny).
Jaki efekt? Podjechałem bez problemu.
Wniosek: lepsze 4x4 i całoroczne, niż 4x2 i zimówki (w tym konkretnym miejscu, na wyślizganym śniegu, na podjeździe).
Jak by było na dojeździe do skrzyżowania, przy większych prędkościach... trzeba by przetestować...

szablesi76
Posty: 74
Rejestracja: 26 maja 2021, 20:24
Samochód: Kodiaq 2021 2.0 tdi dsg

Re: Ogumienie całoroczne

Post autor: szablesi76 »

hinio pisze:Takie wróżenie to tylko z fusów.... śnieg śniegowi nierówny, a po lodzie to i żadna zimówka nie pojedzie...
Mam dwa auta
1. z napędem na przód i zimówki Nokian WR SUV 3
2. Skoda 4x4 i całoroczne Micheline CrossClimate 2

I za nic nie mogę jednoznacznie ocenić które opony lepiej się zachowują w danej sytuacji.
Musiałbym w tym samym czasie (po przejechaniu jakiegoś newralgicznego odcinka) wsiąść do drugiego auta i przetestować... co jest praktycznie niemożliwe.

Raz tylko zrobiłem test. Pojechałem do lasu pobiegać. Tam była górka mocno wyślizgana przez auta, niczym nieposypana, taki wyślizgany śnieg...
Zatrzymałem się pod górką i spróbowałem ruszyć (na zimówkach 4x2). Do przodu ani rusz. Musiałem wycofać do prostego aby rozpędzić auto.
W to samo miejsce przyjechałem Skodą Kodiaq 4x4 na całorocznych (za ok 3 godziny).
Jaki efekt? Podjechałem bez problemu.
Wniosek: lepsze 4x4 i całoroczne, niż 4x2 i zimówki (w tym konkretnym miejscu, na wyślizganym śniegu, na podjeździe).
Jak by było na dojeździe do skrzyżowania, przy większych prędkościach... trzeba by przetestować...
Lepsze 4x4 zimówki niż 4x4 całoroczne :) i taki pakiet się montuje


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

hinio
Posty: 141
Rejestracja: 14 paź 2021, 12:54
Samochód: czekam na: Skoda Kodiaq 2.0 TDI 150KM 4x4

Re: Ogumienie całoroczne

Post autor: hinio »

szablesi76 pisze:
21 sty 2022, 7:52
Lepsze 4x4 zimówki niż 4x4 całoroczne :) i taki pakiet się montuje
Teoretycznie... masz rację, gdy w zimę mamy zimówki i jest zima ;-)
A gdy w zimę nagle zrobi się +15C to co będzie lepsze? Wtedy najlepsza byłaby wymiana na letnie, albo całoroczne ;-)
Bo droga hamowania na letnich będzie krótsza - zatem bezpieczniejsza...

Zimówki nie są na zimę. Zimówki są na śnieg i niską temperaturę. Pytanie czy w Polsce w zimę jest śnieg, bo u mnie go nie ma ;-)

Awatar użytkownika
DymJr
Posty: 84
Rejestracja: 09 lis 2018, 12:52
Samochód: Kodiaq Style 2.0tdi DSG

Re: Ogumienie całoroczne

Post autor: DymJr »

Opony całoroczne to że tak powiem bardzo śliski temat :) Każda sójka swój ogonek chwali, każdy będzie przekonywał do swojego wyboru usprawiedliwiając swoje wydatki. Ja nie odczułem różnicy po przesiadce i nigdy nie wróce na sezon bo to nie ma dla mnie sensu. To, że ktoś napisał, że się przejechał na allseason i są do dupy to taka opinia jest do dupy. Bardzo ciężko wyczuć różnice, jest dużo zmiennych, które decydują o zachowaniu opon począwszy od ich stanu (bo co z tego, że mam zimówkę z 3mm bieżnika), temperatur, stanu jezdni, tego co na niej jest, stanu zawieszenia i kierowcy itd.

szablesi76
Posty: 74
Rejestracja: 26 maja 2021, 20:24
Samochód: Kodiaq 2021 2.0 tdi dsg

Re: Ogumienie całoroczne

Post autor: szablesi76 »

DymJr pisze:Opony całoroczne to że tak powiem bardzo śliski temat :) Każda sójka swój ogonek chwali, każdy będzie przekonywał do swojego wyboru usprawiedliwiając swoje wydatki. Ja nie odczułem różnicy po przesiadce i nigdy nie wróce na sezon bo to nie ma dla mnie sensu. To, że ktoś napisał, że się przejechał na allseason i są do dupy to taka opinia jest do dupy. Bardzo ciężko wyczuć różnice, jest dużo zmiennych, które decydują o zachowaniu opon począwszy od ich stanu (bo co z tego, że mam zimówkę z 3mm bieżnika), temperatur, stanu jezdni, tego co na niej jest, stanu zawieszenia i kierowcy itd.
Święte słowa . Takie same masz opinie co do wielosezonowych. To ze ktoś się przejechał i nie widzi różnicy to tez opinia z dupy. Każdy robi jak uważa za najlepsze dla niego.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

snowb
Posty: 28
Rejestracja: 07 gru 2021, 12:22
Samochód: Kodiaq RS '22 soon.TM

Re: Ogumienie całoroczne

Post autor: snowb »

Panowie takie dywagacje, że całoroczna jest lepsza od zimówki, która ma 3mm to tym bardziej z d... bo chyba oczywistym jest, że mówimy o oponach 100% sprawnych technicznie. Tym samym mógłbym twierdzić że lepsza zimówka niż łysa letnia itd.

Ja nigdy nie zdecydowałem się na całoroczne, a interesuje mnie to dlatego, że zmiana opon co pół roku strasznie mnie wk... nie mówiąc o ciągle rosnących kosztach tego przedsięwzięcia, wycieczkach na zmiane, zwłaszcza jak masz w domu kilka aut itd. Wiadomo, że żona też chce Cię wysłać na wymianke ;)

Ja teraz czekam na Kodiaqa RS'a i chyba w tym aucie bym się nie zdecydował, zwłaszcza że tym jedździmy na wyjazdy wakacyjne/ferie z dzieciakami itd. Ale już w żony Nissanie Q poważnie rozważam, bo to auto tylko jeździ do miasta, a jak wiadomo śniegu u nas 3 dni na rok. Pytanie tylko czy te całoroczne są wogóle lepsze od letnich jak jest słaba zima 5 stopni.

wasyleq
Posty: 77
Rejestracja: 09 sie 2021, 19:46
Samochód: Jeszcze nie Kodiaq

Re: Ogumienie całoroczne

Post autor: wasyleq »

ja mam nadzieję, że całoroczna opona premium zrobi robotę. zobaczymy, jak będzie słabo, wrócę to sezonowych.

ODPOWIEDZ