JAKIE OPONY NA ZIMĘ ??

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
Mefju
Posty: 85
Rejestracja: 14 kwie 2017, 8:08
Lokalizacja: Skierniewice
Samochód: Kodiaq 2.0 tdi 140 KW

Re: JAKIE OPONY NA ZIMĘ ??

Post autor: Mefju »

Wertuję forum i jednak nie widzę odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie: czy ktoś na fabryczne 235/50R19 założył łańcuchy? Widzialem zdjęcia z przymiarką ale czy ktoś jechal na tym? Daje radę czy tłucze?



Sponsor

Re: JAKIE OPONY NA ZIMĘ ??

Sponsor


rafalhtc
Posty: 296
Rejestracja: 08 mar 2017, 15:44
Samochód: Hyundai Tucson 2017| 1.6 GDI | Comfort + Navi

Re: JAKIE OPONY NA ZIMĘ ??

Post autor: rafalhtc »

Falken HS01 kupiłem zeszłej jesieni. Nie założyłem ich jednak do Tucsona bo ostatecznie wymieniłem je na wielosezon Falken EuroAll Season.
HS01 w każdym bądź razie wyglądały znakomicie jako zimówki. Bieżnik rewelacja. Gruby i super zaprojektowany. Pomyślałem, że będą się wgryzać w śnieg jak Reksio w szynkę Obrazek

Patrząc jednak na specyfikę mojej pracy i trasy jakimi w 90% poruszam się zimą zdecydowałem się na wspomnianą wymianę, z której nota bene także jestem bardzo zadowolony.

Falken wyjdzie też z pewnością lepiej cenowo niż dwie pozostałe opcje jakie podałeś, a przy tym jednak koncern na oponach zna się bardzo dobrze co potwierdza w sportach motorowych i w wynikach sprzedaży na świecie.
Mazi80 pisze:Pytanko czy ktoś jeżdził na:
1) Pirelli Scorpion Winter 235/50 R19
2) Hankook Winter i*cept evo2 SUV W320A 235/50 R19
3) Falken Eurowinter HS01 SUV 235/50 R19

Jestem przed zakupem zimówek ale same gumy i takie pytanko co z tych 3 byście polecili.Jazda głównie miasto, drogi powiatowe oraz autostrady.
Czekam na opinie.
Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


rafalhtc
Posty: 296
Rejestracja: 08 mar 2017, 15:44
Samochód: Hyundai Tucson 2017| 1.6 GDI | Comfort + Navi

Re: JAKIE OPONY NA ZIMĘ ??

Post autor: rafalhtc »

Tu masz HS01 na żywo ObrazekObrazek

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


rafalhtc
Posty: 296
Rejestracja: 08 mar 2017, 15:44
Samochód: Hyundai Tucson 2017| 1.6 GDI | Comfort + Navi

Re: JAKIE OPONY NA ZIMĘ ??

Post autor: rafalhtc »

A Tu EuroAll SeasonObrazekObrazek

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


Mefju
Posty: 85
Rejestracja: 14 kwie 2017, 8:08
Lokalizacja: Skierniewice
Samochód: Kodiaq 2.0 tdi 140 KW

Re: JAKIE OPONY NA ZIMĘ ??

Post autor: Mefju »

Mefju pisze:
18 paź 2018, 12:23
Wertuję forum i jednak nie widzę odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie: czy ktoś na fabryczne 235/50R19 założył łańcuchy? Widzialem zdjęcia z przymiarką ale czy ktoś jechal na tym? Daje radę czy tłucze?
Jeszcze jeden pomysl... skoro z przodu jest tak ciasno to to może łańcuchy na tył zakładać?
Widzialem kilka różnych opcji łańcuchów, ktore nie schodzą za koło ale cena raczej zaporowa wiec zdecydowanie standardowe bardziej by mi pasowały.
Próbował ktoś takiego rozwiązania?

bubuś
Posty: 646
Rejestracja: 04 lut 2018, 10:28
Lokalizacja: Polska
Samochód: był Kodiaq Style 2,0 TDI 140kW, 4x4, DSG + dodatki

Re: JAKIE OPONY NA ZIMĘ ??

Post autor: bubuś »

Są dwie kwestie:
-pierwsza, czy będziesz faktycznie jeździł w tak zaśnieżone tereny, że użycie łańcuchów będzie konieczne (bo w Twoich rejonach łowieckich tak śnieżnych zim nie ma). W Polsce na dobrych zimówkach w zasadzie można pojechać na wszystkich drogach (w Lagunie miałem łańcuchy i nawet jeżdżąc zimą w góry nigdy nie miałem potrzeby ich użycia. Jeden jedyny raz je założyłem z ciekawości oraz by przy okazji zobaczyć jak się je mocuje i zdejmuje),
-praktycy stoją na stanowisku, że łańcuch zakłada się na przednie koła, bo one przede wszystkim nadają kierunek jazdy, no i podają napęd ciągnąc auto (w Kodiaqu napęd na tylne koła zostanie zapięty dopiero gdy przednie zaczną się poślizgiwać). Stąd montaż łańcuchów na tył, który pcha auto, nie wydaje się być dobrym pomysłem, bo zakładając, że będą te koła napędzane, to wówczas przednie mogą z jakiegoś powodu (koleina, mulda lodowa) zejść z toru jazdy i wyprowadzą na manowce, bo kontrowanie kierownicą by jechać w miarę prosto może spowodować nawet bączka.

Dla upewnienia się, czy łańcuch wejdzie na koła 235/50/19 i będzie bezpiecznie warto byłoby wjechać autem na podnośnik (ale taki by auto stało na kołach) i dokładnie pomierzyć jak na przodzie jest dużo luzu, czy da się upchnąć dodatkowe 8-9 milimetrów na każdą stronę, by po lewej i prawej stronie koła nic się nie ocierało (także trzeba by było pokręcić kierownicą).
Ja bym tak zrobił, ale nie planuję zakupu łańcuchów.
Follow your dreams :D
Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów! Oczekujesz pomocy, używaj poprawnej pisowni.
Popieram akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Mefju
Posty: 85
Rejestracja: 14 kwie 2017, 8:08
Lokalizacja: Skierniewice
Samochód: Kodiaq 2.0 tdi 140 KW

Re: JAKIE OPONY NA ZIMĘ ??

Post autor: Mefju »

Zakładanie w niektórych rejonach jest konieczne i pilnują tego policmajstry nie mówiące po naszemu :-(.
Nie zakladam że będę tłukł jakieś wielki przebiegi na łańcuchach i nie myśle również bym bardzo potrzebował ich ze względu na warunki ale czasami po prostu nie wpuszczają dalej w górę bez nich.
Chyba jednk nikt z forumowiczów nie testował na żywym Miśku stosowania i muszę sam sprawdzić.

Jak przetestuję, dam znać.

root
Administrator
Posty: 1392
Rejestracja: 09 lis 2016, 12:06
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90

Re: JAKIE OPONY NA ZIMĘ ??

Post autor: root »

Ale skoro pilnują, to czy przejdą łańcuchy tylko na jednej osi?
Twój znajomy posiada albo zastanawia się nad zakupem Kodiaqa? Daj mu znać o naszym forum! :)

D10ni
Posty: 1088
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:53
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: GunMetal Sportline 2.0TDI 190KM

Re: JAKIE OPONY NA ZIMĘ ??

Post autor: D10ni »

Jeśli to komuś pomoże do Sportline, zestawiłem wielkości kół. W oryginale dla Sportline 2.0 4x4 przewidziane są 235/50R19 lub za dopłatą 235/45R20. Z kolei zimowe do łańcuchów jak pisaliście zalecane są 215/65R17. Zastanawiałem się jak to będzie wyglądać i czy nie zmieni mizernego i tak prześwitu.
Obrazek

8 mm różnicy wysokości, tak więc misiek na zimę obniży się o 4mm wysokości. Węższa opona, czyli większy nacisk i przyczepność.
Znając także różnicę w komforcie gdy opona ma "więcej mięsa" (117vs140mm), zamówiłem oryginalne 17-tki z Nokianami WR SUV3 które w octavce test zimowy w górach w zeszłym roku zaliczyły wzorowo.
Zadowolny z GunMetal Sportline :D

Malenstwo8
Posty: 2591
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: JAKIE OPONY NA ZIMĘ ??

Post autor: Malenstwo8 »

Instrukcja - strona 295. Łańcuchy można zakładać tylko na koła 17".

ODPOWIEDZ