Przyczepa lekka 750kg a stabilność prowadzenia

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
Xeor^
Posty: 217
Rejestracja: 07 cze 2021, 12:08
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI 4x4 L&K

Przyczepa lekka 750kg a stabilność prowadzenia

Post autor: Xeor^ »

Cześć,

Posiadam tylko kategorię B i chciałem wypożyczyć na podróż na kemping przyczepę towarową z plandeką do 750kg żeby się zmieścić, bo bagażnik Kodiaq już nie wystarcza jak dorzuci się namiot i inne rzeczy kempingowe.

Nigdy nie jeździłem z przyczepą i będę starać się omijać autostrady żeby sobie na spokojnie dojechać te 80km/h, martwi mnie tylko ten nowy przepis związany z zakazem wyprzedzania przez samochody ciężarowe, czy w takim wypadku, jeżeli będę trzymać przy dobrych warunkach pogodowych 93km/h na S-ce to jest to bezpieczne? Przyczepka będzie prawdopodobnie jednoosiowa, zastanawiam się czy nie wziąć na ten okres dwuosiowej, żeby się lepiej prowadziła.

Czy ktoś bardziej doświadczony, może się wypowiedzieć jak się jeździ z taką przyczepką i czy na haku czuć jak lekka przyczepka staje się niestabilna, zastanawiam się czy taka przyczepka (która nie będzie załadowana nawet z 150-200 kg, bo głównie tam będzie namiot, śpiwory i takie lekkie pierdoły) jest w stanie pociągnąć kodiaq załadowanego w pełni i spowodować, że stanie się niestabilny?



Sponsor

Przyczepa lekka 750kg a stabilność prowadzenia

Sponsor


Fonix
Posty: 108
Rejestracja: 21 mar 2023, 8:16
Samochód: Style 1.5tsi

Re: Przyczepa lekka 750kg a stabilność prowadzenia

Post autor: Fonix »

Nawet jej nie poczujesz. Jedyne ryzyko, to że zapomnisz o niej na długiej trasie i zbyt wcześnie wrócisz na swój pas po wyprzedzaniu ;)

Xeor^
Posty: 217
Rejestracja: 07 cze 2021, 12:08
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI 4x4 L&K

Re: Przyczepa lekka 750kg a stabilność prowadzenia

Post autor: Xeor^ »

O super, dzięki :D Zdecydowałem się nawet wynająć niską długą skrzynię dwuosiową, więc powinno być super. Ale jeżeli ktoś ma jakieś przemyślenia to proszę pisać, chętnie poczytam w celach edukacyjnych. :D

Awatar użytkownika
Marcelus
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2022, 22:02
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq Sportline 2.0 TSI 190KM 4x4

Re: Przyczepa lekka 750kg a stabilność prowadzenia

Post autor: Marcelus »

Skoro nigdy nie jeździłeś z przyczepką to potrenuj sobie cofanie z nią bo nie zawsze się da jechać tylko do przodu ;)

bubuś
Posty: 646
Rejestracja: 04 lut 2018, 10:28
Lokalizacja: Polska
Samochód: był Kodiaq Style 2,0 TDI 140kW, 4x4, DSG + dodatki

Re: Przyczepa lekka 750kg a stabilność prowadzenia

Post autor: bubuś »

Xeor^ pisze:
07 sie 2023, 18:17
O super, dzięki :D Zdecydowałem się nawet wynająć niską długą skrzynię dwuosiową, więc powinno być super. Ale jeżeli ktoś ma jakieś przemyślenia to proszę pisać, chętnie poczytam w celach edukacyjnych. :D
Przyczepy lekkie (do 750kg) na ogół są jednoosiowe. O lekkich dwuosiówkach nie słyszałem, ale pewnie mało wiem.
Przyczepy lekkie mają na ogół wtyczkę 7 pinową. Kodiaq tymczasem ma 13 pinowe gniazdo. Zatem czeka Cię kupno przejściówki z 13 na 7 pin. Nie kosztuje to dużo. Przed kupnem upewnij się, jaką wtyczkę ma przyczepa. Może się coś zmieniło i będzie miała 13 pinową.
Odrębną kwestią będzie to, czy przyczepa będzie miała oś resorowaną, czy też nie. Przy niedużej masie ładunku, nieresorowana może na nierównościach pokonywanych z prędkością przelotową (70-90) podskakiwać. Ale na pewno nie zdestabilizuje toru jazdy auta.
Poćwiczyć cofanie z przyczepą jest wskazane jak najbardziej. Tym bardziej, że przyczepy bagażowe mają krótki dyszel, przez co przy cofaniu są nerwowe (szybciej niż ciężkie przyczepy z długim dyszlem reagują na ruch kierownicą, przez co kierownicą należy kręcić z umiarem).
Follow your dreams :D
Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów! Oczekujesz pomocy, używaj poprawnej pisowni.
Popieram akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Xeor^
Posty: 217
Rejestracja: 07 cze 2021, 12:08
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI 4x4 L&K

Re: Przyczepa lekka 750kg a stabilność prowadzenia

Post autor: Xeor^ »

No właśnie ta skrzynia ma dwie osie, załadunek do 38cm, i DMC 750 - tutaj zdjęcie http://tandem-przyczepy.pl/photos/1938_DSC_0033.jpg , co do przejściówki to są dostępne bezpłatnie z tego co wiem, ale też przy zamawianiu kodiaka z hakiem od razu dorzuciłem sobie adapter, nie była to inwestycja życia, ale właśnie chciałem mieć komplet.

Co do cofania z przyczepą to taki jest plan, żeby poćwiczyć, bo przykładam się do B96, co do resorowanej osi to nie wiem.

Dzięki za uspokojenie, naoglądałem się ekspertów z youtube i milion myśli. :D

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Przyczepa lekka 750kg a stabilność prowadzenia

Post autor: MałGorzata »

Jeśli nigdy nie jeździłeś z przyczepą to warto trochę pojeździć na sucho.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

elmiko
Posty: 410
Rejestracja: 16 wrz 2021, 19:45
Samochód: Kodiaq MR2022 L&K TDI 200KM

Re: Przyczepa lekka 750kg a stabilność prowadzenia

Post autor: elmiko »

Lekkiej w Miśku nie poczujesz. Ja na pierwszy raz poszedłem na głęboką wodę ;)


Obrazek

BigDaddy
Posty: 204
Rejestracja: 14 sie 2021, 13:24
Lokalizacja: Szczecin
Samochód: Kodiaq Sportline FL 2022 1,5 TSI manual

Re: Przyczepa lekka 750kg a stabilność prowadzenia

Post autor: BigDaddy »

Jedną z najważniejszych rzeczy jest prawidłowe rozmieszczenie ciężaru na przyczepce, przede wszystkim jednoosiowej - ładunek jak najbardziej z przodu przyczepki aby ciężar, poprzez hak, jak najbardziej dociskał tylną oś samochodu. Na YT pełno jest filmów jak źle załadowana przyczepka wyrzuca samochód z drogi. To bardzo ważne, kilkanaście lat temu mój znajomy wiózł źle załadowane deski, w pewnym momencie przyczepka "ustawiła" samochód w poprzek drogi a od strzała w bok zginął jego kilkuletni syn.

Tu masz film dydaktyczny

Xeor^
Posty: 217
Rejestracja: 07 cze 2021, 12:08
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI 4x4 L&K

Re: Przyczepa lekka 750kg a stabilność prowadzenia

Post autor: Xeor^ »

Tutaj od siebie bym dodał, że przyczepa najbardziej stabilna jest załadowana nad osią, nie możesz mieć wszystkiego na haku bo ma ograniczoną nośność.



Tutaj jest filmik, on zaleca przyspieszyć jak wężykuje, a producenci przyczep zwolnić (komentarze pod filmem), ale prócz tego to pokazuje testy z przyczepy zaladowanej nad hakiem.

ODPOWIEDZ