Samoczynne zamykanie auta z kluczami w srodku

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
Awatar użytkownika
MiLAP
Posty: 5
Rejestracja: 17 lip 2023, 19:29
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq Business Fresh 2019 2.0 TSI 4x4

Samoczynne zamykanie auta z kluczami w srodku

Post autor: MiLAP »

Witam,
Od pewnego czasu obserwuje problem z samoczynnym zamykaniem (mam KESSY).
Auto kupiłem w tym roku w styczniu (używane 2019r), wówczas żadnych problemów nie zaobserwowałem.

Problem jest generalnie sporadyczny.
Ma to chyba związek z temperatura zewnetrzną (im jest cieplej / auto stoi w słońcu, tym problem jest częstszy)

Scenariuszy jest kilka.

Np. otwieram auto - zaczynają się rozkładać lusterka, słyszę ponowny dźwięk otwarcia zamka (lusterka na 0,5sek przystają) i otwierają się dalej - auto otwarte.
Wsiadam do auta i czasami jak mam jeszcze otwarte drzwi to słysze ponowny dźwięk centralnego zamka
Wówczas nic sie nie dzieje (jak przy próbie zamknięcia auta z otwartymi drzwiami)

Jeżeli objaw wystąpi już po zamknięciu drzwi (wsiadając szybciej je zamknąłem) to auto się rygluje (nie składa w tej chwili lusterek) oraz nie reaguje na KESSY
Jak chce odpalic silnik guzikiem dostaje informacje o niewykryciu kluczyka.
Pomaga wtedy wciśnięcie przycisku otwierania drzwi na pilocie - zapłon zaczyna działać.

Objaw pojawia się również czasem po zakończonej jeździe, tzn: wyłączamy silnik, wysiadamy z auta, zamykamy drzwi kierowcy, słychać centralny zamek, szarpiemy za klamkę - zamknięte...
Znów brak reakcji na KESSY
Auto w trakcie takiego samo-zamknięcia nie składa lusterek i nie błyska światłami.
Raz w ten sposób zatrzasnąłem sobie kluczyki w aucie co przy kessy chyba nie powinno być możliwe...
Całe szczęście auto było pod domem wiec uratowałem się zapasem.

Zadzwoniłem do jednego z warszawskich ASO
Pani przyjmująca zgłoszenie stwierdziła, że ostatnio to dość powszechny problem, umówiłem zatem termin.
Panowie za samą "diagnostykę elektroniki" krzyknęli na dzień dobry 350PLN.
Grzecznie podziękowałem i zamówiłem obdeleven - wyszło taniej, przynajmniej na tym etapie ;)

W pamięci znalazłem błędy:

Central Electrics:
B140A4B Central locking: excess temp (trochę potwierdza to scenariusz z przegrzewaniem)

Driver door:
B122D29 Lock unit for central locking: implausible signal
B122B13 Central locking motors: open circuit

Passenger door:
B122B13 Central locking motors: open circuit

Ma ktoś jakiś pomysł?
Zastanawiam się czy rozbierać drzwi i czyścić silniki centralnego w przednich drzwiach czy przyczyna może być inna?

Z poszukiwań po zachodnich forach wynika ze kończyło się to czasem wymianą silników przez ASO
(te same kody, inne auta z grupy VAG)
Tylko jaki wpływ na silnik centralnego ma temperatura?
Czy oprócz silników jest jeszcze jakiś dodatkowy osobny moduł sterujący centralnego zamka?

PS.
Błędy od czujnika wilgotności i deszczu/światła są zapewne po wymianie szyby czołowej przez ASO po przygodzie z kamyczkiem :(

Obrazek



Sponsor

Samoczynne zamykanie auta z kluczami w srodku

Sponsor


Awatar użytkownika
herman00
Posty: 268
Rejestracja: 22 lip 2020, 9:02
Lokalizacja: Warszawa Ursynów
Samochód: Zielony Misiek Style 2,0 TSi 4x4DSG

Re: Samoczynne zamykanie auta z kluczami w srodku

Post autor: herman00 »

Znajdź i poczytaj moje posty - jak podczas naprawy w ASO zamknął się z kluczykami na siedzeniu i musiałem dostarczyć zapasowe to wymienili wszystkie moduły zamków (też mam Kessy) - na razie pół roku i jest OK.

Awatar użytkownika
MiLAP
Posty: 5
Rejestracja: 17 lip 2023, 19:29
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq Business Fresh 2019 2.0 TSI 4x4

Re: Samoczynne zamykanie auta z kluczami w srodku

Post autor: MiLAP »

Cześć, dzięki za podpowiedź - czyli u Ciebie pomogła wymiana 2 modułów centralnego po stronie kierowcy i pasażera

Powiem Ci że jest jeszcze jedna niesamowita koincydencja...
Poprzedni właściciel mojego auta też wymieniał przedni reflektor po uderzeniu kamieniem,
a od tego momentu zaczęły się podobno również Twoje problemy z centralnym

PS.
Powiedz jeszcze czy wymieniany był u ciebie door control unit (których są chyba 4 - po 1 na każde drzwi) czy moduł zamka?

door control unit:
Obrazek

moduł zamka:
Obrazek

ODPOWIEDZ