Czujniki nadreaktywne ?

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
chris24
Posty: 378
Rejestracja: 22 gru 2021, 18:07
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI 4x4

Czujniki nadreaktywne ?

Post autor: chris24 »

Taka sytuacja. Auto zatrzymuje sie np na skrzyżowaniu, wokół nic nie ma ale aktywujasię czujniki parkowania. Mam coś zepsute czy źle ustawione ? Zwykle piszczy prawy przód - max zbliżenie a czasem piszczą wszystkie ale nie pokazuje że mam gdzieś blisko przeszkodę z któregokolwiek kierunku. Miałem to sporadycznie a teraz non stop.



Sponsor

Czujniki nadreaktywne ?

Sponsor


tc22
Posty: 2
Rejestracja: 11 lut 2023, 17:53
Samochód: Style 2.0

Re: Czujniki nadreaktywne ?

Post autor: tc22 »

Cześć, Czy problem występuje w wysokich temperaturach ? Czy dotyczy jednego czujnika ? Bo u mnie jest tak samo ale tylko przy temp w okolicy 28 stopni. I tylko jeden

Bochenos
Posty: 9
Rejestracja: 03 lis 2022, 21:49
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI

Re: Czujniki nadreaktywne ?

Post autor: Bochenos »

U mnie wyłącznie podczas wysokich temperatur aktywuje się czujnik prawy przód. Po przejechaniu niewielkiego odcinka drogi wszystko wraca do normy

chris24
Posty: 378
Rejestracja: 22 gru 2021, 18:07
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI 4x4

Re: Czujniki nadreaktywne ?

Post autor: chris24 »

Dokładnie tak jest - aktywuje się przedni prawy czujnik lub ogólnie włącza się alarm bez wskazania na czujnik.
Skoda o tym problemie wie (istnieje od 02.2022) i ciągle nie zna przyczyny i serwisy nie wiedzą co robić,czekają na akcję serwisową.
Generalnie jest to żenujące bo jakiś czas prawnie na naprawę mają a nic nie robią.
Problem nie jest związany wyłącznie z dużymi temperaturami ale przy wysokich występuje częściej (u mnie non stop)
U mnie aktywuje się to po zatrzymaniu auta i czasem zdarzyło się podczas przejechania przez próg spowalniający.
Serwisy twierdzą że niby w FL są źle zamontowane te czujniki i że niby wykrywają zderzak a same czujniki są ok.
Wg mnie to bzdura bo mój zderzak nie zmienia miejsca położenia w zależności od prędkości, temperatury czy jazdy po nerównościach poprzecznych.
Dodatkowo zauważyłem że przednie czujniki są kiepsko zamontowane w tej maskownicy, wszystkie kable są na widoku, wiszą w powietrzu.



PS
Pan z ASO Skody nie wiedział że przednie czujniki w Kodiaqu aktywują się automatycznie podczas podjazdu bliżej przeszkody.

J.Kamil
Posty: 2
Rejestracja: 02 sie 2023, 23:33
Samochód: Skoda Kodiaq 2.0 TSI

Re: Czujniki nadreaktywne ?

Post autor: J.Kamil »

Cześć. U mnie dokładnie taka sama sytuacja. Auto kupiłem w czerwcu tego roku. Po kilku przejazdach pojawił się problem. Prawy, przedni czujnik zderzaka jest nadreaktywny i aktywuje często sąsiedni czujnik po prawej. Rzadko wyłącza się samoistnie. Muszę wyłączyć go przyciskiem lub na ekranie albo przyspieszyć do prędkości około 30 km/h. Problem występuje częściej przy wysokich temperaturach, ale zdarza się również w chłodniejsze dni. Zawiozłem auto do serwisu, gdzie stwierdzono, że to przez niedokręconą ramkę tablicy rejestracyjnej. Przy odbiorze auta, czujniki dały o sobie znać jeszcze na placu. Oddałem więc auto z powrotem. W serwisie elektryk zamienił czujniki zderzaka stronami i okazało się, że nadal aktywuje się prawa strona. Stwierdzono, że nie jest to problem samych czujników. System również, nie wykazuje żadnych błędów. Przekazano mi, że według centrali problem jest znany (od września) i może polegać na kształcie poliftowego zderzaka. Wlot powietrza miałby powodować to wzbudzanie czujników. Ja w to nie wierzę. Dlaczego nigdy nie aktywują się czujniki po lewej stronie i dlaczego dzieje się to co dwa, trzy przejazdy, a nie ciągle? Według pana w serwisie, w sierpniu ma pojawić się aktualizacja, która ma naprawić tą usterkę. Szczerze wątpię, skoro nie mogą sobie z tym poradzić od roku.

PS
W serwisie usłyszałem też, że nie jest to usterka, która powoduje zagrożenie w ruchu ulicznym. Absolutnie się z tym nie zgadzam. Pewnego razu, będąc w trasie chciałem skręcić w lewo na bardzo ruchliwym skrzyżowaniu, bez sygnalizacji, z przejściami dla pieszych. Dodam, że tego dnia nie miałem żadnych problemów z czujnikami. W dogodnym momencie wcisnąłem pedał gazu, po czym usłyszałem wycie czujników. Odruchowo wcisnąłem hamulec. Takie zawahanie z pewnością może doprowadzić do wypadku.

chris24
Posty: 378
Rejestracja: 22 gru 2021, 18:07
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI 4x4

Re: Czujniki nadreaktywne ?

Post autor: chris24 »

Dokładnie, totalna bzdura z tym że to kształt zderzaka. Problem jest w autach od 02.2022 i ciągle nie maja pomysłu co to jest.
Kompletnie dla klienta nie ma znaczenia czy to jest związane z bezpieczeństwem.
Mam zamiar napisać do Skody z prośbą o wyjasnienia i rządaniem wydłużenia gwarancji.
Dodatkowo ta aktywacja przeszkadza i odwraca uwagę podczas zatrzymania często są to skrzyżowania albo parkowanie więc jest to jak najbardziej związane z bezpieczeństwem.

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Czujniki nadreaktywne ?

Post autor: MałGorzata »

Podobnie było z problemem 'travel assist' - temat ciągnął się dwa lata i dopiero niedawno Skoda wypuściła łatkę do oprogramowania. Wcześniej była wymiana kierownicy i to nie pomogło.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

scy
Posty: 10
Rejestracja: 26 maja 2023, 15:37
Samochód: Kodiaq FL 1.5 TSI

Re: Czujniki nadreaktywne ?

Post autor: scy »

Jest aktualizacja, która to naprawia. Są dwa rodzaje sterowników i do nowszego jest, a do drugiego nie ma. Więc zależnie jaką wersję sterownika masz to możliwe, że jest już sposób na naprawę. Ja mam rocznik modelowy 2024 i wgrali mi nową konfigurację. Trzeba teraz czekać do lata żeby sprawdzić czy pomoże.

andrewQwer
Posty: 1
Rejestracja: 06 lis 2023, 12:28
Samochód: Skoda Kodiaq 2.0 TSI FL

Re: Czujniki nadreaktywne ?

Post autor: andrewQwer »

Też mam ten sam problem ale 2 czujnika bocznych z przodu zaczynają piszczeć przy temperaturze ponad 27-28 stopni. Najperw był tylko jeden, ale za kilka tygodni drugi też dołączył. Wyłączyłem aktywację czujników przy zmniejszeniu prędkośći, mam nadzieje że tymczasowo. Skoda wie o tym ale nic nie może zrobić

lu_jan
Posty: 7
Rejestracja: 27 mar 2023, 18:20
Samochód: Skoda Kodiaq 2.0

Re: Czujniki nadreaktywne ?

Post autor: lu_jan »

Rozpoczęła się akcja serwisowa, aktualizują soft

ODPOWIEDZ