Jazda z przyczepą - co i jak (opłaty) ?

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
SlawekW
Posty: 148
Rejestracja: 24 wrz 2018, 21:55
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq Style 2.0 TSI

Jazda z przyczepą - co i jak (opłaty) ?

Post autor: SlawekW »

Zrobiłem kategorię B+E. Teraz pora doczepić do Miśka duuużą przyczepę (kempingową) i wyruszyć na spotkanie z przygodą.
W moim modelu i konfiguracji (2.0 TSI 180KM, 4x4, 7-os, 2018) mam DMC pojazdu 2463, DMC przyczepy 2000.
Ale trzeba pamiętać, że poruszanie się zestawem (osobówka + przyczepa) o DMC wyższym niż 3500 oznacza konieczność opłat - i to nie tylko za płatne autostrady.

Co muszę zrobić ?

Wydaje mi się (i proszę Was o sprostowanie jak coś źle zrozumiałem) że muszę:
1. Zarejestrować się w systemie e-Toll (https://etoll.gov.pl/) i utworzyć Internetowe Konto Klienta. Najprościej - Profilem Zaufanym
2. Zarejestrować w tym systemie swój pojazd (pomimo że on sam nie przekracza DMC 3500)
3. Zainstalować na telefonie aplikację e-TOLL PL (lub kupić dedykowane urządzenie, ale do sporadycznych przejazdów z przyczepą to bez sensu)
4. Wskazać w systemie e-Toll "numer biznesowy" urządzenia podany przez aplikację
5. Wypożyczyć (lub kupić) przyczepę :)
6. Po podłączeniu przyczepy do auta muszę w systemie e-Toll podać dane tej przyczepy. I nie mogę zrobić tego w aplikacji mobilnej, tylko muszę zalogować się przez WWW do IKK i tam wprowadzić dane
7. Zasilić konto odpowiednią kwotą (nie mniej niż 20 PLN)
8. Włączyć aplikację e-TOLL PL i ruszyć w trasę
9. Po dojechaniu do celu sprawdzić (w aplikacji lub na www) historię przejazdów. Jeśli się nie zarejestrowały - ręcznie je dodać
10. Po odłączeniu przyczepy pamiętać żeby w IKK usunąć dane przyczepy (nie można mieć np. dwóch profili - "jazda z przyczepą", "jazda bez przyczepy" - nie da się tez dwa razy wprowadzić tego samego pojazdu w różnych konfiguracjach).

Czy to wszystko jest tak "proste" jak napisałem ?
A może da się prościej ?
Lub trzeba coś jeszcze zrobić ?



Sponsor

Jazda z przyczepą - co i jak (opłaty) ?

Sponsor


Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Jazda z przyczepą - co i jak (opłaty) ?

Post autor: MałGorzata »

Zdałeś za pierwszym razem?
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

SlawekW
Posty: 148
Rejestracja: 24 wrz 2018, 21:55
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq Style 2.0 TSI

Re: Jazda z przyczepą - co i jak (opłaty) ?

Post autor: SlawekW »

MałGorzata pisze:
07 cze 2023, 22:00
Zdałeś za pierwszym razem?
Tak.
Co ciekawe - dopiero na kursie nauczyłem się manewrować przyczepą (pierwszy raz w życiu to robiłem).
Nauczyłem się też jeździć po mieście i zwracać uwagę na aspekty które są istotne jadąc zestawem.
Dodatkowo dostałem ogrom wiedzy jak się zachowywać i czego nie robić na egzaminie (nie przechodzić nad dyszlem, mieć własne rękawiczki do sprzęgania przyczepy itp).

Ale ważne jest też szczęcie i przyjazne podejście egzaminatora. Najwyższą zdawalność ma WORD Ostrołęka, najniższą Warszawa - warto to uwzględnić.
Można sobie sprawdzić i dostępność terminów w dowolnym WORD w kraju. I zapisać się on-line na egzamin: https://info-car.pl/new/

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Jazda z przyczepą - co i jak (opłaty) ?

Post autor: MałGorzata »

Znakomita jest różnica pomiędzy przyczepą dwuosiową a jednoosiową.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

SlawekW
Posty: 148
Rejestracja: 24 wrz 2018, 21:55
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq Style 2.0 TSI

Re: Jazda z przyczepą - co i jak (opłaty) ?

Post autor: SlawekW »

MałGorzata pisze:
08 cze 2023, 0:27
Znakomita jest różnica pomiędzy przyczepą dwuosiową a jednoosiową.
Oczywiście.
Pierwsze 2h (z 15h) obowiązkowych jazd spędziłem na placu manewrowym, prawie płacząc - kiedy czułem że nie kontroluję tej przyczepy (dwuosiowej). Mocno "złamana" przyczepa potrzebuje niesamowitej ilości miejsca żeby ją wyprostować.
Dzisiaj się z tego śmieję, a manewry są dość proste - tylko mój mózg musiał się przestawić, a układ motoryczny reagować pamięcią mięśniową.

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Jazda z przyczepą - co i jak (opłaty) ?

Post autor: MałGorzata »

Kwestia wyprzedzenia i pewnej bezwładności. Jestem właśnie po egzaminie C+E.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

SlawekW
Posty: 148
Rejestracja: 24 wrz 2018, 21:55
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq Style 2.0 TSI

Re: Jazda z przyczepą - co i jak (opłaty) ?

Post autor: SlawekW »

MałGorzata pisze:
08 cze 2023, 0:38
Jestem właśnie po egzaminie C+E.
Szczerze gratuluję !
I liczę że ktoś mi odpowie jak mam teraz jeździć z tą przyczepą ;)

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Jazda z przyczepą - co i jak (opłaty) ?

Post autor: MałGorzata »

Wcale nie było to łatwe. W sumie pięć egzaminów.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

Awatar użytkownika
borek
Posty: 402
Rejestracja: 07 sty 2019, 7:37
Samochód: Skoda Kodiaq L&K TSI 229 (chip)

Re: Jazda z przyczepą - co i jak (opłaty) ?

Post autor: borek »

Hej, mam bardzo podobną konfigurację czyli Kodiaqa TSI i jeżdżę już kilka lat z przyczepą.

Ale punkt 6 i 10 nie czaje… ja nigdzie nic nie dodawałem, w sensie numery przyczepy czy coś. Po prostu w aplikacji zaznaczasz przejazd z przyczepą i tyle. Po zakończonej jeździe wyłączasz aplikacje i po temacie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

SlawekW
Posty: 148
Rejestracja: 24 wrz 2018, 21:55
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq Style 2.0 TSI

Re: Jazda z przyczepą - co i jak (opłaty) ?

Post autor: SlawekW »

borek pisze:
09 cze 2023, 17:57
Ale punkt 6 i 10 nie czaje… ja nigdzie nic nie dodawałem, w sensie numery przyczepy czy coś. Po prostu w aplikacji zaznaczasz przejazd z przyczepą i tyle. Po zakończonej jeździe wyłączasz aplikacje i po temacie.
I masz rację.
Ponieważ już jestem po pierwszej jeździe z przyczepą - robię autokorektę:

Należy:
1. Zarejestrować się w systemie e-Toll (https://etoll.gov.pl/) i utworzyć Internetowe Konto Klienta. Najprościej - Profilem Zaufanym
2. Zarejestrować w tym systemie swój pojazd (pomimo że on sam nie przekracza DMC 3500)
3. Zainstalować na telefonie aplikację e-TOLL PL (lub kupić dedykowane urządzenie, ale do sporadycznych przejazdów z przyczepą to bez sensu)
4. Wskazać w systemie e-Toll "numer biznesowy" urządzenia podany przez aplikację
5. Wypożyczyć (lub kupić) przyczepę :)
6. Po podłączeniu przyczepy do auta muszę włączyć aplikację e-TOLL PL, w aplikacji wybrać: najpierw "Przejazd płatny" a potem "Przekroczenie wagi"
7. Zasilić konto odpowiednią kwotą (nie mniej niż 20 PLN)
8. Ruszyć w trasę
9. Po dojechaniu do celu sprawdzić (w aplikacji lub na www) historię przejazdów. Jeśli się nie zarejestrowały - ręcznie je dodać
10. Po odłączeniu przyczepy wyłączyć w aplikacji "Przejazd płatny" (lub wyłączyć aplikację)

ODPOWIEDZ