Doposażenie auta - asystenci kierowcy i radar ACC

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
Dominik
Posty: 77
Rejestracja: 20 maja 2020, 14:32
Lokalizacja: Poznań
Samochód: Kodiaq 2023 - 2.0 TDI 200KM 4x4 L&K Lava Blu

Re: Doposażenie auta - asystenci kierowcy i radar ACC

Post autor: Dominik »

WuWu pisze:
03 kwie 2022, 2:51
Z tym się pewnie zgodzę, ale nie ufam do końca elektronice, niestety nie może myśleć za mnie bo tego jeszcze nie potrafi.
Jak byłem młodszy też robiłem około 50tys km rocznie a fabią 1.9 SDI potrafiłem na jednym baku w jeden dzień zrobić ponad tysiąc kilometrów. W 2002 nie miała żadnych asystentów.
Z grubsza licząc po przebiegach, tylko swoimi autami przejechałem grubo ponad pół miliona kilometrów. A różnymi innymi ......

No jest dokładnie tak jak mówisz. To ma wspomagać a nie zastępować kierowcę. I dla mnie taką właśnie funkcje spełnia. Prosty przykład: w zeszły weekend moja żona musiała wracać z Norymbergii do Poznania ponieważ ja nie mogę prowadzić przez najbliższe 3 m-ce (operacja ręki w DE). Skromne 700Km. Przejechała to z jednym 0,5h postojem, połowe trasy z włączonymi wspomagaczami i ACC i stała się fanem tych rozwiązań. Dużo mniej zmęczona dotarła do celu.



Sponsor

Re: Doposażenie auta - asystenci kierowcy i radar ACC

Sponsor


Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2886
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Doposażenie auta - asystenci kierowcy i radar ACC

Post autor: MałGorzata »

Nie będę tu pisać o dziennych przebiegach bo nie w tym rzecz. Mogę natomiast podzielić się doświadczeniem z 6cio godzinnej jazdy drogami trzycyfrowymi i lokalnymi mającej ponad 300km przy użyciu TravelAssist.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

bubuś
Posty: 646
Rejestracja: 04 lut 2018, 10:28
Lokalizacja: Polska
Samochód: był Kodiaq Style 2,0 TDI 140kW, 4x4, DSG + dodatki

Re: Doposażenie auta - asystenci kierowcy i radar ACC

Post autor: bubuś »

MałGorzata pisze:
02 kwie 2022, 20:15
Jest dokładnie tak ja piszecie. Kierowcy potrafią jeździć bez asystentów ale ich użycie zdecydowanie wpływa na poziom zmęczenia.
W opisanej sytuacji rozróżniam dwie zasadnicze sytuacje: jazdę solo i jazdę zestawem (auto+przyczepa kempingowa).
Widzę duże różnice w kierowaniu autem i zestawem.
Jadąc solo, zwłaszcza na trasach A i S rozwija się o wiele większe prędkości aniżeli na DK, DW, czy jeszcze niższej klasy. Taka jazda zwłaszcza przy dużym ruchu wymaga wzmożonej koncentracji, a to z powodu częstego wyprzedzania, hamowania, itp. W takiej sytuacji asystenci bardzo pomagają, czyniąc jazdę o wiele mniej męczącą.
Kierując zestawem (wówczas asystent martwego pola , czujniki cofania się wyłączają) też musi być duża koncentracja kierowcy (zwłaszcza w ruchu miejskim), jednakże jazda odbywa się z mniejszymi prędkościami, jest mniej momentów wymagających wyprzedzania, jazda jest płynniejsza, itp. Stąd umęczenie kierowcy jazdą jest na ogół mniejsze.
Rozróżnić trzeba też po jakiej drodze się jedzie. Np. w Polsce jadąc zestawem (mój zestaw ma długość 12,5m), powiedzmy ok 400 km po DK lub DW o wiele więcej się umęczę niż jadąc tę samą odległość pokonując ją A lub S. Ale miałem sytuacje w Hiszpanii, kiedy bez najmniejszego zmęczenia jednego dnia jadąc z Francji pokonałem zestawem odległość 800 km, tylko dlatego, że jechałem autostradami, przy minimalnym ruchu. Inny przykład, jadąc przez Bordeaux (Francja) w ruchu miejskim na trasie 5 pasmowej pełnej aut musiałem z zewnętrznego prawego pasa przecisnąć się na zewnętrzny lewy. To był hardcore, oczy i mózg chciało mi rozsadzić od koncentracji.
Follow your dreams :D
Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów! Oczekujesz pomocy, używaj poprawnej pisowni.
Popieram akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

mtymkow
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2022, 13:35
Samochód: KODIAQ 1.5TSI 2022

Re: Doposażenie auta - asystenci kierowcy i radar ACC

Post autor: mtymkow »

A podzielisz się bardziej szczegółowymi informacjami? Od czego zacząłeś, co kupiłeś, etc...? :)

Awatar użytkownika
WaC
Posty: 637
Rejestracja: 17 wrz 2021, 21:41
Lokalizacja: Bemowo
Samochód: Sportline 2.0 TSI 4x4 DSG7

Re: Doposażenie auta - asystenci kierowcy i radar ACC

Post autor: WaC »

To chyba dłuższy temat i zapewne nie w tym miejscu. Zastanawiam się nad podwyższeniem kat. z B do C+E, bo chyba B 96 będzie za mało. Myślę, że Bubuś może być Szefem tego tematu.
Moje motto: Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z tego żywy.

bubuś
Posty: 646
Rejestracja: 04 lut 2018, 10:28
Lokalizacja: Polska
Samochód: był Kodiaq Style 2,0 TDI 140kW, 4x4, DSG + dodatki

Re: Doposażenie auta - asystenci kierowcy i radar ACC

Post autor: bubuś »

WaC pisze:
07 kwie 2022, 23:06
To chyba dłuższy temat i zapewne nie w tym miejscu. Zastanawiam się nad podwyższeniem kat. z B do C+E, bo chyba B 96 będzie za mało. Myślę, że Bubuś może być Szefem tego tematu.
Myślę, że C+E do ciągania ciężkiej przyczepy autem osobowym, jest trochę rozrzutne. Chyba, że w planach masz kampera, które na ogół mają w papierach zaniżone masy rzeczywiste i na ogół po zapakowaniu przekraczają 3,5 tony. Do tego jakaś przyczepka (czy to kempingowa, czy towarowa, np. z motocyklem).
Na codzień wystarczy B+E (ja tak mam), które pozwala na kierowanie zestawem 3,5 tony auto + 3,5 tony przyczepa (pomniejszone o wskaźnik 1,33). Ma być rozpatrywany projekt zmian w przepisach znoszący to nieszczęsne ograniczenie 1,33 w przypadku przyczepy z hamulcem najazdowym. Wówczas będzie można ciągać tyle ile jest w pozycji O1 dowodu rejestracyjnego auta (tak jest w Europie Zachodniej).
Follow your dreams :D
Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów! Oczekujesz pomocy, używaj poprawnej pisowni.
Popieram akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

elmiko
Posty: 408
Rejestracja: 16 wrz 2021, 19:45
Samochód: Kodiaq MR2022 L&K TDI 200KM

Re: Doposażenie auta - asystenci kierowcy i radar ACC

Post autor: elmiko »

WaC pisze:
07 kwie 2022, 23:06
To chyba dłuższy temat i zapewne nie w tym miejscu. Zastanawiam się nad podwyższeniem kat. z B do C+E, bo chyba B 96 będzie za mało. Myślę, że Bubuś może być Szefem tego tematu.
B+E powinno wystarczyć. I nie ma egzaminu teoretycznego.

Awatar użytkownika
WaC
Posty: 637
Rejestracja: 17 wrz 2021, 21:41
Lokalizacja: Bemowo
Samochód: Sportline 2.0 TSI 4x4 DSG7

Re: Doposażenie auta - asystenci kierowcy i radar ACC

Post autor: WaC »

Nie wiem z jakiego powodu nie brałem opcji B+E. Dzięki.
Moje motto: Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z tego żywy.

Pitawawa_53
Posty: 6
Rejestracja: 25 paź 2023, 22:39
Lokalizacja: Gdynia
Samochód: Skoda Kodiak Sportline 2.0TDI 200KM 4x4 DSG

Re: Doposażenie auta - asystenci kierowcy i radar ACC

Post autor: Pitawawa_53 »

Mam pytanie a jaką kamerę zainstalowałeś? Chodzi mi głównie o edycję (A,C,D,H....L) z jakim oprogogramowaniem? Zamierzam wykonać podobną modyfikację. Dziękuję z góry.
Kodiaq Sportline 2.0TDI 200KM

ODPOWIEDZ