Pierwsza wymiana oleju ...

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Pierwsza wymiana oleju ...

Post autor: MałGorzata »

U mnie jest 0w20 - rocznik 2017.


----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

Sponsor

Re: Pierwsza wymiana oleju ...

Sponsor


Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 491
Rejestracja: 21 cze 2019, 11:42
Samochód: ŠKODA KODIAQ Sportline 2.0 TSI

Re: Pierwsza wymiana oleju ...

Post autor: TOMEQ »

Osobiście mam 2.0 TSI w RM2020 z końca 2019 roku do którego przeznaczony jest wg producenta tylko i wyłącznie 0W20, drążąc temat przejścia na 5W30, z kilku źródeł otrzymałem informacje że w przypadku awarii jakiejś części której praca uzależniona jest od oleju, w przypadku wykrycia zastosowania innego oleju (nie wnikając w to czy jest to możliwe czy nie, bo z pewnością organoleptycznie nie jest to możliwe, ale w warunkach laboratoryjnych już tak i zależy to tylko od sposobu podejścia serwisu) gwarancja zostaje unieważniona. Poza tym żaden autoryzowany serwis nie dokona wymiany oleju na niezgodny z wytycznymi producenta dla danego samochodu, więc pozostaje wymiana u Janusza ;-)

Ja pierwszej wymiany oleju z powodu pandemii dokonałem dość późno bo dopiero przy niespełna 5000km i zapomniałem powiedzieć żeby nie resetowali ilości kilometrów pozostałych do następnej wymiany oleju, która wg wskazań komputera wynosiła niespełna 17kkm, co chociaż nie zostało zresetowane do 30kkm ale zostało zwiększone o dotychczas przejechane kilometry czyli niespełna 5kkm przez co wg wskazań komputera następnej wymiany oleju miałem dokonać za niespełna 22kkm, ale po przejechaniu 500km zasięg do następnej wymiany oleju podskoczył do 29500km czyli po 30kkm od wymiany, co mnie bardzo dziwiło i zastanawia mnie w jaki sposób zwiększył się ten zasięg do następnej wymiany czy mógł tego dokonać zdalnie serwis czy może komputer w samochodzie sam to zwiększył do 30kkm jak to przewiduje producent co tyle kkm wymieniać olej? Co wy o tym sądzicie jak to u was jest z dystansem do następnej wymiany po wymianie oleju?
KODIAQ Sportline RM2020 2.0TSI 190KM DSG 4x4
---------------------------------------------------------------------------
Kupię felgi BRAGA 19“ (standardowo montowane w KODIAQ-u Scout) lub wymienię za felgi TRIGLAV antracytowe 19" z KODIAQ-a Sportline

Lewcio 79
Posty: 5
Rejestracja: 11 lip 2020, 22:03
Samochód: SKODA KODIAQ 2.0 TDI 150 KM DSG

Re: Pierwsza wymiana oleju ...

Post autor: Lewcio 79 »

Ale w instrukcji jest podane i serwis sam leje także 5w30 więc oba te oleje odpowiadają zalecenią producenta, na innym forum był wątek że serwis zalał 5w30 a klient domagał się 0w20, prawda jest taka że wartość 20 to temperatura pracy silnika i jeżeli masz 30 i więcej bo są np wakacje to w tym momencie już się coś nie zgadza, byłem przy wymianie oleju i fizycznie stwierdzam to woda nie olej i wedle mnie pierwsze 1000km i trzeba to zmienić po okresie docierania......

Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 491
Rejestracja: 21 cze 2019, 11:42
Samochód: ŠKODA KODIAQ Sportline 2.0 TSI

Re: Pierwsza wymiana oleju ...

Post autor: TOMEQ »

Zapis z instrukcji "0W20 lub 5W30" nie jest do końca poprawnie interpretowany przez wiele osób, gdyż "lub" nie oznacza zamienności, ale występowanie takich silników do których przeznaczony jest jeden z wymienionych oleji albo oba, poprawny zapis powinien brzmieć "0W20 i/lub 5W30" i precyzyjnie jest to określone we specyfikacji danego pojazdu do której wgląd ma każdy serwis i powinien to sprawdzać przed dokonaniem jakichkolwiek czynności serwisowych, a jeśli tego nie robi to tylko źle o nim świadczy i osobiście wolałbym nie korzystać z usług takiego serwisu. Przy drążeniu tematu w jednym serwisie pytając się jaki powinien być olej do mojego samochodu to dostałem odpowiedź że taki jaki sobie zażyczę, na co ja "nawet jeśli zażyczę sobie mineralny?" O nic więcej już nie pytałem, bo uznałem że w takim serwisie nie uzyskam profesjonalnej porady ;-)
Lewcio 79 pisze:
24 lip 2020, 19:17
prawda jest taka że wartość 20 to temperatura pracy silnika i jeżeli masz 30 i więcej bo są np wakacje to w tym momencie już się coś nie zgadza
Może temperaturę ale nie stopnie Celsjusza, bo jeśli cyfry przed i po W oznaczały by stopnie Celsjusza to olej 0W20 można byłoby stosować tylko przez temperaturze od 0 do 20 stopni Celsjusza
KODIAQ Sportline RM2020 2.0TSI 190KM DSG 4x4
---------------------------------------------------------------------------
Kupię felgi BRAGA 19“ (standardowo montowane w KODIAQ-u Scout) lub wymienię za felgi TRIGLAV antracytowe 19" z KODIAQ-a Sportline

mrash
Posty: 62
Rejestracja: 24 lip 2019, 17:22
Samochód: Kodiaq Sportline 2.0 TSI

Re: Pierwsza wymiana oleju ...

Post autor: mrash »

Typ olej jaki powinno sie stosować zależy od wielu czynników. Np od typu silnika jak i od stylu jazdy. Jeżeli jeździcie dużo po autostradach 0w20 jeżeli dużo po mieście 0w30 (czy tam 5w30 można sobie mieszać - bo ważna jest lepkość nie temperatura startu). Nawet jak z początku będziecie lać 0w20 to po ok 50-60kkm serwis zaleci wam stosowanie 0w30 bo silnik zacznie brać dużo oleju. Prościej mówiąc 0w30 będzie kompensował rozszczelnianie silnika.

klimas7
Posty: 226
Rejestracja: 11 lut 2020, 8:09
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Kodiaq TSI 2.0 190KM L&K RM20

Re: Pierwsza wymiana oleju ...

Post autor: klimas7 »

Jest tutaj bardzo wiele fachowych odpowiedzi, ale dla laika, który chce po prostu wymienić pierwszy raz olej (poza ASO, bo chyba szkoda $$$ na ASO), to poza tym, że ma kupić 0W20, nadal pozostaje kilka podstawowych pytań:
1. Ile oleju kupić? 5l?
2. Ma znaczenie jaka firma? Castrol będzie ok?

Lewcio 79
Posty: 5
Rejestracja: 11 lip 2020, 22:03
Samochód: SKODA KODIAQ 2.0 TDI 150 KM DSG

Re: Pierwsza wymiana oleju ...

Post autor: Lewcio 79 »

Do 2.0 TDI 150 KM 5.5-6l, VALVOLINE lub Mihel ci proponuję, ten drugi jest teraz w promocji do 31.08 w sieci Norauto... pozdrawiam

Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 491
Rejestracja: 21 cze 2019, 11:42
Samochód: ŠKODA KODIAQ Sportline 2.0 TSI

Re: Pierwsza wymiana oleju ...

Post autor: TOMEQ »

klimas7 pisze:
06 sie 2020, 0:19
Jest tutaj bardzo wiele fachowych odpowiedzi, ale dla laika, który chce po prostu wymienić pierwszy raz olej (poza ASO, bo chyba szkoda $$$ na ASO), to poza tym, że ma kupić 0W20, nadal pozostaje kilka podstawowych pytań:
1. Ile oleju kupić? 5l?
2. Ma znaczenie jaka firma? Castrol będzie ok?
1. Do 2.0 TSI potrzeba 5,7l czyli musisz kupić 6 litrów
2. Firma nie ma większego znaczenia, najważniejsze żeby był zgodny z normą podana przez producenta
KODIAQ Sportline RM2020 2.0TSI 190KM DSG 4x4
---------------------------------------------------------------------------
Kupię felgi BRAGA 19“ (standardowo montowane w KODIAQ-u Scout) lub wymienię za felgi TRIGLAV antracytowe 19" z KODIAQ-a Sportline

Awatar użytkownika
herman00
Posty: 267
Rejestracja: 22 lip 2020, 9:02
Lokalizacja: Warszawa Ursynów
Samochód: Zielony Misiek Style 2,0 TSi 4x4DSG

Re: Pierwsza wymiana oleju ...

Post autor: herman00 »

Jak kupiłem nowe auto 14 lat temu, to rekomendacja wymiany oleju była co 30 tysi i tak robiłem do 3 przeglądu, na którym mechanik pokazał mi olej jaki zlał z miski. Mówi "panie albo pan wymieniasz co 15 albo uciekaj z tym autem, interesem serwisów nie są przeglądy ale naprawy".
Instrukcja Kodiaqa mówi o dwóch przypadkach:
Pojazdy ze zmiennym okresem międzyobsługowym
Silniki benzynowe
1,4 l/92, 110 kW TSI Specyfikacja VW 504 00
2,0 l/132 kW TSI Specyfikacja VW 508 00
Silniki wysokoprężne
2,0 l/110, 140 kW TDI CR VW 507 00
Pojazdy ze stałym okresem międzyobsługowym
Silniki benzynowe
1,4 l/92, 110 kW TSI i 2,0 l/132 kW TSI - Specyfikacja VW 502 00
Silniki wysokoprężne
2,0 l/110, 140 kW TDI CR Specyfikacja VW 507 00
Tu są specyfikacje:
VW 502.00 - Oleje do silników benzynowych z rekomendacją: pracujące w uciążliwych warunkach - przebiegi między wymianami do 15-tys. km.
Lepkość: SAE 0W-30, 0W-40, 5W-30, 5W-40, 10W-40
VW 508.00 - Oleje do najnowszych silników benzynowych w standardzie serwisowym LongLife IV (30-tys. km lub 2 lata).
Norma nie jest kompatybilna z wcześniejszymi normami VAG.
Lepkość: SAE 0W-20
Nie zakładam wymiany co 30 tysięcy tylko co 15 tysięcy, więc wybieram specyfikację VW.502.00, czyli 5W30 na którym jeżdżę od 11 lat.

endriu
Posty: 34
Rejestracja: 27 maja 2019, 14:04
Samochód: Skoda Kodiaq 4x4 2.0 TSI

Re: Pierwsza wymiana oleju ...

Post autor: endriu »

Ale ta specyfikacja producenta nie jest uzależniona od interwału wymiany. 508/509 czyli 0W20 jest dla nowszych silników (chyba 2019+), które mają filtr GPF i są rzekomo ciaśniej spasowane.

ODPOWIEDZ