Czy to czyszczenie - filtr GPF ?

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
Awatar użytkownika
herman00
Posty: 268
Rejestracja: 22 lip 2020, 9:02
Lokalizacja: Warszawa Ursynów
Samochód: Zielony Misiek Style 2,0 TSi 4x4DSG

Czy to czyszczenie - filtr GPF ?

Post autor: herman00 »

Mam przejechane 22tys. Dodam że olej wymieniony 3 razy - po około 3tys, po 15 tys. (wymiany własne) i w ubiegłym tygodniu wymiana serwisowa w ASO - komunikat o serwisie olejowym na desce.
Przejazdy w 80% po Warszawie i okolicach, dlatego pewnie wymagał wymiany oleju już po 22 tys. km.
W niedzielę rano wyjazd z domu, dziwne zachowanie zespołu silnik-skrzynia. Przyspieszałem, a on utrzymywał bardzo długo bieg 2, kiedy normalnie od razu wrzuca bieg 3. Pomimo większych obrotów do zmiany biegu na wyższy brak mocy i prawidłowej reakcji na gaz. Biegu 7 w ogóle nie chciał wrzucić, pomimo prędkości około 85km/h. Po 2-3 minutach jazdy było czuć wysoką temperaturę. Pomyślałem, że pewnie filtr się czyści, bo silnik zmienił "gang" - inaczej brzmiał. Miałem diesla z suchym DPF i pamiętam w 2007 roku kiedy DPF wypalał się po raz pierwszy od zakupu auta, a ja nie wiedziałem jak to przebiega, pojechałem do serwisu OPLA, bo obroty nie chciały mi spaść na biegu jałowym poniżej 1100rpm i było czuć smród. W serwisie potraktowali mnie jak wariata i kazali przyjechać jak to się pojawi ponownie.
Teraz najdziwniejsze było to, że nie wrzucał biegu7 i lał paliwo bez opamiętania. Zużycie chwilowe nie spadało poniżej 18 litrów i jechał 85km/h na 6 biegu. Po przejechaniu 10km w miarę równomierną prędkością zużycie z tego dystansu wskazywało na 16L/100m (normalnie jak kończę ten odcinek w takim tempie, mam od uruchomienia zimnego silnika poniżej 10L/100km) i na dalszym odcinku zużycie (z odcinka, od uruchomienia) zaczęło rosnąć aż do wartości 18L/100km po przejechaniu 15km.
W końcu zatrzymanie auta i sprawdzenie wysokości obrotów - obroty na biegu jałowym prawidłowe, około 800 rpm., żadnych kontrolek na desce rozdzielczej.
Powrót do domu był już bez "atrakcji", normalna praca silnika, moc, jego brzmienie, prawidłowa zmiana biegów, zużycie z tego odcinka poniżej 8L/100km, wszystko w porządku - to chyba jednak filtr się czyścił.



Sponsor

Czy to czyszczenie - filtr GPF ?

Sponsor


szablesi76
Posty: 74
Rejestracja: 26 maja 2021, 20:24
Samochód: Kodiaq 2021 2.0 tdi dsg

Re: Czy to czyszczenie - filtr GPF ?

Post autor: szablesi76 »

Jeśli masz możliwość sprawdz poziom oleju czy nie przybyło.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
herman00
Posty: 268
Rejestracja: 22 lip 2020, 9:02
Lokalizacja: Warszawa Ursynów
Samochód: Zielony Misiek Style 2,0 TSi 4x4DSG

Re: Czy to czyszczenie - filtr GPF ?

Post autor: herman00 »

W benzynie raczej to nie grozi, bo benzyna odparowuje momentalnie, co innego olej napędowy, benzyna podobno nawet w misce olejowej od razu odparuje jeśli zmieszała się z olejem silnikowym. Ale dzięki za podpowiedź, bo nie sprawdzałem.

szablesi76
Posty: 74
Rejestracja: 26 maja 2021, 20:24
Samochód: Kodiaq 2021 2.0 tdi dsg

Re: Czy to czyszczenie - filtr GPF ?

Post autor: szablesi76 »

Niestety benzyna ma to samo. Jak za dużo zaczynaja wtryski lac to idzie do oleju.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
herman00
Posty: 268
Rejestracja: 22 lip 2020, 9:02
Lokalizacja: Warszawa Ursynów
Samochód: Zielony Misiek Style 2,0 TSi 4x4DSG

Re: Czy to czyszczenie - filtr GPF ?

Post autor: herman00 »

"W benzyniaku wygląda to odwrotnie – to podanie mniejszej dawki paliwa spowoduje wzrost temperatury spalin. Co więcej, benzyna ma tendencję do odparowywania, więc nadmiar paliwa nawet jeśli trafi do układu smarowania, to szybko odparuje" - tak twierdzą.
Tu jest opis jak to wygląda:
https://autokult.pl/38488,filtr-gpf-w-a ... stosowania
Jak to wygląda w praktyce - skoro miałem tak wysokie zużycie paliwa ???

hinio
Posty: 141
Rejestracja: 14 paź 2021, 12:54
Samochód: czekam na: Skoda Kodiaq 2.0 TDI 150KM 4x4

Re: Czy to czyszczenie - filtr GPF ?

Post autor: hinio »

A myślałem że problem z filtrem występuje tylko w TDI. herman00... przed tym dziwnym faktem długo jeździłeś wokół komina?

Awatar użytkownika
herman00
Posty: 268
Rejestracja: 22 lip 2020, 9:02
Lokalizacja: Warszawa Ursynów
Samochód: Zielony Misiek Style 2,0 TSi 4x4DSG

Re: Czy to czyszczenie - filtr GPF ?

Post autor: herman00 »

Ja tylko podejrzewam, że było to czyszczenie filtra GPF i nie jest to żaden problem - filtr musi się czyścić i jest to oczywiste, tym bardziej że nastąpiło to pierwszy raz - przebieg 22tys. km.
Według mnie oczywistym jest, że objawy zachowania silnika, skrzyni biegów, poziomu spalania, smrodu spalenizny podczas wypalania GPF powinny być opisane przez producenta i nie powinny budzić niepokoju, a nie są dokładnie opisane i to rodzi podejrzenia nieprawidłowości i jakieś niepotrzebne domysły, że jest problem.
Ruszam temat, bo nikt nie opisywał takich objawów. Odbyło się (trwało kilak minut) i jest spokój (mam nadzieję), bo np. wszedłem na forum Hyundai-a GDI (wtrysk bezpośredni) i tam jest problem, bo filtry w nowych Hyundai-ach zapychają się po kilku tysiącach, na stałe świeci się kontrolka GPF a serwis radzi "nie patrz w górę" - musisz mieć co najmniej pół zbiornika i lecieć na pół godziny na autostradę (żeby przlecieć) - to nie diesel.
Pytanie co znaczy latać koło komina - czy przebieg 15km to latanie wokół komina, czy już "traska". Temperatura po takim przebiegu w benzynie pokazuje 90o. Mam dużo przelotów po te 15 km.

hinio
Posty: 141
Rejestracja: 14 paź 2021, 12:54
Samochód: czekam na: Skoda Kodiaq 2.0 TDI 150KM 4x4

Re: Czy to czyszczenie - filtr GPF ?

Post autor: hinio »

Wokół komina, tzn. czy w ostatnich np. 400km jeździłeś tylko w krótkich odstępach, typu do sklepu 5km i z powrotem. Niby te 300-500km to dużo, ale z doświadczenia wiem że bardzo szybko można to zrobić. Kwestia np. dwóch tygodni...
Fakt masz rację takich informacji producent nie podaje w ogóle.
Sam gdy odebrałem swojego TDI miesiąc temu, przejechałem 80km z salonu. Wjeżdżam do garażu, a tutaj smród plastiku i wentylator który lata od 10 minut...
Dzwonię do serwisu i otrzymuję odpowiedź: wentylator się kręci bo przerwałem proces wypalania DPF, ceramika w filtrze się rozgrzała do ok 800 stC, i teraz musi się schłodzić, aby nie doszło do pożaru (bo przerwałem proces wypalania). Na liczniku 87km a już DPF się wypala... (podobno na produkcji ciągle jest odpalany i gaszony, dlatego teraz od razu postanowił się wypalić, głupio że nie sygnalizuje tego żadną kontrolką!!!)
Teraz przed zgaszeniem sprawdzam aktualny poziom zużycia paliwa. Gdy jest ok 0.5-0.6 jest OK. Gdy ok 0.8-0.9 to znaczy że coś się wypala...

szablesi76
Posty: 74
Rejestracja: 26 maja 2021, 20:24
Samochód: Kodiaq 2021 2.0 tdi dsg

Re: Czy to czyszczenie - filtr GPF ?

Post autor: szablesi76 »

herman00 pisze:"W benzyniaku wygląda to odwrotnie – to podanie mniejszej dawki paliwa spowoduje wzrost temperatury spalin. Co więcej, benzyna ma tendencję do odparowywania, więc nadmiar paliwa nawet jeśli trafi do układu smarowania, to szybko odparuje" - tak twierdzą.
Tu jest opis jak to wygląda:
https://autokult.pl/38488,filtr-gpf-w-a ... stosowania
Jak to wygląda w praktyce - skoro miałem tak wysokie zużycie paliwa ???
Jakiś czasu temu gościu kupił megane rs z benzynowym silnikiem i gpf. Po tysiącu kilometrów miał podwójny stan oleju . Olej oddał do badania laboratoryjnego i okazało się ze olej był tak rozrzedzony ze nie miał już właściwości smarnych. Po kolejnych 1500 km sytuacja była identyczna.
Co do podniesienia temperatury spalania przez obniżenie ilości paliwa według mnie to jakaś bajka. Przez obniżenie samej dawki paliwa do tej samej ilości powietrza to prosta droga do powstania spalania stukowego. Nie polecam :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

hinio
Posty: 141
Rejestracja: 14 paź 2021, 12:54
Samochód: czekam na: Skoda Kodiaq 2.0 TDI 150KM 4x4

Re: Czy to czyszczenie - filtr GPF ?

Post autor: hinio »

szablesi76 pisze:
17 sty 2022, 18:47
Co do podniesienia temperatury spalania przez obniżenie ilości paliwa według mnie to jakaś bajka.
Podczas rżnięcia piłą największe obroty mamy na samym końcu baku, czyli na tzw oparach... Ale tam mamy dwusuw, a tutaj pewnie chodzi o coś innego!?

ODPOWIEDZ