serwis klimatyzacji- kiedy pierwszy i jak często?

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
tumoszek
Posty: 11
Rejestracja: 26 sty 2021, 12:33
Samochód: Skoda Kodiaq Sportline 2.0 TDI 190KM 4x4

serwis klimatyzacji- kiedy pierwszy i jak często?

Post autor: tumoszek »

hej, minął właśnie rok od zakupu, 15tys km przejechane i się zastanawiam czy robić w tym roku serwis klimatyzacji czy tylko samemu sobie wymienić filtr kabinowy jak pięknie to zostało pokazane w innym wątku? w sumie w poprzednich używanych autach jeździłem co roku- ale niewiele tam dolewali tego czynnika- tutaj jest pierwsze salonowe :) i się zastanawiam czy nie zrobić dopiero tego w przyszłym roku?

Jak Wy z tym postępowaliście?



Sponsor

serwis klimatyzacji- kiedy pierwszy i jak często?

Sponsor


Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: serwis klimatyzacji- kiedy pierwszy i jak często?

Post autor: MałGorzata »

W moim przypadku. 4 lata, 120 000km. Nic nie było robione.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

tumoszek
Posty: 11
Rejestracja: 26 sty 2021, 12:33
Samochód: Skoda Kodiaq Sportline 2.0 TDI 190KM 4x4

Re: serwis klimatyzacji- kiedy pierwszy i jak często?

Post autor: tumoszek »

to chyba nie dobrze...nie boisz się że sprężarka się zatrze?

pstad
Posty: 372
Rejestracja: 22 cze 2019, 22:32
Lokalizacja: ZS/ ZPL / ZGL
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI,DSG,4x4

Re: serwis klimatyzacji- kiedy pierwszy i jak często?

Post autor: pstad »

Hmm to sporo ,nie wspominajac o odgrzybianiu
W KIA mialem w harmonogramie co roku , w Kodim raz na rok wrzucam "bombe"(srodek w sprayu ktory sie odpala wewnatrz auta na full klimie) a na serwis co 2 lata( sprawdzenie ew dowalenie czynnika) ale to moje ustalenia.Jak zaleca skoda nie wiem.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka


swider
Posty: 222
Rejestracja: 09 paź 2019, 15:10
Samochód: Kodiaq RS 240 KM

Re: serwis klimatyzacji- kiedy pierwszy i jak często?

Post autor: swider »

tumoszek pisze:
22 cze 2021, 10:28
hej, minął właśnie rok od zakupu, 15tys km przejechane i się zastanawiam czy robić w tym roku serwis klimatyzacji czy tylko samemu sobie wymienić filtr kabinowy jak pięknie to zostało pokazane w innym wątku? w sumie w poprzednich używanych autach jeździłem co roku- ale niewiele tam dolewali tego czynnika- tutaj jest pierwsze salonowe :) i się zastanawiam czy nie zrobić dopiero tego w przyszłym roku?

Jak Wy z tym postępowaliście?
To jak Ci uzupełniali czynnik co rok to miałeś niesprawną klimatyzację. Klimatyzacja pracuje w obiegu wewnętrznym i w trakcie pracy smaruje układ chłodzenia dlatego powinno się też zimą włączyć i tam nie prawa nic uciekać. Jak ktoś Ci powie że jest inaczej to zmień "mechanika". Uciekanie czynnika może być jedynie i tylko spowodowane przez nieszczelny układ klimatyzacji np skorodowany i dlatego powinno się używać klimatyzacji przez cały rok latem do chłodzenia a zima do osuszania powietrza.

Awatar użytkownika
stingerA6
Posty: 2028
Rejestracja: 21 maja 2018, 21:19
Lokalizacja: Lubuskie
Samochód: Bardzo Mocarny Wagon - prawie Kodiaq

Re: serwis klimatyzacji- kiedy pierwszy i jak często?

Post autor: stingerA6 »

Lekkie odparowywanie czynnika jest jak najbardziej dopuszczalne i zakładane przez producenta około 10%, dlatego co jakiś czas należy go uzupełnić.
"Forum to nie agencja towarzyska.....wszystkim nie dogodzimy"
"Niektórzy pędzą na złamanie karku, aż ciężko ich nieraz wyprzedzić."

swider
Posty: 222
Rejestracja: 09 paź 2019, 15:10
Samochód: Kodiaq RS 240 KM

Re: serwis klimatyzacji- kiedy pierwszy i jak często?

Post autor: swider »

stingerA6 pisze:
27 cze 2021, 10:06
Lekkie odparowywanie czynnika jest jak najbardziej dopuszczalne i zakładane przez producenta około 10%, dlatego co jakiś czas należy go uzupełnić.
Nie zgadzam się z Tobą, fakt że producent choć ja tego nigdzie nie widziałem w żadnym zapisie w samochodzie zakłada jakiś ubytek ale to chyba dla swojego "dupochronu", zakładałem klimatyzację fakt że w domach ale to jest ta sama zasada działania i na różnych szkoleniach i z własnego doświadczenia wiem że przy sprawnych układach nic nigdy nie powinno uciekać, nie że po 1 roku 10% czy po 10 latach 10% nic nigdy jak jest wszystko sprawne. A jak tak wieżycie swoim uzupełniaczom klimatyzacji to żądajcie od nich potwierdzenia nabicia i ilość czynnika, tylko powiedzcie przed rozpoczęciem jego usługi bo może zaraz się okaże że przestało już wam ubywac jak zażądacie "kwitu".A jak co rok wam uzupełniają i mówią że to normalne bo przy łączeniach gumowych ucieka czynnik (najczęstrze tłumaczenie "fachowców")to zmieńcie warsztat bo po 1sze nie ma tam żadnych gumek a po drugie powiedzcie mu żeby wpuścił kontrast koszt około 20 zł i niech wam pokaze gdzie to ucieka.

Awatar użytkownika
stingerA6
Posty: 2028
Rejestracja: 21 maja 2018, 21:19
Lokalizacja: Lubuskie
Samochód: Bardzo Mocarny Wagon - prawie Kodiaq

Re: serwis klimatyzacji- kiedy pierwszy i jak często?

Post autor: stingerA6 »

Nie opieram się na "opowiadaczach" tylko instrukcjach serwisowych które udostępnia producent ASO w celu weryfikacji czy układ jest szczelny czy podlega naprawie (poszukiwaniu nieszczelności). Tam jest zakładany możliwy ubytek czynnika.
"Forum to nie agencja towarzyska.....wszystkim nie dogodzimy"
"Niektórzy pędzą na złamanie karku, aż ciężko ich nieraz wyprzedzić."

swider
Posty: 222
Rejestracja: 09 paź 2019, 15:10
Samochód: Kodiaq RS 240 KM

Re: serwis klimatyzacji- kiedy pierwszy i jak często?

Post autor: swider »

stingerA6 pisze:
27 cze 2021, 12:03
Nie opieram się na "opowiadaczach" tylko instrukcjach serwisowych które udostępnia producent ASO w celu weryfikacji czy układ jest szczelny czy podlega naprawie (poszukiwaniu nieszczelności). Tam jest zakładany możliwy ubytek czynnika.
W instrukcjach serwisowych producent zaleca też wymiane oleju co 30 tys km i filtra powietrza co 60 tys. - a w rzeczywistości powinno się robić co rok lub nie więcej niż 15 tys km. Ja napisałem jak jest z tą klimatyzacja, że w sprawnej nie ma prawna nic ubywać.

Awatar użytkownika
michalmiko
Posty: 942
Rejestracja: 29 sty 2018, 19:16
Lokalizacja: Podhale
Samochód: Kodiaq Style 4x4 2.0 TSI Lava Blue 244KM/431Nm

Re: serwis klimatyzacji- kiedy pierwszy i jak często?

Post autor: michalmiko »

W pakiecie przeglądów na 4 lata jest serwis klimatyzacji? Nie chodzi mi o wymianę filtra, a sprawdzenie ilości czynnika w sprężarce.

ODPOWIEDZ