Kodiaq Crossover czy SUV

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
Skorek
Posty: 400
Rejestracja: 18 sty 2017, 20:56
Samochód: Skoda Kodiaq 2.0 TDI 4x4 AUTOMAT

Kodiaq Crossover czy SUV

Post autor: Skorek »

Ciekaw jestem waszej opinii czy Kodiaq dla was to Crossover czy jak stara się to pozycjonować producent SUV.



Sponsor

Kodiaq Crossover czy SUV

Sponsor


Matelino
Posty: 78
Rejestracja: 23 mar 2017, 21:37
Samochód: Skoda Kodiaq 1.4 tsi DSG 150km

Re: Kodiaq Crossover czy SUV

Post autor: Matelino »

Skorek pisze:
28 maja 2017, 11:22
Ciekaw jestem waszej opinii czy Kodiaq dla was to Crossover czy jak stara się to pozycjonować producent SUV.

Hmmm... Dla mnie raczej bliżej mu do SUVa niż do
Crossovera ze względu na rozmiary.

Dual
Posty: 647
Rejestracja: 22 kwie 2017, 20:48
Lokalizacja: Mysiadło k/W-wy
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI DSG Style

Re: Kodiaq Crossover czy SUV

Post autor: Dual »

Wg Wikipedii Kodiaq jest crossoverem. A liczyłem że jednak SUVem. Tak naprawdę nie za bardzo wiem czym sie jedno od drugiego ma różnić.
Pozdrawiam
Dual
Kodiaq 2.0 TSI DSG 4x4 Style

lighting
Posty: 515
Rejestracja: 28 lut 2017, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI

Re: Kodiaq Crossover czy SUV

Post autor: lighting »

Dual pisze:
28 maja 2017, 12:13
Wg Wikipedii Kodiaq jest crossoverem. A liczyłem że jednak SUVem. Tak naprawdę nie za bardzo wiem czym sie jedno od drugiego ma różnić.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Crossover_(samoch%C3%B3d)
DO developer

Everred
Posty: 435
Rejestracja: 02 maja 2017, 18:45
Samochód: Skoda Kodiaq Style 2.0 TSI

Re: Kodiaq Crossover czy SUV

Post autor: Everred »

No jeśli przyjmiemy, Wikipedię jako źródło specjalistycznej wiedzy to tak - jest crossoverem. Ale przypomnę, że artykuły w Wikipedii może napisać każdy, a informacje tam często są sprzeczne lub nielogiczna. Dla przykładu:

- Kia Sorento III została zaklasyfikowana do Crossoverów Segmentu C, a Nissan Murano III, krótszy, węższy oraz nowy ze zbliżoną lecz niższą ceną, a mimo to jest już w Segmencie E.
- Mitsubishi Outlander jest zarówno jako przykład Crossovera jak i SUVa.
- Definicja SUVa zawiera kryteria, które musi spełnić auto aby można było je zaklasyfikować do tej grupy. Kilkukrotnie podawany przykład - Mitsubishi Outlander, nie wiem jak pierwsza generacja ale od drugiej siedzi na zwykłej płycie podłogowej, tej samej co Lancer... Nie ma reduktora, nie ma sztywnego mostu... To samo nowy Forester, ma stały napęd na wszystkie koła, ale nie ma reduktora ani mostów, ani sztywnej ramy... A jest SUVem według Wiki

Definicja z wiki za to nie uwzględnia rozmiaru auta - co oznacza, że na przykład Suzuki Jimmy z pakietem skórzanym jest SUVem według tej klasyfikacji bo spełnia wszystkie kryteria, od ramy, przez reduktor, prześwit, właściwości terenowe + ma wnętrze niezaprzeczalnie lepsze niż Defender!

Według ogólnie przyjętej opinii SUV to po prostu Crossover o zwiększonym rozmiarze i/lub luksusie, za to Crossover to auto o zwiększonym prześwicie i nieco poprawionych zdolnościach do pokonywania nieutwardzonej drogi niż auto osobowe.

lighting
Posty: 515
Rejestracja: 28 lut 2017, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI

Re: Kodiaq Crossover czy SUV

Post autor: lighting »

Ładnie to ująłeś Everred. Z tego co pamiętam, to SUVy jako kategoria auta powstały wcześniej. Potem przyszła modą na kompaktowe SUVy i powstały crossovery. Jak dla mnie Kodiaq jest SUVem, a Karoq crossoverem. No bo jeśli Kodiaq przy swoich wymiarach nie jest SUVem, to tylko amerykańskie auta wpadałyby do tej kategorii.
DO developer

Everred
Posty: 435
Rejestracja: 02 maja 2017, 18:45
Samochód: Skoda Kodiaq Style 2.0 TSI

Re: Kodiaq Crossover czy SUV

Post autor: Everred »

Tak, a ta definicja z Wiki SUVa jest taka trochę... hmm, pod Amerykańskie auta robiona. Bo jak pisałem wyżej wymagany jest reduktor, sztywny most, rama/unibody ale już jakimś cudem napęd na 2 koła wystarczy. Przypadkiem tylko na Amerykańskim rynku jest zbyt na takie auta, Jeep Grand Cherokee, GMC Yukon, Dodge Nitro, Chevrolet Tahoe i wiele innych (EDIT: oczywiście piszę o dostępnych wersjach nie o wszystkich). Kto w Europie kupiłby takiego "SUVa", mające wszystkie cechy auta terenowego poza kluczowym napędem na obydwie osie.

Rafał
Posty: 523
Rejestracja: 17 lut 2017, 10:53
Lokalizacja: Solec Kujawski, kuj-pom
Samochód: 2.0 tsi lava blue

Re: Kodiaq Crossover czy SUV

Post autor: Rafał »

kodiaq w homologacji ma "kombi"

rafalhtc
Posty: 296
Rejestracja: 08 mar 2017, 15:44
Samochód: Hyundai Tucson 2017| 1.6 GDI | Comfort + Navi

Re: Kodiaq Crossover czy SUV

Post autor: rafalhtc »

Patrząc na rynek amerykański to prawie wszystkie duże europejskie SUV-y wyglądają jak kompakty przy ich modelach u nas niedostępnych.
Tam 5m długości i wysokość ponad 170cm nie robi wrażenia. Podobnie jest w Azji gdzie tyle odmian Toyoty, Dodge-a czy Isuzu to nie widziałem na raz. Niektóre to istne wagony kolejowe na kołach. Tutaj w Polsce jak wróciłem z Tajlandii od razu sprawdzałem ofertę na Isuzu ale brakło funduszy, a i u nas w sumie tylko jeden model. Samochód i rodzinny i komfortowy i wół roboczy. A wsiada się wdrapując na siedzenie:p

Dual
Posty: 647
Rejestracja: 22 kwie 2017, 20:48
Lokalizacja: Mysiadło k/W-wy
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI DSG Style

Re: Kodiaq Crossover czy SUV

Post autor: Dual »

No jest Isuzu i to nawet niedrogie. Ale równie dobrze można by Hiluxa zamówić. Tyle że przecież nie będę woził 100 worków z cementem by dociążyć tylne pióra.
No coż, ważne żeby w lekkim terenie była jako taka dzielność, to już czy Kodiaq to SUV czy Crossover nie ma dla mnie znaczenia.
Pozdrawiam
Dual
Kodiaq 2.0 TSI DSG 4x4 Style

ODPOWIEDZ