Zasięg na wskaźniku - real czy fikcja

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
Awatar użytkownika
herman00
Posty: 266
Rejestracja: 22 lip 2020, 9:02
Lokalizacja: Warszawa Ursynów
Samochód: Zielony Misiek Style 2,0 TSi 4x4DSG

Zasięg na wskaźniku - real czy fikcja

Post autor: herman00 »

Mam pytanie dotyczące zasięgu na zbiorniku 2,0TSi, też macie takie głupoty jak ja ?
Czy system Skody na pewno pokazuje zasięg na paliwie pozostałym w zbiorniku, czy też pokazuje zasięg kiedy zbiornik byłby pełny ? Głupie pytanie ?
Mam wątpliwości, bo to drugie tankowanie Miśka, po zatankowaniu kilka dni temu do pełna, zasięg wyświetlany przez system to 620km i wszystkie kreski na wyświetlaczu od poziomu w zbiorniku paliwa.
Przez te kilka dni przejazdy miałem właściwie tylko w mieście, zatem realne zużycie paliwa pewnie w przedziale 12-13L/100km (wyświetlacz pokazuje 11,7L/100km z przebiegu 374 km).
Natomiast zasięgu z początku (po tankowaniu) „ubywało” jakoś proporcjonalnie, aż do wyświetlenia zasięgu 500km, przy czym, realnie przejechałem wtedy około 200km, więc według kalkulacji powinno być – zasięg początkowy 620 – 200 przejechane = 420 a nie 500. Potem zasięg wzrósł nawet do 510 km i tak utrzymywał się przez około 100km przebiegu. Przejechałem wczoraj 74km i teraz mam wyświetlany zasięg 440km, więc wczoraj ubyło zasięgu proporcjonalnie.
Tylko jeśli przez system ma być wyświetlany zasięg na paliwie które jest w zbiorniku auta, to według obliczeń: 374km*11,7L/100km=43,8L (paliwo zużyte) więc w zbiorniku teoretycznie pozostało mi 60-44=16L. Zostało więc w zbiorniku około 16 litrów paliwa, to teoretycznie zasięg powinien wynosić 150-160km a nie 440km jak pokazuje system. Mało tego, z wyświetlacza poziomu paliwa w zbiorniku ubyły tylko 2 kreski, zatem poziom wskazuje ¾ zbiornika, co by się pokrywało z zasięgiem 440km (około ¾ zasięgu na pełnym zbiorniku), ale nie pokrywa się z logiką.
Teraz nie wiem, czy ja popełniam błąd przy rozumowaniu, czy jest błąd w oprogramowaniu, montażu wskaźnika paliwa, może jeżdżę tak „eko” że jadę po mieście tylko na oparach ? A może w bonusie dostałem hybrydę i mam takie małe zużycie paliwa. Nie chcę być zaskoczony brakiem paliwa, więc chyba dziś zatankuję, chociaż według wskaźnika wejdzie tylko kilkanaście litrów paliwa.
Rozumiem, że jest to wskaźnik informacji zasięgu, zużycia paliwa, ale niech nie będzie to wskaźnik dezinformacji.



Sponsor

Zasięg na wskaźniku - real czy fikcja

Sponsor


D10ni
Posty: 1088
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:53
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: GunMetal Sportline 2.0TDI 190KM

Re: Zasięg na wskaźniku - real czy fikcja

Post autor: D10ni »

Tu masz co najmniej dwa aspekty:
1. Zależy jak tankujesz - "pod korek" nie wolno
2. Wskazania zużycia l/100 z licznika i z tankowania się różnią, można to wyskalować z OBDEleven
3. Sam algorytm jest trochę bardziej zaawansowany, jak miałem przejechane 2tys po wakacyjnej trasie ze śmiesznie niskim zużyciem, po zatankowaniu pokazywał mi zasięg 950km. I mimo że następne 200km zrobiłem w mieście, to wskazanie zasięgu nie od razu się przestawiło.
Myślę że to się unormuje. Wskaźnik pokazuje na 100% pozostały zasięg.
Zadowolny z GunMetal Sportline :D

Awatar użytkownika
herman00
Posty: 266
Rejestracja: 22 lip 2020, 9:02
Lokalizacja: Warszawa Ursynów
Samochód: Zielony Misiek Style 2,0 TSi 4x4DSG

Re: Zasięg na wskaźniku - real czy fikcja

Post autor: herman00 »

Dzięki z podpowiedzi.
1. Tankowanie wyłącznie "do pierwszego odbicia"
2. ??? o ciekawe, że producent nie robi tego fabrycznie. Jakieś skomplikowane kodowania ?
3. Trochę znam algorytm, bo jeżdżę co jakiś czas Superbem II, ale tam algorytm bardzo szybko się uczy, dlatego moje zdziwienie.
Jeżeli wskaźnik pokazuje na 100% pozostały zasięg, to jak mam 16 litrów paliwa w zbiorniku (tyle szacuję) to jak mogę mieć zasięg 440km.
No niech mi po mieście pali nie 12-13L tylko 10L/100km a przejechałem 374km to nie ma cudów w zbiorniku pozostaje może 22-24 litry paliwa (ja szacuję, że zostało 16 litrów), więc wskazanie na dystans możliwy do przejechania 440km chyba jest poza algorytmem, chyba że przyjął algorytm WLTP, czyli 6,7L/100km :-). Tylko znowu pytanie, po zatankowaniu "do pierwszego odbicia" wskazywał zasięg 620km a teraz po przejechaniu 374km pokazuje 440km zasięgu - dlaczego po tankowaniu nie wskazał zasięgu np. 900km jak algorytm bierze dane zużycia paliwa z WLTP.
Ten zasięg na wyświetlaczu to jedna sprawa, może błąd, może algorytmy stylu jazdy, jazdy w trasie i miejskiej. Ale wskaźnik paliwa w zbiorniku - pokazuje, że mam jeszcze 3/4 zbiornika paliwa, a według mnie mam 1/4. Ten zasięg który wyliczam, a jest to według mnie zasięg realny to przy braku szczęścia może w realiach polskich autostrad nie wystarczyć na dojazd do stacji benzynowej.

Awatar użytkownika
Sublime
Posty: 152
Rejestracja: 12 cze 2020, 7:50
Lokalizacja: WL
Samochód: Kodi L&K 2.0TSI RM2021

Re: Zasięg na wskaźniku - real czy fikcja

Post autor: Sublime »

@herman00 a restartowałeś ten licznik chwilowy przy tankowaniu i później patrzyłeś ile miałeś przejechanych km z baku do kolejnego tankowania? Może faktycznie tak eko jeździsz, albo auto się jeszcze "kalibruje pod Twój styl jazdy" ;)
Miałem bardzo podobną sytuację w mojej byłej O3 FL 1,4 TSI - po zatankowaniu do pełna pokazywał przebieg ok 760km, później jeździłem, raz przebieg pozostały malał ,raz rósł -wiadomo od stylu jazdy, ale finalnie przy tankowaniu (i po resecie chwilowej kilometrówki) wychodziło, że autem zrobiłem 800km a nawet lepiej na jednym baku (swoją drogą mega ekonomiczny silnik, żwawy i w zupełności wystarczający do aut o podobnych gabarytach)

Awatar użytkownika
herman00
Posty: 266
Rejestracja: 22 lip 2020, 9:02
Lokalizacja: Warszawa Ursynów
Samochód: Zielony Misiek Style 2,0 TSi 4x4DSG

Re: Zasięg na wskaźniku - real czy fikcja

Post autor: herman00 »

No to zatankowałem 47 litrów przy przebiegu 380km od poprzedniego tankowania. Wskaźnik paliwa w zbiorniku - nie paliły się tylko 2 kreski, czyli wskazanie, że zbiornik jest napełniony w 3/4. Za 100km zabrakłoby mi paliwa a komputer pokazywał zasięg 440km. Jakaś paranoja.

D10ni
Posty: 1088
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:53
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: GunMetal Sportline 2.0TDI 190KM

Re: Zasięg na wskaźniku - real czy fikcja

Post autor: D10ni »

Masz rację, dziwne to. MIałeś jeszcze co najmniej 13l w zbiorniku, ale zasięg 440km byłby chyba nieosiągalny :-) Pozostaje obserwować.
Zadowolny z GunMetal Sportline :D

ODPOWIEDZ