Kodiaq i przyczepa - wymagania / ograniczenia

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
SlawekW
Posty: 148
Rejestracja: 24 wrz 2018, 21:55
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq Style 2.0 TSI

Kodiaq i przyczepa - wymagania / ograniczenia

Post autor: SlawekW »

Było już kilka tematów o ciągnięciu Kodiaqiem przyczepy, ale mam wrażenie że żaden nie poruszył podstawowych aspektów. W tym wymagań (auta i kierowcy) oraz ograniczeń.

Na początek założenia:
- mam PJ kat B (bez E)
- Kodiaq 2.0 TSI, DSG, 7-osobowy - auto ma maks. masę całkowitą (F.1) 2463 kg, dop. masę całkowitą zespołu pojazdów (F.3) 4463 kg, masa własna pojazdu (G) 1829 kg

I teraz pytanie - jaką przyczepę mogę ciągnąć ?
W przypadku przyczepy lekkiej (bez hamulca) sprawa jest prosta - max. przyczepę o masie 750 kg (wpis w dowodzie rejestracyjnym na pozycji O.2).
Ale w przypadku przyczepy innej (z hamulcem) sprawa jest bardziej skomplikowana. Zgodnie z moją wiedzą (bardzo proszę o poprawienie jeżeli gdzieś zbłądziłem) musimy uwzględnić 3 aspekty:

1. Warunki techniczne auta
Zgodnie z warunkami homologacji (i wpisem w dowodzie rejestracyjnym) auto może ciągnąć przyczepę z hamulcem o masie (O.1) 2000 kg

2. Współczynnik 1.33
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 r. Dz. U. 03.32.262 w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia określa, że stosunek dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) samochodu do DMC przyczepy musi wynosić 1,33:1. (DMC samochodu musi być o 1/3 większe niż DMC przyczepy)

Zgodnie z tym współczynnikiem dla mojego auta (DMC 2463 kg) teoretycznie przyczepa mogłaby ważyć 1852 kg.

3. Moje uprawnienia
Ponieważ mam PJ kat B (bez E), mogę prowadzić pojazd (lub zespół pojazdów) o DMC 3500 kg. Skoro samo auto ma DMC 2463, to na przyczepę zostaje tylko 1037 kg.

Co zrobić ?
Wartość 1037 kg praktycznie wyklucza wszelkie przyczepy kempingowe.
Co więc można zrobić ?

A: Zrobić kategorię B+E (co gorąco polecam wszystkim planującym wyprawy z przyczepami)
B: Zrobić świadectwo kwalifikacji B96 (wystarczy zaliczyć egzamin praktyczny z manewrowania przyczepą)

Opcja B podniesie DMC zestawu do 4250 kg. Czyli w moim przypadku umożliwi ciągnięcie przyczepy o DMC 1787 kg.



Sponsor

Kodiaq i przyczepa - wymagania / ograniczenia

Sponsor


Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2886
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Kodiaq i przyczepa - wymagania / ograniczenia

Post autor: MałGorzata »

Kategoria B: przyczepa lekka (DMC750kg) Łączne DMC 4250kg
Kategoria B96: każda przyczepa zgodna z możliwościami holownika. Łączne DMC 4250kg
Kategoria B+E: każda przyczepa j.w. Łączne DMC 7000kg
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

seba
Posty: 94
Rejestracja: 24 gru 2019, 22:23
Lokalizacja: Olkusz
Samochód: Kodiaq Style 2.0 TSI, 4x4 DSG

Re: Kodiaq i przyczepa - wymagania / ograniczenia

Post autor: seba »

MałGorzata pisze:
07 mar 2020, 21:46
Kategoria B: przyczepa lekka (DMC750kg) Łączne DMC 4250kg
Kategoria B96: każda przyczepa zgodna z możliwościami holownika. Łączne DMC 4250kg
Kategoria B+E: każda przyczepa j.w. Łączne DMC 7000kg
Kategoria B: przyczepa lekka (DMC750kg) Łączne DMC 4250kg lub przyczepa cięższa niż 750 kg, ale DMC zestawu do 3500 kg
SlawekW pisze:
07 mar 2020, 21:40
Co zrobić ?
Wartość 1037 kg praktycznie wyklucza wszelkie przyczepy kempingowe.
Co więc można zrobić ?

A: Zrobić kategorię B+E (co gorąco polecam wszystkim planującym wyprawy z przyczepami)
B: Zrobić świadectwo kwalifikacji B96 (wystarczy zaliczyć egzamin praktyczny z manewrowania przyczepą)

Opcja B podniesie DMC zestawu do 4250 kg. Czyli w moim przypadku umożliwi ciągnięcie przyczepy o DMC 1787 kg.
Nie bierz pod uwagę iej opcji, niż "A" - rób E do B i masz spokój. Pozostałe aspekty odczytałeś dobrze, a nawet (co nie ukrywam jestem zdziwiony, bo mało kto o tym wie) ten o współczynniku 1,33 -> z jedną różnicą -> dotyczy on TYLKO I WYŁĄCZNIE przyczep z hamulcem najazdowym, bo jest on traktowany przez Polskie prawo jak hamulec ułomny (no cóż, cała Europa się myli, to my mamy rację). Co gorsze, wg. mojej wiedzy współczynnik ten występuje tylko i wyłącznie w Polsce :(

PS. Pamiętaj jeszcze, że jak przekroczysz chociaż o 1 kg magiczną barierę 3500 kg dla zespołu pojazdów (DMC), to dopada Ciebie konieczność zakupu VIATOLA!

SlawekW
Posty: 148
Rejestracja: 24 wrz 2018, 21:55
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq Style 2.0 TSI

Re: Kodiaq i przyczepa - wymagania / ograniczenia

Post autor: SlawekW »

seba pisze:
08 mar 2020, 5:48
Nie bierz pod uwagę iej opcji, niż "A" - rób E do B i masz spokój.
Właśnie mam dylemat - zasadniczo doskonale wiem, że kat. B+E rozwiązuje większość problemów i warto ją zrobić.
Jednak w przypadku ciągnięcia przyczepy Kodiaqiem różnica praktyczna pomiędzy B96 a B+E to tylko 65 kg na korzyść tej drugiej opcji.
A "szybka ścieżka" w postaci kilku nieobowiązkowych lekcji jazdy z przyczepą oraz sam egzamin praktyczny kuszą - chciałbym pojechać na majówkę z ogonem ;)

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2886
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Kodiaq i przyczepa - wymagania / ograniczenia

Post autor: MałGorzata »

Rożnica w cenie pomiędzy B+E a B96 to różnica w cenie kursu około 1000-1200 zł. Egzamin praktyczny jest ten sam.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

seba
Posty: 94
Rejestracja: 24 gru 2019, 22:23
Lokalizacja: Olkusz
Samochód: Kodiaq Style 2.0 TSI, 4x4 DSG

Re: Kodiaq i przyczepa - wymagania / ograniczenia

Post autor: seba »

SlawekW pisze:
08 mar 2020, 20:26
Właśnie mam dylemat - zasadniczo doskonale wiem, że kat. B+E rozwiązuje większość problemów i warto ją zrobić.
Jednak w przypadku ciągnięcia przyczepy Kodiaqiem różnica praktyczna pomiędzy B96 a B+E to tylko 65 kg na korzyść tej drugiej opcji.
A "szybka ścieżka" w postaci kilku nieobowiązkowych lekcji jazdy z przyczepą oraz sam egzamin praktyczny kuszą - chciałbym pojechać na majówkę z ogonem ;)
Uwierz mi, rób B+E -> na kursie dowiesz się jak zdać egzamin. Osoby, które podchodzą do egzaminu na B96 w większości nie zdają, bo nie są przygotowane do tego co na nim jest.
Ja kurs + egzamin zrobiłem w sumie w niecały miesiąc, ale później drugi egzamin po 2 tygodniach (pomyliłem na placu garaże i wjechałem nie do tego co potrzeba :( )
Tu masz statystyki z Warszawy ->https://www.word.waw.pl/egzaminy/statystyka-zdawalnosci
Katowice - 1 półrocze 2019 roku:
Kategoria BE 60,63 %
Kategoria B96 37,04 %

golob
Posty: 153
Rejestracja: 19 cze 2017, 10:10
Samochód: Kodiaq Style 1.5 DSG 4x2

Re: Kodiaq i przyczepa - wymagania / ograniczenia

Post autor: golob »

Tak jak wszyscy piszą - rób B+E i po temacie. Też się kiedyś zastanawiałem na B96 ale zrobisz B+E i spokój. Na kursie jest 15h, do B96 i tak musisz wykupić kilka h aby dowiedzieć się o co tam u Ciebie lokalnie w WORDzie sie dzieje, na co zwracają uwagę itp. itd.

Gdyby w Polsce B96 bylo tak jak w niektórych krajach że tylko robisz kurs i bez żadnego egzaminu dostajesz uprawnienia to może miałoby to sens, a tak u nas egzamin ten sam na B96 i na B+E.

Awatar użytkownika
borek
Posty: 400
Rejestracja: 07 sty 2019, 7:37
Samochód: Skoda Kodiaq L&K TSI 229 (chip)

Re: Kodiaq i przyczepa - wymagania / ograniczenia

Post autor: borek »

Rób B+E ! Tez musiałem zwiększyć swoje uprawnienia i przystosować do Kodiaqa, i zrobiłem pełne uprawnienia zamiast B96 i nie żałuje. Uważam że nie będzie łatwo zdać B96 bez przygotowania jakie daje kurs na B+E. Zrobisz takie uprawnienia i na całe życie masz spokój niezależnie jakie auto w przyszłości kupisz.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Mefju
Posty: 85
Rejestracja: 14 kwie 2017, 8:08
Lokalizacja: Skierniewice
Samochód: Kodiaq 2.0 tdi 140 KW

Re: Kodiaq i przyczepa - wymagania / ograniczenia

Post autor: Mefju »

Kilkakrotnie pada okreslenie kurs... kurs jest tylko praktyczny, nie ma zajęc teoretycznych... roznica w cenie nie bedzie aż tak wielka, żeby zrobić garaż tyłem chwilę i tak trzeba pojezdzic po placu :-)

bubuś
Posty: 646
Rejestracja: 04 lut 2018, 10:28
Lokalizacja: Polska
Samochód: był Kodiaq Style 2,0 TDI 140kW, 4x4, DSG + dodatki

Re: Kodiaq i przyczepa - wymagania / ograniczenia

Post autor: bubuś »

Mefju pisze:
09 mar 2020, 16:03
Kilkakrotnie pada okreslenie kurs... kurs jest tylko praktyczny, nie ma zajęc teoretycznych... roznica w cenie nie bedzie aż tak wielka, żeby zrobić garaż tyłem chwilę i tak trzeba pojezdzic po placu :-)
Ja bym powiedział, że trzeba tych chwilek poświęcić na placu trochę więcej, albo i nawet dużo, by na egzaminie bez problemu tyłem wpasować się zestawem do garażu.
Ćwiczenie tej umiejętności się przydać może w przyszłości, np. w sytuacji, jaka mnie spotkała w 2018 r. (musiałem wycofać 12,5 m. zestawem w dróżkę odchodzącą pod kątem ok. 120-130 stopni) https://photos.app.goo.gl/lXrl0HQTRchvnLBf1
Follow your dreams :D
Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów! Oczekujesz pomocy, używaj poprawnej pisowni.
Popieram akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

ODPOWIEDZ