Działanie systemu Start-Stop

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
Staszek1
Posty: 136
Rejestracja: 27 kwie 2017, 23:00
Samochód: superb , kodiaq . lancer evo :)

Re: Działanie systemu Start-Stop

Post autor: Staszek1 »

"Dodatkowo silnik jest wyłączany w ten sposób, aby rozrząd był ustawiony na najkrótszy rozruch (odpowiedni układ cylindrów itd). Silnik niejako jest przygotowany na wyłączenie i nie dzieje się to w każdej możliwej sytuacji. "

Skąd takie mądrości ? silnik staje w takim miejscu w którym siła wirująca wału itd , jest pokonana przez kompresje silnika . A że zapala szybko , spokojnie jak 300 tys zrobi to będzie potrzebował więcej obrotów wału żeby zaskoczyć :) . Możesz mi też pokazać ta pompę elektryczna do smarowania turbo ? Jest pompa obiegu wody , ale nie jest aż tak bardzo potrzebna . Generalnie największe zużycie silnika następuje podczas rozruchu , wynika to z zerowego ciśnienia oleju które narasta podczas zwiększania obrotów . Co prawda montuje się zaworki zwrotne itd. w magistrali olejowej ale i tak olej dopływa dopiero po jakimś czasie do panewek , wałków , turbiny ... itd . a wtedy te elementy pracują na resztkach co nie spłynęły do miski . Jak dodamy do tego niskiej jakości olej to jest już komplet :)


Wracając do tego durnego systemu , sytuacja z dziś : dwa pasy w jednym kierunku ,skręcam z lewego pasa w lewo :) , zatrzymuje się przed pasami , puszczam ludzi , odruchowe spojrzenie w lusterko wsteczne i widzę ze zaraz mi w dupę zasadzi jakaś księżniczka z telefonikiem w łapce , podczas hamowania zajechała samochodowi na prawym pasie drogę dosłownie wbijając się miedzy mój tył a jego przód . Naturalny odruch to dodanie gazu żeby dać jej te parę metrów szansy na uratowanie przed wypadkiem , ale wtedy się okazje że silnik nie pracuje i czas na moją ucieczkę poszedł się jeb.ć . To samo jak próbujesz włączyć się do ruchu , już ustrzeliłeś lukę a tu silnik gaśnie ... Tak wie że da się wyłączyć przyciskiem , ale trzeba o tym pamiętać za każdym razem jak się wsiada do auta .



Sponsor

Re: Działanie systemu Start-Stop

Sponsor


Rafał
Posty: 523
Rejestracja: 17 lut 2017, 10:53
Lokalizacja: Solec Kujawski, kuj-pom
Samochód: 2.0 tsi lava blue

Re: Działanie systemu Start-Stop

Post autor: Rafał »

dobrze piszesz, a na forum jest więcej informacji wyssanych z palca, normalnie kaczka dziennikarska jak w księgach z Tytusem Romkiem i a' Tomkiem. śmiesznie piszą też o skrzyni dsg, zwłaszcza ci, którzy pierwszy raz mają do czynienia z automatem :)

Malenstwo8
Posty: 2589
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: Działanie systemu Start-Stop

Post autor: Malenstwo8 »

Poszukam gdziś artykułu w którym to znalazłem kiedyś. Dodatkowo rozmawiałem kuedyś z mistrzem w serwisie Forda i potwierdził taki spisób działania, ale sprzeczać się nie będę.

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Działanie systemu Start-Stop

Post autor: MałGorzata »

https://www.motofakty.pl/artykul/system ... -2str.html
"Paliwo zostaje podane wtryskiwaczem tylko do tego cylindra, w którym tłok jest gotowy do wykonania suwu pracy i jednostka napędowa bardzo szybko i cicho zaczyna pracę"

https://autokult.pl/3248,czy-uklad-star ... zczednosci
"Po wciśnięciu pedału sprzęgła, a w przypadku auta testowego po puszczeniu pedału hamulca, paliwo wtryskiwane jest do jednego cylindra z ustawionym odpowiednio tłokiem, który uruchamia cały motor."
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

Malenstwo8
Posty: 2589
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: Działanie systemu Start-Stop

Post autor: Malenstwo8 »

MałGorzata pisze:
20 kwie 2018, 8:32
https://www.motofakty.pl/artykul/system ... -2str.html
"Paliwo zostaje podane wtryskiwaczem tylko do tego cylindra, w którym tłok jest gotowy do wykonania suwu pracy i jednostka napędowa bardzo szybko i cicho zaczyna pracę"

https://autokult.pl/3248,czy-uklad-star ... zczednosci
"Po wciśnięciu pedału sprzęgła, a w przypadku auta testowego po puszczeniu pedału hamulca, paliwo wtryskiwane jest do jednego cylindra z ustawionym odpowiednio tłokiem, który uruchamia cały motor."
Dzięki Małgosia, ratujesz mój honor ;)

Staszek1
Posty: 136
Rejestracja: 27 kwie 2017, 23:00
Samochód: superb , kodiaq . lancer evo :)

Re: Działanie systemu Start-Stop

Post autor: Staszek1 »

Malenstwo8 pisze:
20 kwie 2018, 11:31
MałGorzata pisze:
20 kwie 2018, 8:32
https://www.motofakty.pl/artykul/system ... -2str.html
"Paliwo zostaje podane wtryskiwaczem tylko do tego cylindra, w którym tłok jest gotowy do wykonania suwu pracy i jednostka napędowa bardzo szybko i cicho zaczyna pracę"

https://autokult.pl/3248,czy-uklad-star ... zczednosci
"Po wciśnięciu pedału sprzęgła, a w przypadku auta testowego po puszczeniu pedału hamulca, paliwo wtryskiwane jest do jednego cylindra z ustawionym odpowiednio tłokiem, który uruchamia cały motor."
Dzięki Małgosia, ratujesz mój honor ;)
Ciekawe , to pewnie jak nie ma start/go to paliwo leje się dyszami spryskiwaczy na szyby ...
Zanim zaczniecie czytać te bzdury to polecam zaznajomienie się z zasada działania silnika .

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Działanie systemu Start-Stop

Post autor: MałGorzata »

Chcesz przez to powiedzieć, że opisy działania systemu start-stop zacytowane przeze mnie z tych artykułów są niezgodne z zasadą działania silnika spalinowego? ;)
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

Malenstwo8
Posty: 2589
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: Działanie systemu Start-Stop

Post autor: Malenstwo8 »

http://moto.pl/Testy/1,113532,7872518,M ... wnica.html

No nie wiem czy takie bzdury. Być może Skoda stosuje inne rozwiązanie, ale jak widzicie istnieją takie rozwiązania.

PiotrekM
Posty: 127
Rejestracja: 25 maja 2017, 21:55
Samochód: Skoda Kodiaq 2.0TSI Style

Re: Działanie systemu Start-Stop

Post autor: PiotrekM »

Faktem jest, że silnik, przynajmniej 2.0tsi, odpala bardzo szybko po wyłączeniu przez start-stop. Nawet potrafi odpalić w trakcie wyłączania jak mu się doda gazu, no i, tak jak kiedyś pisałem, można też silnik włączyć krótko naciskając gaz (o ile ma się włączony autohold samochód nie rusza). A w korku sam system uruchamia silnik, jeśli ktoś przed nami ruszy. Ogólnie wśród systemów start-stop ten w Kodiaqu to jeden z lepszych.

Awatar użytkownika
Carly_pl
Posty: 234
Rejestracja: 11 kwie 2017, 11:07
Samochód: Mazda 6

Re: Działanie systemu Start-Stop

Post autor: Carly_pl »

Staszek1 pisze:
20 kwie 2018, 19:14
Ciekawe , to pewnie jak nie ma start/go to paliwo leje się dyszami spryskiwaczy na szyby ...
Zanim zaczniecie czytać te bzdury to polecam zaznajomienie się z zasada działania silnika .
Nie wiem, czy leje się dyszami spryskiwacza, ale to raczej mało uzasadnione ekonomicznie. I logicznie zresztą też :)

Jeżeli wspominasz zasadę działania silnika, to może przełożę Ci to co zacytowała Gosia na zasadę działania silnika, którą tak mocno się podpierasz.

W silniku spalinowym tylko jeden tłok jednocześnie wykonuje suw pracy. Dodatkowo wtrysk paliwa, zapłon itp występuje też w jednym tylko cylindrze. Cewka zapłonowa może sterować na który cylinder w danej chwili pójdzie iskra. W tym przypadku, pomimo że opis nie jest dokładny, bardziej podejrzewam, że zapłon zaczyna się po prostu od cylindra w którym jest już przygotowana mieszanka paliwowo-powietrzna, a zapłon tej mieszanki sprawi, że od razu zostanie wykonany suw pracy, który spowoduje możliwie szybkie odpalenie silnika.

I nie, to co jest opisane w przytoczonych artykułach nie oznacza, że nagle auto staje się jednocylindrowe, a paliwo z pozostałych wtryskiwaczy leje się do schowka (bądź jak zasugerowałeś - na szybę)
Szukasz auta dla siebie? Zadzwoń, wynegocjujemy dobry rabat
608-870-520
Nie lubisz dzwonić? Pisz śmiało :)

ODPOWIEDZ