systemy hamowania i stabilizacji

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
Mans
Posty: 826
Rejestracja: 02 lis 2017, 20:55
Lokalizacja: Europa
Samochód: VW Tiguan FL 1.5 TSI DSG7

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: Mans »

D10ni pisze:
07 sie 2019, 8:14
Wilu pisze:
06 sie 2019, 20:00
Jeszcze co prawda nie jestem właścicielem Kodiaqa (jest zamówiony, będzie do odbioru przy dobrych wiatrach koniec października - połowa listopada) ale co nieco studiuję i porównuję go względem innych modeli ze stajni Skody i jedno co zauważyłem, niestety na niekorzyść Kodiaqa, to dostępne systemy hamowania i stabilizacji.
Co do tych wszystkich literek myślę ,że nie warto porównywać szczególnie z innymi markami, bo to jest walka marketingowców.
Przecież nikt z Nas tutaj nie porównuje Kodiaqa z innymi markami ale tylko i wyłącznie z innymi modelami Skody ;)
D10ni pisze:
07 sie 2019, 8:14
Jak ktoś chce sprawdzić co warte jest auto, sugeruję zapisać się na Safe Driving pod Poznaniem. Zobaczycie i poczujecie na własnym tyłku jak Fabia, Octavia, Karoq zachowują się w sytuacjach ekstremalnych i jak wiele człowiekowi może brakować.
I kilka dodatkowych literek w cenniku za bardzo nie pomoże.
Szkolenie na torze pod Poznaniem także polecam Wszystkim bo większość kierowców w Polsce
już przy lekkim poślizgu panikuje i nie wie co należy zrobić :?
Jednak co by nie powiedzieć im więcej systemów bezpieczeństwa posiadamy w naszym aucie tym lepiej i nie są to tylko dodatkowe literki w cenniku ale konkretne rzeczy, które mogą uratować Nasze życie :?

Chociażby taki system Lane Assist ,który w razie zaśnięcia czy zasłabnięcia bezpiecznie wyhamuje i zatrzyma nasz pojazd ;)
Jednak trzeba jeszcze zrozumieć do czego taki system jest Nam potrzebny i do niego dorosnąć
bo jak widać na poniższym przykładzie nie dla Wszystkich jest to takie oczywiste :(
Jak widzę coś takiego to po prostu brak słów... :shock:
Ostatnio zmieniony 07 sie 2019, 10:56 przez Mans, łącznie zmieniany 7 razy.



Sponsor

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Sponsor


D10ni
Posty: 1088
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:53
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: GunMetal Sportline 2.0TDI 190KM

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: D10ni »

Polecam wygooglać "tesla orange hack". Nie tylko Polacy potrafią.
Zadowolny z GunMetal Sportline :D

Malenstwo8
Posty: 2589
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: Malenstwo8 »

JED pisze:
07 sie 2019, 10:19
Malenstwo8 pisze:
07 sie 2019, 10:03
Mnie wystarcza USB i SD, a tak serio też ostatnio zwróciłem uwagę na brak paru systemów w stosunku do Superba. Najbardziej zastanawia mnie ten układ hamowania w zakręcie🧐
Patrząc na film powyżej i na model BMW, to nie może być to jakiś najnowszy system.
Wg mnie, te systemy są, bo nawet chciałem zakładać nowy temat, pod tytułem: "czy Wam też auto czasem dsamo dohamowuje w zakręcie :)".

No, to już nie muszę.
Z tym dohamowywaniem w zakręcie, to mnie zaskoczyłeś, nic takiego nigdy nie odczułem, a tak się składa, że 1 km od mojego domu mam ostrą szykanę lewo-prawo, gdzie jest spore ograniczenie prędkości, a ja potrafię z premedytacją przelecieć tą kombinację z dużo za dużą prędkością i pomimo przechyłu, a nawet popiskiwania opon nic nigdy mnie nie dohamowało, a myślę, że powinno, bo zdecydowanie przeginam.
Zresztą, czy to raczej nie powinno robić ESP? Jeżeli nie, to czym się różnią te systemy? - a może jest to pochodna/integralna część ESP?

Mans
Posty: 826
Rejestracja: 02 lis 2017, 20:55
Lokalizacja: Europa
Samochód: VW Tiguan FL 1.5 TSI DSG7

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: Mans »

Malenstwo8 pisze:
07 sie 2019, 10:47
Z tym dohamowywaniem w zakręcie, to mnie zaskoczyłeś, nic takiego nigdy nie odczułem, a tak się składa, że 1 km od mojego domu mam ostrą szykanę lewo-prawo, gdzie jest spore ograniczenie prędkości, a ja potrafię z premedytacją przelecieć tą kombinację z dużo za dużą prędkością i pomimo przechyłu, a nawet popiskiwania opon nic nigdy mnie nie dohamowało, a myślę, że powinno, bo zdecydowanie przeginam.
Zresztą, czy to raczej nie powinno robić ESP? Jeżeli nie, to czym się różnią te systemy? - a może jest to pochodna/integralna część ESP?
@Malenstwo8 jak zaczniesz tracić przyczepność to na pewno zadziała ;)
Powinien to zrobić system ESC (Electronic Stability Control), który Kodiaq posiada i jest to rozwinięcie ESP;)
Polega on właśnie na niezależnym wyhamowywaniu poszczególnych kół w razie zagrożenia :?



No chyba ,że jest wyłączony to nie zadziała ;)

Ostatnio zmieniony 07 sie 2019, 11:31 przez Mans, łącznie zmieniany 4 razy.

Wilu
Posty: 50
Rejestracja: 06 sie 2019, 17:48
Lokalizacja: Tychy
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI DSG

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: Wilu »

Malenstwo8 pisze:
07 sie 2019, 10:47

Zresztą, czy to raczej nie powinno robić ESP? Jeżeli nie, to czym się różnią te systemy? - a może jest to pochodna/integralna część ESP?
z tego co wiem jest to jedna ze składowych systemu ESP, ale jak wiadomo w autach montowane są różne generacje tego systemu. Mi się wydaje że samo ESP działa tak by nie wyrzuciło Cię z zakrętu w czasie jazdy, CBS dodatkowo dba o to by nie wydarzyło się to w czasie hamowania na tym zakręcie (co nawet byłoby logiczne, bo w czasie normalnej jazdy bez hamowania ESP przyhamowuje tylko jedno koło by utrzymać stabilność, w czasie dodatkowego hamowania płyn hamulcowy jest pompowany do wszystkich kół jednocześnie i cały ten CBS musi sprawić by jednocześnie Cię nie wywaliło z tego zakrętu i by zatrzymać samochód).

W między czasie otrzymałem odpowiedź ze Skody:
Otrzymaliśmy odpowiedź od specjalisty że systemy są takie same tylko w modelu Karoq są wyszczególnione w cenniku.
czyli wiadomo już że nie przyłożyli się do przygotowania cennika Kodiaqa i stąd rozbieżności w opisie :)

Malenstwo8
Posty: 2589
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: Malenstwo8 »

@Mans, to ja pisałem, nie @JED, ale spoko, dzięki za odpowiedź :)
@Wilu czyli gdzieś tam dobrze kombinowałem, teraz już jaśniej, a odpowiedź Skody rozwiewa wątpliwości, choć z marketingowego punktu widzenia, to ktoś babola walnął, że tego nie piszą przy Kodiaqu, ale to nic nowego, ba jak konfigurowałem mojego, to w konfiguratorze w wersji Style mogłem np dorzucić grzane tyłki jako opcję, gdzie były one w standardzie, a konfigurator je dublował i także podbijał cenę :lol:
Konfigurator Skody pełen jest baboli i niepełnych informacji i myślę, że nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Mans
Posty: 826
Rejestracja: 02 lis 2017, 20:55
Lokalizacja: Europa
Samochód: VW Tiguan FL 1.5 TSI DSG7

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: Mans »

Malenstwo8 pisze:
07 sie 2019, 11:34
@Mans, to ja pisałem, nie @JED, ale spoko, dzięki za odpowiedź :)
Już poprawione ;)

Malenstwo8
Posty: 2589
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: Malenstwo8 »

Mans pisze:
07 sie 2019, 11:48
Malenstwo8 pisze:
07 sie 2019, 11:34
@Mans, to ja pisałem, nie @JED, ale spoko, dzięki za odpowiedź :)
Już poprawione ;)
;)

JED
Posty: 1123
Rejestracja: 29 mar 2019, 9:10
Lokalizacja: 3City/Swiat
Samochód: BMW X1 + Kodiaq 2.0 TDI L&K

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: JED »

Malenstwo8 pisze:
07 sie 2019, 10:47
JED pisze:
07 sie 2019, 10:19
Malenstwo8 pisze:
07 sie 2019, 10:03
Mnie wystarcza USB i SD, a tak serio też ostatnio zwróciłem uwagę na brak paru systemów w stosunku do Superba. Najbardziej zastanawia mnie ten układ hamowania w zakręcie🧐
Patrząc na film powyżej i na model BMW, to nie może być to jakiś najnowszy system.
Wg mnie, te systemy są, bo nawet chciałem zakładać nowy temat, pod tytułem: "czy Wam też auto czasem dsamo dohamowuje w zakręcie :)".

No, to już nie muszę.
Z tym dohamowywaniem w zakręcie, to mnie zaskoczyłeś, nic takiego nigdy nie odczułem, a tak się składa, że 1 km od mojego domu mam ostrą szykanę lewo-prawo, gdzie jest spore ograniczenie prędkości, a ja potrafię z premedytacją przelecieć tą kombinację z dużo za dużą prędkością i pomimo przechyłu, a nawet popiskiwania opon nic nigdy mnie nie dohamowało, a myślę, że powinno, bo zdecydowanie przeginam.
Zresztą, czy to raczej nie powinno robić ESP? Jeżeli nie, to czym się różnią te systemy? - a może jest to pochodna/integralna część ESP?
U mnie to potrafi się dziać na rondzie nawet - bez żadnych nadmiernych prędkości.
Najpiekniejszy Laurin & Klement w PL. :mrgreen:

Malenstwo8
Posty: 2589
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: Malenstwo8 »

JED pisze:
07 sie 2019, 12:02
Malenstwo8 pisze:
07 sie 2019, 10:47
JED pisze:
07 sie 2019, 10:19

Wg mnie, te systemy są, bo nawet chciałem zakładać nowy temat, pod tytułem: "czy Wam też auto czasem dsamo dohamowuje w zakręcie :)".

No, to już nie muszę.
Z tym dohamowywaniem w zakręcie, to mnie zaskoczyłeś, nic takiego nigdy nie odczułem, a tak się składa, że 1 km od mojego domu mam ostrą szykanę lewo-prawo, gdzie jest spore ograniczenie prędkości, a ja potrafię z premedytacją przelecieć tą kombinację z dużo za dużą prędkością i pomimo przechyłu, a nawet popiskiwania opon nic nigdy mnie nie dohamowało, a myślę, że powinno, bo zdecydowanie przeginam.
Zresztą, czy to raczej nie powinno robić ESP? Jeżeli nie, to czym się różnią te systemy? - a może jest to pochodna/integralna część ESP?
U mnie to potrafi się dziać na rondzie nawet - bez żadnych nadmiernych prędkości.
No to ja już nic nie kumam 🙂

ODPOWIEDZ