systemy hamowania i stabilizacji

Dyskusje na temat Škody Kodiaq I generacji (2016-2024)
Wilu
Posty: 50
Rejestracja: 06 sie 2019, 17:48
Lokalizacja: Tychy
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI DSG

systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: Wilu »

Witam wszystkich użytkowników forum :)
Jeszcze co prawda nie jestem właścicielem Kodiaqa (jest zamówiony, będzie do odbioru przy dobrych wiatrach koniec października - połowa listopada) ale co nieco studiuję i porównuję go względem innych modeli ze stajni Skody i jedno co zauważyłem, niestety na niekorzyść Kodiaqa, to dostępne systemy hamowania i stabilizacji. Przeglądając opisy w cennikach (pliki pdf na stronie Skody) zauważyłem że Kodiaq z systemów stabilizacji ma:

Kod: Zaznacz cały

ESC z ABS, MSR, ASR, EDS, HBA, DSR, RBS, MKB
natomiast taki Superb ma:

Kod: Zaznacz cały

ESP z ABS, EBV, MSR, ASR, EDS, HBA, DSR, RBS, CBC, MKB, XDS+
OK, może jest wyżej pozycjonowany, ma więc trochę więcej tych systemów, chociaż nie do końca to do mnie przemawia, bo niżej pozycjonowany Karoq ma:

Kod: Zaznacz cały

ESC z ABS, EBV, MSR, ASR, EDS, HBA, DSR, RBS, CBC, MKB, TSA i XDS+
czyli tak samo, a nawet ciut lepiej niż topowy Superb i wiele lepiej niż teoretycznie wyżej pozycjonowany Kodiaq.
Nie wiem czy wynika to z tego iż w cenniku nie wszystko jest wymienione (np taki XDS+ podobno w Kodiaqu występuje) czy też Skoda wrzuciła do Kodiaqa starszej generacji elektronikę (i jeśli tak jest, to dziwne że w roku modelowym 2020 nie zostało to zmienione i dostosowane do innych wspomnianych wyżej modeli Skody - wyżej wymienione opisy pochodzą z cenników RM2020).



Sponsor

systemy hamowania i stabilizacji

Sponsor


Mans
Posty: 826
Rejestracja: 02 lis 2017, 20:55
Lokalizacja: Europa
Samochód: VW Tiguan FL 1.5 TSI DSG7

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: Mans »

Wilu pisze:
06 sie 2019, 20:00
Nie wiem czy wynika to z tego iż w cenniku nie wszystko jest wymienione (np taki XDS+ podobno w Kodiaqu występuje) czy też Skoda wrzuciła do Kodiaqa starszej generacji elektronikę
Wg. czeskiego cennika XDS+ w Kodiaqu RM2020 występuje ;)
"ESC včetně ABS, MSR, ASR, EDS, HBA, DSR, RBS, XDS+ a multikolizní brzdy (MKB)"
Nowy Superb 2020 FL ma wg. czeskiej specyfikacji te same systemy bezpieczeństwa co Kodiaq ;)
https://www.skoda-auto.cz/nabidka/ceniky-katalogy
Wg. polskiej specyfikacji Superb FL ma rzeczywiście tych systemów więcej :?
ESP z ABS, EBV, MSR, ASR, EDS, HBA, DSR, RBS, CBC, MKB, XDS+
https://az749841.vo.msecnd.net/sitesplp ... 4568fa.pdf

D10ni
Posty: 1088
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:53
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: GunMetal Sportline 2.0TDI 190KM

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: D10ni »

Wilu pisze:
06 sie 2019, 20:00
Witam wszystkich użytkowników forum :)
Jeszcze co prawda nie jestem właścicielem Kodiaqa (jest zamówiony, będzie do odbioru przy dobrych wiatrach koniec października - połowa listopada) ale co nieco studiuję i porównuję go względem innych modeli ze stajni Skody i jedno co zauważyłem, niestety na niekorzyść Kodiaqa, to dostępne systemy hamowania i stabilizacji. Przeglądając opisy w cennikach (pliki pdf na stronie Skody) zauważyłem że Kodiaq z systemów stabilizacji ma:

Kod: Zaznacz cały

ESC z ABS, MSR, ASR, EDS, HBA, DSR, RBS, MKB
natomiast taki Superb ma:

Kod: Zaznacz cały

ESP z ABS, EBV, MSR, ASR, EDS, HBA, DSR, RBS, CBC, MKB, XDS+
OK, może jest wyżej pozycjonowany, ma więc trochę więcej tych systemów, chociaż nie do końca to do mnie przemawia, bo niżej pozycjonowany Karoq ma:

Kod: Zaznacz cały

ESC z ABS, EBV, MSR, ASR, EDS, HBA, DSR, RBS, CBC, MKB, TSA i XDS+
czyli tak samo, a nawet ciut lepiej niż topowy Superb i wiele lepiej niż teoretycznie wyżej pozycjonowany Kodiaq.
Nie wiem czy wynika to z tego iż w cenniku nie wszystko jest wymienione (np taki XDS+ podobno w Kodiaqu występuje) czy też Skoda wrzuciła do Kodiaqa starszej generacji elektronikę (i jeśli tak jest, to dziwne że w roku modelowym 2020 nie zostało to zmienione i dostosowane do innych wspomnianych wyżej modeli Skody - wyżej wymienione opisy pochodzą z cenników RM2020).
A próbowałeś to analizować?

Według tego w Kodiaq brak:
EBV - elektroniczny rozdzielacz siły hamowania pomiędzy osią przednią a tylną
CBC - hamowanie na zakręcie z elektroniczną stabilizacją
XDS+ - kompensacja podsterowności na zakręcie
TSA - układ stabilizacji toru jazdy przyczepy

SERIO?

Co do tych wszystkich literek, myślę że nie warto porównywać, szczególnie z innymi markami, bo to jest walka marketingowców. Przez analogię - jak dyskusja z trollem. Pierw sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem. I mając kilkumiesięczny samochód zaczynasz się zastanawiać "kurcze kupiłem biedny samochód, trzeba zaplanować wymianę". Weźcie przykład pedestrian assist - już od jakiegoś czasu jest w skodach, teraz pojawiają się filmy i reklamy, bo jakiś (przykładowo) Hyundai pokazał to na reklamie.
Jak ktoś chce sprawdzić co warte jest auto, sugeruję zapisać się na Safe Driving pod Poznaniem. Zobaczycie i poczujecie na własnym tyłku jak Fabia, Octavia, Karoq zachowują się w sytuacjach ekstremalnych i jak wiele skilla człowiekowi może brakować. I kilka dodatkowych literek w cenniku za bardzo nie pomoże.
Zadowolny z GunMetal Sportline :D

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: MałGorzata »

Mi wystarczy ABS i SRS :)
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

Wilu
Posty: 50
Rejestracja: 06 sie 2019, 17:48
Lokalizacja: Tychy
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI DSG

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: Wilu »

D10ni pisze:
07 sie 2019, 8:14

A próbowałeś to analizować?

Według tego w Kodiaq brak:
EBV - elektroniczny rozdzielacz siły hamowania pomiędzy osią przednią a tylną
CBC - hamowanie na zakręcie z elektroniczną stabilizacją
XDS+ - kompensacja podsterowności na zakręcie
TSA - układ stabilizacji toru jazdy przyczepy

SERIO?
no próbowałem, nawet daleko nie trzeba sięgać bo jest to opisane w dole cennika (tego pdfa ze strony Skody). Z tego co już się dowiedziałem to XDS+ jednak chyba jest (jest o nim mowa w instrukcji auta, jest on też wymieniony w czeskim cenniku).
co do reszty, zasada działania CBC na filmiku BMW:

wg mnie warto by to było. TSA też brzmi sensownie jak ma się hak i czasem jakąś przyczepkę się będzie ciągło.

co do treningów na specjalnym torze - OK, pełna zgoda. Są potrzebne, można się wiele nauczyć. Ale nawet najlepiej wyszkolony kierowca może mieć gorszy dzień i obecność tych różnych trzyliterowych pomagaczy czasem ma znaczenie (a nawet często w realnym życiu, bo ilu z tych miliona kierowców na drogach ćwiczyło kiedyś choćby na pustym parkingu i cały czas ma refleks nastolatka?).
Tu też chodzi o coś innego - skoro tańszy i niżej pozycjonowany model ma tego więcej to jaki jest tego powód (nie wnikając czy te 3 literowe systemy są komuś potrzebne czy nie)...

Malenstwo8
Posty: 2589
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: Malenstwo8 »

Mnie wystarcza USB i SD, a tak serio też ostatnio zwróciłem uwagę na brak paru systemów w stosunku do Superba. Najbardziej zastanawia mnie ten układ hamowania w zakręcie🧐
Patrząc na film powyżej i na model BMW, to nie może być to jakiś najnowszy system.

D10ni
Posty: 1088
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:53
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: GunMetal Sportline 2.0TDI 190KM

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: D10ni »

Zapewniam Cię że te systemy już są od dłuższego czasu i to nie tylko w Kodiaq. Jak masz trochę czasu, tu zobaczysz zachowanie samochodów na zakrętach, na suchym, mokrym, z jedną stroną na mokrym itd.
Zadowolny z GunMetal Sportline :D

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: MałGorzata »

D10ni pisze:
07 sie 2019, 10:10
Zapewniam Cię że te systemy już są od dłuższego czasu i to nie tylko w Kodiaq. Jak masz trochę czasu, tu zobaczysz zachowanie samochodów na zakrętach, na suchym, mokrym, z jedną stroną na mokrym itd.
Też tak myślę, poza lodem nie udało mi się jeszcze stracić kontroli nad kierunkiem jazdy.
Jazda po ośnieżonych górskich drogach jest nawet przyjemna :)
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

JED
Posty: 1123
Rejestracja: 29 mar 2019, 9:10
Lokalizacja: 3City/Swiat
Samochód: BMW X1 + Kodiaq 2.0 TDI L&K

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: JED »

Malenstwo8 pisze:
07 sie 2019, 10:03
Mnie wystarcza USB i SD, a tak serio też ostatnio zwróciłem uwagę na brak paru systemów w stosunku do Superba. Najbardziej zastanawia mnie ten układ hamowania w zakręcie🧐
Patrząc na film powyżej i na model BMW, to nie może być to jakiś najnowszy system.
Wg mnie, te systemy są, bo nawet chciałem zakładać nowy temat, pod tytułem: "czy Wam też auto czasem dsamo dohamowuje w zakręcie :)".

No, to już nie muszę.
Najpiekniejszy Laurin & Klement w PL. :mrgreen:

Wilu
Posty: 50
Rejestracja: 06 sie 2019, 17:48
Lokalizacja: Tychy
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI DSG

Re: systemy hamowania i stabilizacji

Post autor: Wilu »

D10ni pisze:
07 sie 2019, 10:10
Zapewniam Cię że te systemy już są od dłuższego czasu i to nie tylko w Kodiaq. Jak masz trochę czasu, tu zobaczysz zachowanie samochodów na zakrętach, na suchym, mokrym, z jedną stroną na mokrym itd.
filmik ciekawy, widziałem już kiedyś podobne z Skoda Auto Szkoła, ale nie znalazłem tam odpowiedzi czy te konkretne brakujące systemy są tam obecne czy nie. Myślę, że napiszę do Skoda Auto Polska z tym zapytaniem, zobaczymy co mi napiszą w odpowiedzi (o ile w ogóle odpiszą ;) ) bo trochę dziwne by było jakby te systemy były a Skoda się nimi nie chwaliła w cenniku (a chwali się nimi przy innych modelach).

EDIT:
OK, wysłałem maila do Skody, zobaczymy co odpiszą, dam znać jak dostanę odpowiedź.

ODPOWIEDZ