Chcę kupić Kodiaqa i mam trochę pytań do użytkowników :)

Wszelkie dyskusje związane z zakupieniem Kodiaqa
Awatar użytkownika
michalmiko
Posty: 942
Rejestracja: 29 sty 2018, 19:16
Lokalizacja: Podhale
Samochód: Kodiaq Style 4x4 2.0 TSI Lava Blue 244KM/431Nm

Chcę kupić Kodiaqa i mam trochę pytań do użytkowników :)

Post autor: michalmiko »

Witajcie.
Przymierzam się do zakupu Skody Kodiaq. Marki, której jeszcze niedawno w ogóle nie brałem pod uwagę ;)
Dość długo zbierałem pytania do tego posta, od jakiegoś czasu przeglądam forum i w końcu zdecydowałem się napisać pierwszy post. Z góry bardzo przepraszam za ilość pytań, ale tylko od Was mogę je uzyskać w obiektywnym świetle.
Do tej pory jeżdżę Nissanem Qashqai z 2010 roku w wersji 4x4 z silnikiem diesla 2.0 320Nm (Renault). Chciałbym się jeszcze pochwalić, że na forum Nissanklub Polska otrzymałem tytuł eksperta z uwagi na liczne tutoriale i czynny udział na forum. Mam nadzieję, że po zmianie samochodu zostanę z Wami i tu będę się udzielał.

Na razie rozważam Kodiaqa z obowiązkowym napędem 4x4, silnikiem 2.0 TSI ze skrzynią DSG w wersji Style. Samochodem jeszcze nie jeździłem, bo nie mieli akurat wersji demo w salonie.

Teraz cała masa pytań, z góry przepraszam, że są nie po kolei tematycznie:

1. Jak z elastycznością tego silnika (jak się zbiera) powiedzmy od prędkości 100km/h przy próbie wyprzedzania? Chyba nie zdecyduję się już na Diesla. Dużo jeżdżę na krótkich dystansach i mam problem z filtrem DPF, który muszę często wypalać.

2. Czy jest ktoś z miejscowości górskich, aby wypowiedzieć się jak sprawuje się napęd na cztery koła? W Nissanie jest świetny, tu trochę boję się haldexa. Sąsiad ma Mokkę i tam gdzie ja ruszam bez problemu, on nie jest w stanie ruszyć.
Może to kwestia opon i napęd u niego odbiera nieprawidłowe informacje, bo czasami kręci mu się tylko jedno koło :)

3. Jaki system multimedialny wybrać? Czy jest szansa odtwarzać YouTube podczas jazdy?

4. Jak działa zdalna komunikacja z samochodem? Czy musi mieć na stałe włączony zewnętrzny router WiFi, czy to dotyczy tylko wersji wyposażonych w kartę SIM w schowku?

5. Czy w każdej wersji jest klimatyzowany schowek?

6. Czy w gniazdkach 12v jest cały czas napięcie, czy tylko "po stacyjce", w bagażniku również?

7. Pytanie do osób mających dwa foteliki z tyłu zapięte w ISOfix. Czy na środkowym miejscu jeszcze ktoś jakoś (ciasno) usiądzie? W Nissanie nie ma szans, w Jeepie Grand Cherokee z 2005 roku jest miejsce. Ciasne, ale jest. Wiem że to zależy od fotelika, ale różnica nie powinna być duża w innych modelach fotelików. Mile widziane zdjęcie :)

8. Ile rabatu uzyskaliście konfigurując samochód na powiedzmy 160 tysięcy złotych? Czy w samochodzie, na który trzeba czekać pół roku, a fabryka pracuje na granicy wydajności, można w ogóle liczyć na jakąkolwiek zniżkę?

9. Czy macie problemy z silnikami TSI? Chodzi mi główie o słynne dolewanie oleju.

10. Czy trzeba domawiać osobno spryskiwacz do kamery cofania? Nie znalazłem takiej opcji w konfiguratorze, a coś czytałem, że trzeba osobno domówić.

W tej cenie Kodiaq wydaje mi się w miarę dobrym wyborem. Potrzebuję pakowny samochód.

Już dostaję oczopląsu od czytania forum i już nie wiem czy trafne wnioski wysunąłem, ale część osób nie chce czarnego i wychodzą drobne problemy wieku dziecięcego. Ciężki wybór :)
W Qashqaiu II generacji też wychodziły różne rzeczy, głównie spasowanie plastików (Angielska precyzja) ale tu wydaje mi się, że jest ich mniej?!
Pozdrawiam Serdecznie, Michał



Sponsor

Chcę kupić Kodiaqa i mam trochę pytań do użytkowników :)

Sponsor


Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Chcę kupić Kodiaqa i mam trochę pytań do użytkowników :)

Post autor: MałGorzata »

Ad.1 Jeśli wyprzedzanie ma być "zdecydowane" konieczne jest przełączenie w tryb "S" i ręczne zrzucenie biegu np manetką lub gajgą

Ad.3 nie da się
Ad.4 router jest potrzebny do usług 'Infotainment Online' a wbudowany SIM wystarczy do 'Remote Access'
Ad.5 chyba tak
Ad.6 z przodu jest cały czas
Ad.9 zero zużycia oleju po 22000 km
Ad.10 był od ręki i działa rewelacyjnie
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

Awatar użytkownika
michalmiko
Posty: 942
Rejestracja: 29 sty 2018, 19:16
Lokalizacja: Podhale
Samochód: Kodiaq Style 4x4 2.0 TSI Lava Blue 244KM/431Nm

Re: Chcę kupić Kodiaqa i mam trochę pytań do użytkowników :)

Post autor: michalmiko »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Ad.1 Czy masz może porównanie do jazdy dieslem? Mój Qashqai ma 320 Nm momentu, tu jest 300, czyli jak na benzynę dużo i powinien się dość dobrze zbierać. Na youtube niestety nie mogę znaleźć filmów z elastycznością tej jednostki, są tylko same testy na przyspieszenie. Jakie masz odczucie podczas wyprzedzania? Czuć "wbijanie w fotel ;)"?

Ad.3 Trochę mnie zmartwiłaś brakiem youtuba, a właściwie moje córki nie będą zadowolone ;) Czy można ewentualnie odtwarzać filmy, albo radiowe stacje internetowe? Jest może spotify, tidal, abo coś podobnego? Czy działają podczas jazdy (o ile są)? Nie słucham stacji radiowych (fm) ze względu na uciążliwe reklamy i monotonną muzykę.

Ad.4 Zgubiłem się :D Wbudowany SIM, czyli jeszcze gdzieś jest fabryczna karta, za którą płaci się po roku abonament? Ona służy do Remote Access i obsługuje ten panel alarmowy na podsufitce? Do Infotainment Online jest gniazdo SIM w schowku (tam gdzie czytniki kart sd) i ono jest routerem i wtedy nie potrzeba routera WiFi? To jest zależne od wybranego radia? Popraw mnie proszę, jak coś źle napisałem :)

Ad.6 Odnośnie gniazdka z przodu, to na pewno jest cały czas, a nie wyłącza się po kilku minutach od zamknięcia samochodu? chciałem je wykorzystać do zasilania kamerki (rejestratora jazdy), tak to będę musiał wymyślić coś innego do zasilania ;)

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Chcę kupić Kodiaqa i mam trochę pytań do użytkowników :)

Post autor: MałGorzata »

Ad.1 Mam ale do poprzedniej generacji - z poprzedniej dekady. TSI ładnie się zbiera ale trzeba się nauczyć wykorzystywać potęgę silnika...

Ad.3 Nie ma opcji na wyświetlanie zawartości smartfonów/tabletów w systemie samochodowym. Można jedynie transmitować dźwięk via bluetooth. Obraz pozostaje na urządzeniach źródłowych.

Ad.4 Infotainment Online: usługi wymagają dodatkowego dostępu do internetu (przez sim/car stick/wlan udostępniony z telefonu) Remote access jest obsługiwane przez wbudowany SIM

Ad.6 W sumie to nie wiem bo nie korzystam ale raczej cały czas jest. Może ktoś inny potwierdzi.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

root
Administrator
Posty: 1392
Rejestracja: 09 lis 2016, 12:06
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90

Re: Chcę kupić Kodiaqa i mam trochę pytań do użytkowników :)

Post autor: root »

michalmiko pisze:
09 lut 2018, 21:28
3. Jaki system multimedialny wybrać? Czy jest szansa odtwarzać YouTube podczas jazdy?
Jeżeli masz telefon na Androidzie i uda Ci się odpalić MirrorLink, to przez OBD11 albo innym kabelkiem jest szansa na odkodowanie multimediów w czasie jazdy (ViM ‒ Video in Motion). Słowa kluczowe do poszukiwań podałem :) Pamiętaj jednak, że to niepewna i niestandardowa procedura.
michalmiko pisze:
09 lut 2018, 23:36
Czy można ewentualnie odtwarzać filmy, albo radiowe stacje internetowe? Jest może spotify, tidal, abo coś podobnego? Czy działają podczas jazdy (o ile są)?
Jeśli podłączysz po MirrorLink i odblokujesz VIM, to masz wszystko, co na telefonie. Ewentualnie dzięki Android Auto (w przypadku Androidów) albo CarPlay (w przypadku iPhone'ów) masz dostęp do Spotify z wyświetlacza.

Oczywiście pamiętaj, że to wszystko możesz mieć dzięki opcji SmartLink, ale w wersji Style masz ją w standardzie.
Twój znajomy posiada albo zastanawia się nad zakupem Kodiaqa? Daj mu znać o naszym forum! :)

root
Administrator
Posty: 1392
Rejestracja: 09 lis 2016, 12:06
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90

Re: Chcę kupić Kodiaqa i mam trochę pytań do użytkowników :)

Post autor: root »

MałGorzata pisze:
09 lut 2018, 23:44
Ad.3 Nie ma opcji na wyświetlanie zawartości smartfonów/tabletów w systemie samochodowym. Można jedynie transmitować dźwięk via bluetooth. Obraz pozostaje na urządzeniach źródłowych.
Oj tam, nie bądź taką pesymistką ;)
Twój znajomy posiada albo zastanawia się nad zakupem Kodiaqa? Daj mu znać o naszym forum! :)

Awatar użytkownika
Robert65
Posty: 18
Rejestracja: 27 sty 2018, 20:09
Lokalizacja: Lublin
Samochód: Skoda Kodiaq 2,0 TSI

Re: Chcę kupić Kodiaqa i mam trochę pytań do użytkowników :)

Post autor: Robert65 »

michalmiko pisze:
09 lut 2018, 21:28

10. Czy trzeba domawiać osobno spryskiwacz do kamery cofania? Nie znalazłem takiej opcji w konfiguratorze, a coś czytałem, że trzeba osobno domówić.
To w Twoim qashqaiu masz spryskiwacz do kamerki? ją muszę sam ją wycierać :roll:

krotz
Posty: 179
Rejestracja: 11 mar 2017, 12:26
Lokalizacja: Pomiechówek
Samochód: Skoda Kodiaq 2.0 TSI

Re: Chcę kupić Kodiaqa i mam trochę pytań do użytkowników :)

Post autor: krotz »

michalmiko pisze:
09 lut 2018, 23:36
Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Ad.1 Czy masz może porównanie do jazdy dieslem? Mój Qashqai ma 320 Nm momentu, tu jest 300, czyli jak na benzynę dużo i powinien się dość dobrze zbierać. Na youtube niestety nie mogę znaleźć filmów z elastycznością tej jednostki, są tylko same testy na przyspieszenie. Jakie masz odczucie podczas wyprzedzania? Czuć "wbijanie w fotel ;)"?
W dieslu zawsze będziesz miał wrażenie że ciśnie bardziej. Weź pod uwagę elastyczność. W necie nic nie ma, ale ja powiem Ci ze swojego 2.0 TSI:

60-100 5,76s
80-120 7,98s

Teraz można porównać np. do jakiegoś diesla, weźmy pod lupę właśnie Nissana Tekna dci 130KM 4x4:

Dane testowe
Przyspieszenie 0-100 km/h 10,1 s ↑
Elastyczność 60-100 km/h (5. bieg) 8,5 s ↑
Elastyczność 80-120 km/h (6. bieg) 10,8 s ↑

Zawiedziony zatem nie będziesz choć odczucie będzie inne jak dieslu. Jest dziwnie, bo mam wrażenie, że nie idzie, ale wyprzedza się szybko. Trzeba się przyzwyczaić :)

kamilerig
Posty: 29
Rejestracja: 19 mar 2017, 20:07
Samochód: Skoda Kodiaq 2.0 TSI

Re: Chcę kupić Kodiaqa i mam trochę pytań do użytkowników :)

Post autor: kamilerig »

To ja jeszcze doprecyzuje pare rzeczy:
Ad. 1) Diesel to to nie jest i nie ma sie co czarowac, natomiast z elastycznoscia jest lepiej niz dobrze jak na benzyne. Troche kotwice rzuca zestrojenie DSG (zrobione chyba pod eko) i ospala reakacja na gaz. Ale z tego co czytalem na forum niektorzy poprawiaja to boxem. Mi osobiscie po przesiadce z 450 Nm diesla na 320 Nm benzyne przyspiesza sie odczuwalnie slabiej (80 - 140, czyli wyprzedzanie) ale i tak rewelacyjnie jak na takich rozmiarow auto. Nie zaluje wyboru benzyny.

Ad. 2) W górach byłem na ferie, i to nie małych. Hotel zasypało po szyby w samochodzie, auta fruwaly bokiem i te sprawy. Kodiaq radzil sobie bez problemu przez caly pobyt :)

Ad. 3) Youtube tylko z mirror link i odkodowanym VIM.

Ad.6 ) U mnie z przodu nie ma caly czas, po wylaczeniu zaplonu jest jeszcze przez kilka min. Potem zasilanie jest odlaczane. Moze kwestia roku modelowego czy cos. W bagazniku nie testowalem.

Tomala72
Posty: 504
Rejestracja: 12 mar 2017, 13:56
Samochód: Skoda Kodiaq Style 4x4 2,0 TDI 190 KM DSG 7

Re: Chcę kupić Kodiaqa i mam trochę pytań do użytkowników :)

Post autor: Tomala72 »

Na ospały gaz PedalBox i pełny banan.W moim przypadku do setki poprawia o dobre 2 sekundy. Jestem mile zaskoczony bo średnie spalanie spadło o blisko jeden litr. Mam wytłumaczenie. Szybko przyspieszam a potem w trasie żeglowanie. Jak mam potrzebę wyprzedzić to błysk i znowu płynę.

ODPOWIEDZ