10 pytań przed zakupem

Wszelkie dyskusje związane z zakupieniem Kodiaqa
mmorgi
Posty: 9
Rejestracja: 01 sie 2023, 19:39
Samochód: SKoda/VW

10 pytań przed zakupem

Post autor: mmorgi »

Dzień dobry,

mocno rozważam Kodiaqa lub ewentualnie Superba w benzynie 190KM.
Mam parę pytań nieco wykraczających poza lekturę strony Skody i oglądania testow na YT. Będę niezmiernie zobowiązany za pomoc i sugestie.

1. Driving Mode Select - występuję automatycznie z DCC ale też jako osobna opcja. Na co to dokładnie wpływa? Samo DCC to jak rozumiem regulacja sztywności amortyzatorów i zawieszenia. A te tryby? Wyczytałem, że są tryby takie jak Normal, Sport, Eco i Comfort. Czy maja one wpływ na przykład na szybkośc reakcji skrzyni biegów? Pamiętam też, że chyba podczas jazdy testowj wersja LK mogłem "cyknąć" sobie dźwignią w dół by przełączyć sobie auto na tryb sport. Czy w ten sposób przełączę się na te wszystkie tryby po kolei czy tylko na sam sport? Czy DMS pomaga nieco na laga skrzyni przy ruszania, co mnie odrobinkę irytowało po przesiadce ze skrzyni manualnej?
Czy ustawienie DMS znika po wyłączaniu silnika i trzeba wszystko ustawiać od początku?

2. Side Assist - w Kodiaku tylko w wersji LK. Czy on tylko zapala się na lusterku czy także przy próbie manewru mimo ostrzeżenia lampki na lusterku włacza jakiś sygnał dźwiękowy?

3. Jak użyteczny i skuteczny jest Park Assist? Czy przy kamerach 360 jest to zbędne?

4. Czy Piano Black w wersji LK rysuje się od samego patrzenia na niego? Czy częste czyszczenie spodowuje zmasakrowanei tych powierzchni?

5. Czy Panorama to wodotrysk, z którego szybko mija radość, a zwiększa głośność auta i generuje ewentualne problemy ze szczelnością? Jak czesto tzreba myć wóczas okienko dachowe żeby nie wyglądało to tragicznie?

6. Czy w wersji LK gdzie automatycznie wskakuje Columbus i znikają pokrętła - czy regulacja dżwięku w radio z kierownicy też ma takiego laga jak zmiana ustawień na desce? Czy poza wielkością ekranu i właśnie pokręteł są jakiekolwiek rożnice w funkcjoanlności, komunikacji z Smartfonem itp?

7. Czy w Kodiaqu i/lub Superbie można zmieniać kolory zegarów i layouty i czy rózni się to między wersjami wyposażenia? Czy można wrzucić na deskę na środek nawigację z Android Auto tak jak nawigację Skody?

8. Czy można w czasie jazdy wrzucić sobie podgląd z tylnej kamery cofania jako alternatywę dla lusterka czy też jest tu jakiś limit prędkości dla działania trybu parkowania? Czy posiadanie opcji kamer 360 coś tutaj zmienia?

9. Bluetooth Plus dla systemu nawigacji - co to daje w praktyce poza ładowarką indukcyjną?

10. Tylna kanapa w Kodiaqu jest przesuwana i ma regulowane odchylenie siedzisk. Na testowej jeździe próbowalismy regulować tym pochyleniem w tył po przesunięciu foteli do przodu ale wyglądało na to że położenie domyslne było maksymalnym wychyleniem do tyłu i dawało się jedynie postawić oparcie bardziej do pionu. Czegoś nie umiałem zrobić czy to tak właśnie działa?

Jeśli ktoś zna odpowiedź nawet na jedno pytanko to będę wdzięczny za wypowiedź. Chcemy zamówić jutro lub pojutrze auto.



Sponsor

10 pytań przed zakupem

Sponsor


dratuszny
Posty: 180
Rejestracja: 31 lip 2019, 20:21
Lokalizacja: Kontrachcice:)
Samochód: Passat B7 DSG TDI 170 KM

Re: 10 pytań przed zakupem

Post autor: dratuszny »

Zastanów się czy warto brać stary model, jak w listopadzie jest premiera nowego modelu Kodiaqa:)

Awatar użytkownika
Marcelus
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2022, 22:02
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq Sportline 2.0 TSI 190KM 4x4

Re: 10 pytań przed zakupem

Post autor: Marcelus »

ad.1) nie mam dcc i z trybów jazdy jakie są w zasadzie korzystam tylko z dwóch, w korku normal a gdy nie ma korka to zawsze sport, lubię jak auto się szybko zbiera i reaguje na pedał gazu a i skrzynia nie trzyma niskich obrotów, w Kodiaqu jak się lekko operuje pedałem gazu to skrzynia w trybie sport pracuje w zakresie 2-3 tysiące obrotów co jest zupełnie wystarczające do efektywnej jazdy. Zwróć uwagę że ruch gałką biegów w dół zmienia tylko tryb pracy na sport skrzyni DSG, wybór sport przyciskiem trybu jazdy dodatkowo przestawia sterownik silnika w tryb sport. Niestety po zgaszeniu silnika poprzednio wybrany tryb nie jest zapamiętywany.

ad.5) nie chciałem panoramy ale żona się uparła i wiesz co - to super sprawa, nawet tak jak ja jeśli nie otwierasz to daje dużo światła w środku, w trybie jak kiedyś w starych szyberdachach fajnie zwiększa wymianę i cyrkulację powietrza, wiadomo gdy otwarty to więcej hałasu w środku ale gdy zamknięty to jest cicho. Gdy mocne słońce zasuwasz roletę i nic nie przeszkadza.

W sierpniu minie rok od zakupu i aktualnie 23tysiace przebiegu, jakieś doświadczenie już jest z tym modelem.



Aha i odnośnie tylnej kanapy, są trzy ustawienia pochylenia jej i u nas są cały czas w położeniu środkowym, gdy żona prowadzi często siadam z tyłu obok syna i wtedy pochylam maksymalnie i gapię się na chmury przez panoramę ;)



Wysłane z mojego Pixel 2 XL przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Marcelus
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2022, 22:02
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq Sportline 2.0 TSI 190KM 4x4

Re: 10 pytań przed zakupem

Post autor: Marcelus »

ad.7) z android auto można na zegarach przed kierowcą mieć tylko wskazówkę za jaki dystans jaki manewr do wykonania, reszta mapy jest tylko na wyświetlaczu radia. Zmieniając kolor oświetlenia ambiente zmienia się kolor zegarów również, layoutów jest kilka w tym możliwość customizacji na prostej zasadzie wyboru co ma się pokazywać w lewej części i prawej, to co po środku ustawiasz z przycisków na kierownicy.

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: 10 pytań przed zakupem

Post autor: MałGorzata »

mmorgi pisze:
01 sie 2023, 20:12
Dzień dobry,

mocno rozważam Kodiaqa lub ewentualnie Superba w benzynie 190KM.
Mam parę pytań nieco wykraczających poza lekturę strony Skody i oglądania testow na YT. Będę niezmiernie zobowiązany za pomoc i sugestie.

1. Driving Mode Select - występuję automatycznie z DCC ale też jako osobna opcja. Na co to dokładnie wpływa? Samo DCC to jak rozumiem regulacja sztywności amortyzatorów i zawieszenia. A te tryby? Wyczytałem, że są tryby takie jak Normal, Sport, Eco i Comfort. Czy maja one wpływ na przykład na szybkośc reakcji skrzyni biegów? Pamiętam też, że chyba podczas jazdy testowj wersja LK mogłem "cyknąć" sobie dźwignią w dół by przełączyć sobie auto na tryb sport. Czy w ten sposób przełączę się na te wszystkie tryby po kolei czy tylko na sam sport? Czy DMS pomaga nieco na laga skrzyni przy ruszania, co mnie odrobinkę irytowało po przesiadce ze skrzyni manualnej?
Czy ustawienie DMS znika po wyłączaniu silnika i trzeba wszystko ustawiać od początku?
Mają wpływ na pracę skrzyni. Laga nie usuwa
mmorgi pisze:
01 sie 2023, 20:12
2. Side Assist - w Kodiaku tylko w wersji LK. Czy on tylko zapala się na lusterku czy także przy próbie manewru mimo ostrzeżenia lampki na lusterku włacza jakiś sygnał dźwiękowy?
Kierownica wibruje gdy chcesz komuś wjechać przed maskę
mmorgi pisze:
01 sie 2023, 20:12
3. Jak użyteczny i skuteczny jest Park Assist? Czy przy kamerach 360 jest to zbędne?
360 to co innego niż Park Assist. Kamery 360 to dobry feature.
mmorgi pisze:
01 sie 2023, 20:12
4. Czy Piano Black w wersji LK rysuje się od samego patrzenia na niego? Czy częste czyszczenie spodowuje zmasakrowanei tych powierzchni?
Nie.
mmorgi pisze:
01 sie 2023, 20:12
5. Czy Panorama to wodotrysk, z którego szybko mija radość, a zwiększa głośność auta i generuje ewentualne problemy ze szczelnością? Jak czesto tzreba myć wóczas okienko dachowe żeby nie wyglądało to tragicznie?
Nie wiem
mmorgi pisze:
01 sie 2023, 20:12

6. Czy w wersji LK gdzie automatycznie wskakuje Columbus i znikają pokrętła - czy regulacja dżwięku w radio z kierownicy też ma takiego laga jak zmiana ustawień na desce? Czy poza wielkością ekranu i właśnie pokręteł są jakiekolwiek rożnice w funkcjoanlności, komunikacji z Smartfonem itp?
Nie
mmorgi pisze:
01 sie 2023, 20:12

7. Czy w Kodiaqu i/lub Superbie można zmieniać kolory zegarów i layouty i czy rózni się to między wersjami wyposażenia? Czy można wrzucić na deskę na środek nawigację z Android Auto tak jak nawigację Skody?
Nie wiem
mmorgi pisze:
01 sie 2023, 20:12

8. Czy można w czasie jazdy wrzucić sobie podgląd z tylnej kamery cofania jako alternatywę dla lusterka czy też jest tu jakiś limit prędkości dla działania trybu parkowania? Czy posiadanie opcji kamer 360 coś tutaj zmienia?
Jest limit. Mniej niż 20km/h
mmorgi pisze:
01 sie 2023, 20:12

9. Bluetooth Plus dla systemu nawigacji - co to daje w praktyce poza ładowarką indukcyjną?

10. Tylna kanapa w Kodiaqu jest przesuwana i ma regulowane odchylenie siedzisk. Na testowej jeździe próbowalismy regulować tym pochyleniem w tył po przesunięciu foteli do przodu ale wyglądało na to że położenie domyslne było maksymalnym wychyleniem do tyłu i dawało się jedynie postawić oparcie bardziej do pionu. Czegoś nie umiałem zrobić czy to tak właśnie działa?

Jeśli ktoś zna odpowiedź nawet na jedno pytanko to będę wdzięczny za wypowiedź. Chcemy zamówić jutro lub pojutrze auto.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

mmorgi
Posty: 9
Rejestracja: 01 sie 2023, 19:39
Samochód: SKoda/VW

Re: 10 pytań przed zakupem

Post autor: mmorgi »

dratuszny pisze:
01 sie 2023, 21:14
Zastanów się czy warto brać stary model, jak w listopadzie jest premiera nowego modelu Kodiaqa:)
Gdby ktokolwiek wiedział, ile trzeba czekać to może bym i poczekał, ale każdy sprzedawca mówi coś innego. Po prostu nie wiedzą. Pokaża je w listopadzie, produkcja niby od 2024.
MałGorzata pisze:
01 sie 2023, 23:02
360 to co innego niż Park Assist. Kamery 360 to dobry feature.
Tak, to coś innego. Czujniki wtedy też piszczą jak się używa 360?
Dziękiuję za wszystkie odpowiedzi.
Marcelus pisze:
01 sie 2023, 22:23
ad.1) nie mam dcc i z trybów jazdy jakie są w zasadzie korzystam tylko z dwóch, w korku normal a gdy nie ma korka to zawsze sport, lubię jak auto się szybko zbiera i reaguje na pedał gazu a i skrzynia nie trzyma niskich obrotów, w Kodiaqu jak się lekko operuje pedałem gazu to skrzynia w trybie sport pracuje w zakresie 2-3 tysiące obrotów co jest zupełnie wystarczające do efektywnej jazdy. Zwróć uwagę że ruch gałką biegów w dół zmienia tylko tryb pracy na sport skrzyni DSG, wybór sport przyciskiem trybu jazdy dodatkowo przestawia sterownik silnika w tryb sport. Niestety po zgaszeniu silnika poprzednio wybrany tryb nie jest zapamiętywany
Tobie też bardzo dziekiuje za te odpowiedzi. Tylko dopytam: czy to znaczy że bez opcji dokupionej Tryb Normal i Sport są zawsze?
Marcelus pisze:
01 sie 2023, 22:32

ad.7) z android auto można na zegarach przed kierowcą mieć tylko wskazówkę za jaki dystans jaki manewr do wykonania, reszta mapy jest tylko na wyświetlaczu radia. Zmieniając kolor oświetlenia ambiente zmienia się kolor zegarów również, layoutów jest kilka w tym możliwość customizacji na prostej zasadzie wyboru co ma się pokazywać w lewej części i prawej, to co po środku ustawiasz z przycisków na kierownicy.
Czyli bez opcji oswietlenia Ambient kolorów zegarów nie zmienimy?

Awatar użytkownika
Marcelus
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2022, 22:02
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Kodiaq Sportline 2.0 TSI 190KM 4x4

Re: 10 pytań przed zakupem

Post autor: Marcelus »

mmorgi pisze:
02 sie 2023, 9:57
Tobie też bardzo dziekiuje za te odpowiedzi. Tylko dopytam: czy to znaczy że bez opcji dokupionej Tryb Normal i Sport są zawsze?
Mamy Sportline 2.0 TSI bez DCC, z przycisku do wyboru mamy tryby: Eco, Normal, Sport, Individual oraz Snow, dodatkowo jest osobny przycisk Offroad
mmorgi pisze:
02 sie 2023, 9:57
Czyli bez opcji oswietlenia Ambient kolorów zegarów nie zmienimy?
być może tak właśnie jest - żona lubi niebieski więc sobie zmieniła ambiente na niebieski i główne akcenty kolorystyczne również się zmieniły na zegarach ale pewności nie mam, prawie rok temu rozkminiałem ustawienia cyfrowych zegarów ale w sumie nie pamiętam aby tam można było też kolor zmieniać - może ktoś inny podpowie.

elmiko
Posty: 410
Rejestracja: 16 wrz 2021, 19:45
Samochód: Kodiaq MR2022 L&K TDI 200KM

Re: 10 pytań przed zakupem

Post autor: elmiko »

Marcelus pisze:
02 sie 2023, 10:44
mmorgi pisze:
02 sie 2023, 9:57
Czyli bez opcji oswietlenia Ambient kolorów zegarów nie zmienimy?
być może tak właśnie jest - żona lubi niebieski więc sobie zmieniła ambiente na niebieski i główne akcenty kolorystyczne również się zmieniły na zegarach ale pewności nie mam, prawie rok temu rozkminiałem ustawienia cyfrowych zegarów ale w sumie nie pamiętam aby tam można było też kolor zmieniać - może ktoś inny podpowie.
Zegary mają niebieskie podświetlenie w trybie normal, czerwone w trybie sport i zielone w trybie eco. Nie ma to wpływu na kolor oświetlenia ambiente.

Bili
Posty: 245
Rejestracja: 19 maja 2019, 13:53
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Samochód: Skoda Kodiaq 2.0TDI 200KM L&K

Re: 10 pytań przed zakupem

Post autor: Bili »

Takie moje kilka odpowiedzi na pytania jako świeżaka.
1. Dźwignią przełączysz tylko na sport. Reszta przyciskiem Mode. Zmienia się charakterystyka skrzyni biegów, na sporcie trzyma wyżej obroty przez to żwawiej się zbiera i wydaje się że szybciej działa skrzynia.
2. Zapala się lampa i według instrukcji wibruje jeszcze kierownica, osobiście widzę lamki a kierownicy nie testowałem.
3. Ja to lubię, super to parkuje i wciska się tam gdzie wydaje się, że się nie zmieściłbym się przy parkowaniu równoległym. To całkowicie co innego niż kamery 360. Z obu jestem zadowolony.
4. Chyba, za krótko jeszcze użytkuje żeby się wypowiedzieć, ale rys jeszcze nie mam, kurz widać na tym bardzo.
5. Nie mam, nie wypowiem się, nie chciałem po prostu dla mnie to zbędne.
6. Nie ma laga podczas regulacji głośności.
7. Kolory zmieniają się automatycznie według trybów jazdy (eco-zielony. komfort niebieski, normalny - biały, sport - czerwony), można również samemu zmieniać kolory, dodatkowo kolor zmienia się w oświetleniu w drzwiach. Możesz personalizować co się ma wyświetlać gdzie, można zapisać kilka3 widoki i wtedy tylko przeskakujesz do tego co chcesz, android auto nie przerzuci map na wirtualny kokpit, jedynie może pokazywać wskazówki, typu za 500m w prawo.
8. Kamery wyłącza się powyżej 15km/h.
9. Nie wiem. Według cennika jeszcze "wzmacnianie sygnału GSM"
10. Musiałbym sprawdzić, trochę bardziej udało mi się odchylić do tyłu.

Jak jakieś jeszcze pytania do świeżaka mogę odpowiedzieć.

qbert
Posty: 14
Rejestracja: 17 sty 2022, 22:57
Samochód: 2023 L&K 2.0 TSI Red Velvet

Re: 10 pytań przed zakupem

Post autor: qbert »

elmiko pisze:
02 sie 2023, 11:03
Marcelus pisze:
02 sie 2023, 10:44
mmorgi pisze:
02 sie 2023, 9:57
Czyli bez opcji oswietlenia Ambient kolorów zegarów nie zmienimy?
być może tak właśnie jest - żona lubi niebieski więc sobie zmieniła ambiente na niebieski i główne akcenty kolorystyczne również się zmieniły na zegarach ale pewności nie mam, prawie rok temu rozkminiałem ustawienia cyfrowych zegarów ale w sumie nie pamiętam aby tam można było też kolor zmieniać - może ktoś inny podpowie.
Zegary mają niebieskie podświetlenie w trybie normal, czerwone w trybie sport i zielone w trybie eco. Nie ma to wpływu na kolor oświetlenia ambiente.
U mnie w MY2023 żona ustawiła sobie pomarańczowe ambiente i ma zegary pomarańczowe w każdym profilu DCC.

ODPOWIEDZ