Przed zakupem Kodiaq

Wszelkie dyskusje związane z zakupieniem Kodiaqa
elmiko
Posty: 410
Rejestracja: 16 wrz 2021, 19:45
Samochód: Kodiaq MR2022 L&K TDI 200KM

Re: Przed zakupem Kodiaq

Post autor: elmiko »

kaziczek pisze:
22 paź 2023, 14:42
Poproszę o wyjaśnienie jak niby ma działać auto hołd przy manualnej skrzyni. Moja wyobraźnia tego nie ogarnia. Sam tekst typu pompa ABS trzyma ciśnienie to zamało. Przypominam, że mamy zapięty bieg, sprzęgło spina silnik ze skrzynią biegów. Jakaś ekstra pompa steruje sprzęgłem?
W Passacie miałem tak, że dopóki nie puściłem sprzęgła to hamulec trzymał.



Sponsor

Re: Przed zakupem Kodiaq

Sponsor


Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Przed zakupem Kodiaq

Post autor: MałGorzata »

Marcelus pisze:
22 paź 2023, 15:05
kaziczek pisze:Poproszę o wyjaśnienie jak niby ma działać auto hołd przy manualnej skrzyni. Moja wyobraźnia tego nie ogarnia. Sam tekst typu pompa ABS trzyma ciśnienie to zamało. Przypominam, że mamy zapięty bieg, sprzęgło spina silnik ze skrzynią biegów. Jakaś ekstra pompa steruje sprzęgłem?
A to nie działa tak że jak prędkość odczytana 0 to zaciąga ręczny a gdy wykryje rozpoczęcie jazdy to zwalnia go?
Tak właśnie to działa. To automatyczny hamulec postojowy.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

spook
Posty: 100
Rejestracja: 15 paź 2021, 17:03
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI DSG 4x4

Re: Przed zakupem Kodiaq

Post autor: spook »

kaziczek pisze:
22 paź 2023, 14:42
Poproszę o wyjaśnienie jak niby ma działać auto hołd przy manualnej skrzyni. Moja wyobraźnia tego nie ogarnia. Sam tekst typu pompa ABS trzyma ciśnienie to zamało. Przypominam, że mamy zapięty bieg, sprzęgło spina silnik ze skrzynią biegów. Jakaś ekstra pompa steruje sprzęgłem?
Jedyne, co robi auto hold, to przytrzymuje wciśnięty hamulec - właśnie przy pomocy pompy ABS. Gdy komputer wykryje, że samochód rusza z miejsca (i uwaga: rusza z miejsca, nie bieg został zapięty albo sprzęgło wciśnięte etc.), to wtedy przestaje przytrzymywać hamulec i samochód rusza.

Czyli:

1. Dojeżdżasz na światła i zatrzymujesz się. Wciskasz hamulec.
2. Wrzucasz luz i puszczasz hamulec - ale auto hold trzyma go dalej, utrzymując ciśnienie w układzie hamulcowym przy pomocy pompy ABS.
3. Wciskasz sprzęgło i wrzucasz bieg - auto hold nadal trzyma hamulec.
4. Zaczynasz ruszać do przodu - komputer to wykrywa i w odpowiednim momencie puszcza hamulec.

Auto-hold opiekuje się tylko hamulcem, sprzęgło go mało obchodzi, bo mu nie jest do niczego potrzebne.

Teraz jasne?

Pozdrawiam -- Spook.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2023, 0:34 przez spook, łącznie zmieniany 1 raz.

spook
Posty: 100
Rejestracja: 15 paź 2021, 17:03
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI DSG 4x4

Re: Przed zakupem Kodiaq

Post autor: spook »

MałGorzata pisze:
22 paź 2023, 21:29
Marcelus pisze:
22 paź 2023, 15:05
kaziczek pisze:Poproszę o wyjaśnienie jak niby ma działać auto hołd przy manualnej skrzyni. Moja wyobraźnia tego nie ogarnia. Sam tekst typu pompa ABS trzyma ciśnienie to zamało. Przypominam, że mamy zapięty bieg, sprzęgło spina silnik ze skrzynią biegów. Jakaś ekstra pompa steruje sprzęgłem?
A to nie działa tak że jak prędkość odczytana 0 to zaciąga ręczny a gdy wykryje rozpoczęcie jazdy to zwalnia go?
Tak właśnie to działa. To automatyczny hamulec postojowy.
Nie, to nie jest prawda. Auto-hold nie korzysta z hamulca postojowego, tylko ze zwykłego hamulca, który tylko "przytrzymuje wciśnięty" poprzez utrzymanie ciśnienia w układzie hamulcowym przy pomocy pompy ABS. Hamulec postojowy włącza się automatycznie tylko w kilku okolicznościach - i zawsze są to okoliczności, gdy auto jest w "jakiś sposób" zaparkowane: otwarcie drzwi kierowcy przy zatrzymanym samochodzie albo wyłączenie silnika.

Widać to nawet na wskaźnikach. Gdy działa auto-hold na zwykłym hamulcu, to symbol hamulca świeci się na zielono, a jeśli jest zaciągnięty postojowy, to na czerwono. Podczas jazdy możesz oczywiście zaciągnąć postojowy, ale musisz to zrobić samodzielnie, automat tego nie zrobi (przynajmniej nie w Polo VI, Golfie VII i Kodiaq, bo we wszystkich miałem auto-hold i w żadnym nie korzystał on z hamulca postojowego).

Natomiast auto-hold pomaga ruszyć z miejsca zawsze, niezależnie od tego, czy przytrzymuje zwykły hamulec, czy też kierowca manualnie zaciągnął postojowy (wtedy auto-hold przestanie też "trzymać" zwykły hamulec, bo nie ma to już wtedy żadnego sensu). W pierwszym przypadku podczas ruszania auto-hold puści "przytrzymywany" pompą ABS hamulec, a w drugim automatycznie odblokuje hamulec postojowy.

Pozdrawiam -- Spook.

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Przed zakupem Kodiaq

Post autor: MałGorzata »

Tak korzysta ze zwykłego hamulca. Z tyłu z każdej strony jest tylko jeden zacisk chyba.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

Cahir
Posty: 107
Rejestracja: 19 kwie 2023, 13:42
Samochód: Skoda Kodiaq Style 1,5 TSI

Re: Przed zakupem Kodiaq

Post autor: Cahir »

A tak z innej beczki pytanie, pewnie na forum juz było, ale wybaczcie nie chce mi się szukać.

Czy to prawda, że w Kodiaqu na kierownicy nie ma przycisku odbierz/rozłacz połączenie? Jeśli tak, to gdzie się to robi?

__atomek__
Posty: 94
Rejestracja: 21 wrz 2021, 14:28
Samochód: Kodiaq 2.0.TDI L&K

Re: Przed zakupem Kodiaq

Post autor: __atomek__ »

jest taki przycisk, multifunkcyjne pokrętło po prawej stronie

kaziczek
Posty: 39
Rejestracja: 28 lip 2022, 10:56
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI

Re: Przed zakupem Kodiaq

Post autor: kaziczek »

Dziękuję za odpowiedź w sprawie działania Auto Hołdu przy manualnej skrzyni. Taki Auto Hold to dla mnie przerost formy nad treścią. Dla mnie nie ma on żadnego zastosowania. Skoro muszę machać nogą na sprzęgle to trzymanie nogi na hamulcu już nie "boli". Machanie sprzeglem jest męczące w korku, hamulec chodzi lekko i nie męczy tak nogi. Sorki dla mnie to żadne udogodnienie. W automacie ma to wartość dodaną w manualu wg. mnie to tylko bajer

spook
Posty: 100
Rejestracja: 15 paź 2021, 17:03
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI DSG 4x4

Re: Przed zakupem Kodiaq

Post autor: spook »

kaziczek pisze:
24 paź 2023, 14:52
Dziękuję za odpowiedź w sprawie działania Auto Hołdu przy manualnej skrzyni. Taki Auto Hold to dla mnie przerost formy nad treścią. Dla mnie nie ma on żadnego zastosowania. Skoro muszę machać nogą na sprzęgle to trzymanie nogi na hamulcu już nie "boli". Machanie sprzeglem jest męczące w korku, hamulec chodzi lekko i nie męczy tak nogi. Sorki dla mnie to żadne udogodnienie. W automacie ma to wartość dodaną w manualu wg. mnie to tylko bajer
Sytuacja dosyć mocno zmienia się, gdy trzeba ruszyć pod górkę, a Ty na tylnym zderzaku masz na żyletkę kogoś, komu się naprawdę bardzo spieszy i umie jechać tylko do przodu.

Pozdrawiam -- Spook.

Awatar użytkownika
Dj_Majster
Posty: 17
Rejestracja: 18 lut 2023, 18:35
Samochód: Kodiaq 2.0TDi 190KM

Re: Przed zakupem Kodiaq

Post autor: Dj_Majster »

Niesamowite jak ten temat zdobył na popularności :) ja w końcu kupiłem swojego wymarzonego Kodiaq w wersji 2.0TDi z mocą 190KM. Jestem bardzo zadowolony.

ODPOWIEDZ