Opony zimowe

Wszelkie dyskusje związane z zakupieniem Kodiaqa
bubuś
Posty: 646
Rejestracja: 04 lut 2018, 10:28
Lokalizacja: Polska
Samochód: był Kodiaq Style 2,0 TDI 140kW, 4x4, DSG + dodatki

Re: Opony zimowe

Post autor: bubuś »

bojatom pisze:
03 gru 2022, 14:19
Hej,
Letnie koła miałem 19r 235/50R19, kupiłem na zimę felgi 18 cali z oponami bridgestone blizzak lm-005 235/55R18 mam wrażenie, że przy większych prętkościach auto pływa.
Czy macie podobnie?
Hmmm... Piszesz, że przy "większych prętkościach" auto pływa. Nie chcę się czepiać, ale nie wiem jakie to są te większe PRĘDKOŚCI. Po drugie może koło jest niedopompowane?
Gumy zimowe niektórych marek lubią podwyższone ciśnienie. Przykładowo w moich zimowych Nokianach dla SUV (235/65 R17) miast zalecanych 2,4 pompuję na tył 2,5, zaś na przód bliżej 2,6. Przy takim ciśnieniu jest OK. Na 2,4 gumy są za miękkie i auto właśnie pływa.


Follow your dreams :D
Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów! Oczekujesz pomocy, używaj poprawnej pisowni.
Popieram akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Sponsor

Re: Opony zimowe

Sponsor


chris24
Posty: 378
Rejestracja: 22 gru 2021, 18:07
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI 4x4

Re: Opony zimowe

Post autor: chris24 »

To czy auto pływa na damyuch oponach to można chyba sprawdzic na zakrętach a nie przy dużej prędkości.
Z testów Bilizzaka wynika że mają właśnie bardzo twardą część boczną opony i dlatego są prezycyjne, nie pływają i są polecane do SUVów o wyżej położonym środku ciężkości.
Będę miał okazję to sprawdzić od jutra ale na 19 kach.

tomnowy
Posty: 558
Rejestracja: 31 sie 2021, 17:54
Samochód: Kodiaq 1.5 Style

Re: Opony zimowe

Post autor: tomnowy »

co znaczy plywa wedlug Ciebie i jakie to wieksze predkosci?
mam takie jak opisales, Opona Bridgestone Blizzak Lm 005 -235/55r18 104 xl, Felga model Trinity. jechalem do 140 km/h, i nie mialem żadnych zastrzeżeń co do opon.

bojatom
Posty: 6
Rejestracja: 06 cze 2017, 17:28
Samochód: Skoda kodiaq 2.0 Tsi

Re: Opony zimowe

Post autor: bojatom »

Przy 140 na autostradzie, może faktycznie mam niższe ciśnienie muszę sprawdzić, w serwisie skody zakupione i założone chyba wiedzieli ile napompować, jakie ciśnienie nabić?

tomnowy
Posty: 558
Rejestracja: 31 sie 2021, 17:54
Samochód: Kodiaq 1.5 Style

Re: Opony zimowe

Post autor: tomnowy »

ja tez w serwisie skody zmienialem, cisnienie sprawdzalem po tygodniu i bylo ok wartosci jak podane na naklejce przy wlewie paliwa, ale rzecza ludzka jest sie mylic, sprawdzc cisnienie jak bedzie dobre to moze trzeba sprawdzic czy kola sa dobrze wywazone?

chris24
Posty: 378
Rejestracja: 22 gru 2021, 18:07
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI 4x4

Re: Opony zimowe

Post autor: chris24 »

Jestem właśnie po wymianie na zimowe Blizzaki i zastanawiam się czy dobrze dobrałem ciśnienie.
Minimalne przy tym sikniku i R19 jest 2.4 bara
Zwyklę jeżdzę autem sam bez bagażu lub max. 2+1 i pełny bagażnik.
Zastanawiam się czy 2.5 bara to jest ok w zimówkach czy za mało ?
Dodatkowe pytanie. Czy w Kodiaqu są czujniki ciśnienia ? Chyba nie ma takich w oponach ale jest ten system który korzysta z czujników ABS/ESP i powinno się go zresetować po wymianie koła czy też pompowaniu. Tak miałem w Octavii i po zmianie na zimówki o rozmiar niżej wywalał mi kontrolę po przejechaniu kilku kmi wtedy trzeba było skalbrować przyciskiem .Teraz nic takiego w Kodiaqu sie nie wydarzyło ale może dlatego że ten sam rozmiar opony zimowej ?

Jaco
Posty: 124
Rejestracja: 07 lis 2021, 21:16
Samochód: Skoda, Superb, 2.0TSI

Re: Opony zimowe

Post autor: Jaco »

Jak nie dobrałeś opcji z czujnikami ciśnienia w wentylach to masz zwykły system który bazuje na czujniku od ABS, jeżeli zminiasz koła i maja taka sama średnice to komputer ci nic nie powie bo nie będzie widział różnicy. Ja polecam mimo to ustawić wymagane ciśnienie w kołach a potem w ustawieniach auta zresetować ustawienie ciśnienia, wtedy będzie wszystko ok.

ODPOWIEDZ