Rozmiar opon i zasięg

Wszelkie dyskusje związane z zakupieniem Kodiaqa
Kemot
Posty: 28
Rejestracja: 24 paź 2021, 21:58
Samochód: Kodiaq 1.5 TSI

Re: Rozmiar opon i zasięg

Post autor: Kemot »

tomnowy pisze:
25 sty 2022, 14:46
według instrukcji opony zimowe dedykowane 215/65 R17 obręcz 6,5Jx17 ET38. żeby lancuchy się dało założyć wersja 1.5 tsi
No właśnie miałem pisać, że to o te łańcuchy chodzi. Ja Kodiaqa 1.5 Style może będę miał pod koniec roku więc zakup zimówek mnie dopiero czeka. Niemniej jednak zgłębiłem trochę temat i się okazuje, że łańcuchy (takie zwykłe bez kombinacji typu slim albo skarpetki udające łańcuchy) są tylko do felg 17" i węższych opon w Kodiaqu. Co więcej skoda ma fabryczne łańcuchy w całkiem dobrej cenie (mają też łopatę do śniegu :) ).

Więc jeżeli ktoś ma 1.5TSI i planuje pojeździć zimą w wyższe góry, lub odwiedzić Mikołaja, to jedynym słusznym wyborem na zimę są właśnie 17" i łańcuchy w bagażniku - są miejsca, że wymagany jest napęd 4x4 lub właśnie łańcuchy. Okazuje się, że to nie jest tylko nasz problem - na Briskodzie użytkownicy z różnych stron świata zmagają się właśnie z problemem łańcuchów do aut z napędem na jedną oś.

Jasne, nie wygląda to może najlepiej, no ale przynajmniej jest funkcjonalne. Jak będę kupował, to opony i felgi wezmę gdzie indziej, ale kołpaki pewnie wezmę oryginalne - są całkiem dobre jakościowo i kilka lat powinny wytrzymać. Co do stalowych felg, to w obecnej Octavii mam takie na zimę od 10 lat i są praktycznie nie zniszczone.



Sponsor

Re: Rozmiar opon i zasięg

Sponsor


elmiko
Posty: 408
Rejestracja: 16 wrz 2021, 19:45
Samochód: Kodiaq MR2022 L&K TDI 200KM

Re: Rozmiar opon i zasięg

Post autor: elmiko »

To ja może w kwestii opon, ale z nieco innej strony.

Jak oglądałem Miśki na 19" kołach to niektóre miały opony XL a niektóre 'zwykłe'. Od czego może to zależeć? Mój ciężki TDI ma opony zwykłe. Jak to jest u Was?

KHUFU
Posty: 15
Rejestracja: 15 sty 2021, 12:27
Samochód: KodiaqSportline2021 2,0 TSi

Re: Rozmiar opon i zasięg

Post autor: KHUFU »

Kodiaq ma indeks nośności opony minimum 99 co odpowiada 775 kg.
Ja mam zimówki michelin 235/55 r18 z indeksem 104 (co odpowiada 900kg)
Zasadniczo najlepiej stosować się ściśle do zaleceń producentów samochodów w kwestii doboru odpowiedniego indeksu nośności. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować wyższą wartość. To rozwiązanie ma swoje korzyści, ale również pewne wady. Z powodów bezpieczeństwa, nie należy natomiast stosować opon o niższym indeksie.

Wyższy indeks nośności
Stosowanie opon, których indeks nośności jest wyższy niż podany przez producenta, ma korzystny wpływ na właściwości jezdne naszego samochodu. Takie rozwiązanie:

Poprawia precyzję prowadzenia samochodu
Zwiększa poziom stabilności podczas jazdy pod wiatr
Zapewnia więcej pewności przy sportowym stylu jazdy
Pozwala pewniej wchodzić w zakręty.
Opony o wyższym indeksie nośności to jednocześnie większy wydatek. Dodatkowe koszty takiego zabiegu nie kończą się na ich zakupie. Inne wady to:

Szybsze zużycie części zawieszenia i układu hamulcowego
Wyższe spalanie z powodu większych oporów toczenia
Spadek komfortu jazdy.

ODPOWIEDZ