Amundsen MIB3 - aktualizacje map i real traffic

Wszelkie dyskusje związane z zakupieniem Kodiaqa
Kemot
Posty: 28
Rejestracja: 24 paź 2021, 21:58
Samochód: Kodiaq 1.5 TSI

Amundsen MIB3 - aktualizacje map i real traffic

Post autor: Kemot »

Szanowni forumowicze,

Rozważam zakup Kodiaqa FL w wersji 1.5 TSI i nie mogę znaleźć odpowiedzi na, w zasadzie podstawowe, pytania dotyczące działania nawiagacji Amundsen MIB3. Przeglądałem zarówno nasze forum, briskodę jak i ogólnie googla.

Założenie jest takie, że chciałbym jedynie mieć aktualne mapy i real traffic. Uważam to za fundamentalne funkcjonalności funkcjonalnej nawigacji. Nie interesują mnie inne usługi sieciowe. Zakładam również, że nie chcę płacić za pakiet danych w sieci Cubic Telecom tylko udostępniać internet z telefonu. Być może kiedyś, jak możliwa będzie podmiana/przelutowanie/przekonfigurowanie eSIM na polskiego operatora, to się zdecyduję - na chwilę obecną tego nie zakładam.

W związku z tym chciałbym znać odpowiedź na dwa pytania dotyczące MIB3:
- (1) jak długo będą dostępne aktualizacje map i czy da się je zrobić za pomocą Internetu udostępnionego z telefonu? ewentualnie, czy da się to zrobić dla polskich samochodów z wykorzystaniem pendriva USB-C?
- (2) czy muszę, a jeżeli tak to jaki pakiet posiadać ze Skody aby mieć aktualne natężenie ruchu (real traffic)? czy to będzie działać z Internetem z telefonu? jaki jest tego koszt?

PS. Uważam, że zmuszanie potencjalnego klienta chcącego mieć kamerę cofania, do kupna nawigacji Amundsen nie jest rozwiązaniem proklienckim. Zwłaszcza, że wygląda na to, że z MIB3 jest bałagan np. rosjanie mogą robić update za pomocą usb, ale europa zachodnia już nie, usunięto slot na karty SD i SIM itp.

--
pozdrawiam,
Tomek



Sponsor

Amundsen MIB3 - aktualizacje map i real traffic

Sponsor


Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Amundsen MIB3 - aktualizacje map i real traffic

Post autor: MałGorzata »

Kemot pisze:
24 paź 2021, 22:26
W związku z tym chciałbym znać odpowiedź na dwa pytania dotyczące MIB3:
- (1) jak długo będą dostępne aktualizacje map i czy da się je zrobić za pomocą Internetu udostępnionego z telefonu? ewentualnie, czy da się to zrobić dla polskich samochodów z wykorzystaniem pendriva USB-C?
- (2) czy muszę, a jeżeli tak to jaki pakiet posiadać ze Skody aby mieć aktualne natężenie ruchu (real traffic)? czy to będzie działać z Internetem z telefonu? jaki jest tego koszt?
(1) Prawdopodobnie 1 rok od zakupu auta. Nie musisz udostępniać internetu z telefonu ani w żaden inny sposób. Dane pobierane są przez wbudowany e-sim.
(2) Nie musisz.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

BarTech
Posty: 76
Rejestracja: 10 maja 2021, 21:17
Samochód: Kodiaq 1.5 DSG Style 2021

Re: Amundsen MIB3 - aktualizacje map i real traffic

Post autor: BarTech »

Mam MIB3 i Skoda Connect w darmowym pakiecie rocznym ale nie mam pakietu danych od cubic telecom. Aktualizacja na pewno działa - pierwsza zrobiła się niedługo po zakupie auta, choć nie wiem czy wystarczyło posiadanie skoda connect czy też skorzystało z domowego wifi dostępnego w garażu, do którego dałem dostęp.
Co do informacji o ruchu, to są dostępne na bieżąco, także do tego także wystarcza skoda connect, nie trzeba pakietu danych - on jest potrzebny jest chcesz strumieniować radio internetowe (co łatwo ominąć odpalając swoje radio w AA/CP, które korzystają z transmisji danych telefonu)

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Amundsen MIB3 - aktualizacje map i real traffic

Post autor: MałGorzata »

Pakiety z Cubic to w zasadzie tylko radio internetowe oraz możliwość uruchomienia własnego hotspotu w samochodzie.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

Kemot
Posty: 28
Rejestracja: 24 paź 2021, 21:58
Samochód: Kodiaq 1.5 TSI

Re: Amundsen MIB3 - aktualizacje map i real traffic

Post autor: Kemot »

To dobra informacja, że nie potrzeba pakietu danych od Cubic Telecom.

Czy wiadomo jednak jak to jest po tym roku próbnym? Czy ktoś już musiał kupić pakiet Skoda Connect i w jakiej był cenie i czy on jest na cały rok czy miesięczny?

Nie chciałbym aby po roku Amundsen stał się tylko drogim gadżetem elektronicznym, który nie jest używany. Generalnie jestem przeciwnikiem modelu subskrypcyjnego usług, jeżeli na wstępie musimy kupić drogi sprzęt. To tak jakbyśmy musieli kupić serwerownię aby korzystać z chmury obliczeniowej ;)

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Amundsen MIB3 - aktualizacje map i real traffic

Post autor: MałGorzata »

Po roku trzeba wykupić usługę na kolejny okres. Cena w okolicach 200-300 zł za rok.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

biokd
Posty: 208
Rejestracja: 11 cze 2020, 0:34
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI

Re: Amundsen MIB3 - aktualizacje map i real traffic

Post autor: biokd »

Ja mam nateżenie ruchu, to dziala od razu bo telefon jest przez Skoda Connect połączony więc wszystko jest na bieżąco, ale to chyba dziala przez pierwszy rok, potem trzebo wykupywać "abonament". Pomimo tego, że mam to w pakiecie (wersja LK) to i tak nie korzystam. Bo jako nawigacja po prostu google maps. Mapy VAGowskie są beznadziejne.

Kemot
Posty: 28
Rejestracja: 24 paź 2021, 21:58
Samochód: Kodiaq 1.5 TSI

Re: Amundsen MIB3 - aktualizacje map i real traffic

Post autor: Kemot »

Ja osobiście korzystam z Sygic'a dla Androida, gdzie kupiłem kilka lat temu licencję Premium (mapy offline całego świata + dożywotni traffic). Niestety zmienili ostatnio model finansowy i aby Sygic działał z Android Auto z komunikatami głosowymi, to trzeba przejść na model subskrypcyjny mimo, że mam dożywotnią licencję na aktualizację map i natężenie ruchu. Jakiś czas temu była też opcja dokupienia przez użytkowników z licencją Premium dodatku do Android Auto, ale wraz z nadejściem ery subskrypcji, taka możliwość została usunięta - od tamtego czasu nie polecam już Sygica za jego praktyki, mimo, że go lubię i na Androidzie mam potrzebne mi funkcjonalności. Więc albo przekonam się do map Google i Android Auto, albo będę nadal kleił telefon do szyby - nie mam zamiary płacić subskrypcji za Skoda Connect ani tym bardziej za Sygic'a, którego licencję już kiedyś kupiłem.

Największym wygranym w tej sytuacji jest Google, który w dowolnym momencie może wprowadzić model subskrypcyjny, nawet symboliczny, ale i tak zgarnie większość rynku.

Smutne jest to, że Skoda wciska nawigację MIB3 z eSIM jeżeli klient chce kamerę cofania. Jeżeli chociażby było zapewnienie, że po roku, bez Skoda Connect są aktualizacje map za darmo przez jakiś czas, to jeszcze miałoby to jakiś sens - niewielki, ale jednak. A tak, to kamerę cofania przyjdzie zakładać zaraz po gwarancji, bo zdaje się w Bolero ona też może działać.

PS. Może by podpowiedzieć dystrybutorowi, że mogliby więcej zarobić reklamując auta hasłem - "Chcesz klimatyzację, weź nawigację!".

biokd
Posty: 208
Rejestracja: 11 cze 2020, 0:34
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI

Re: Amundsen MIB3 - aktualizacje map i real traffic

Post autor: biokd »

Ja tam nie narzekam na Google maps, kilka razy udało mi się ominąć korek, dzięki alternatywnej trasie. Poza tym jest za darmo, jedyne co placisz to abonamen za tel, a jak masz dobry pakiet to nie jesteś w stanie tych GB na transmisji danych wykorzystać, nawet za granicą (w EU gdzie ilość transferu jest mniejsza, ale w zupełności wystarczy), po co bawić się w jakieś płatne licencję czy subskrypcję skoro GM jest za free, a przy Android Auto czy Car Play to nawet telefonu do szyby nie trzeba kleić.
Minus w Skodzie taki, że mi czasem zrywa AA, co nie zdarzyło mi sie ani razu w Passacie (ale tam tylko po kablu mialem)

stysiek
Posty: 197
Rejestracja: 01 gru 2020, 21:48
Samochód: Kodiaq Sportline 2.0 TDI

Re: Amundsen MIB3 - aktualizacje map i real traffic

Post autor: stysiek »

Ja też na google lub waze latam.
Carplay jest ok, chodź zawsze musi radio złapać restart co jest irytujące.

Może to jakaś wada?

ODPOWIEDZ