Kodiaq w PB czy ON?

Wszelkie dyskusje związane z zakupieniem Kodiaqa
biokd
Posty: 208
Rejestracja: 11 cze 2020, 0:34
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI

Re: Kodiaq w PB czy ON?

Post autor: biokd »

OK, mój ostatni komentarz offtop, nie ma to jak porównać czyjeś gapiostwo przy naszej jeździe 30 lub 200km/h, skutek chyba jest oczywisty.
Ale ad rem, decydując się na zakup nowego auta powyżej 100 tys zł, spalanie i cena paliwa chyba nie jest pierwszorzedna, zasada jest prosta, więcej tras- ON, więcej miasta - Pb. Ja miałem wcześniej diesle (i robiłem więcej tras) teraz mam benzyne i do diesla bym już nie wrócił, m.in praca zimnego silnika , pomimo dużych gabarytów, Kodiaq to nie traktor ;)



Sponsor

Re: Kodiaq w PB czy ON?

Sponsor


Marcin
Posty: 150
Rejestracja: 19 maja 2017, 23:52
Lokalizacja: Kraków
Samochód: WRX STI 04'; Corolla TS 02', Scala 19'

Re: Kodiaq w PB czy ON?

Post autor: Marcin »

biokd pisze:
03 paź 2020, 20:44
OK, mój ostatni komentarz offtop, nie ma to jak porównać czyjeś gapiostwo przy naszej jeździe 30 lub 200km/h, skutek chyba jest oczywisty.
Ale ad rem, decydując się na zakup nowego auta powyżej 100 tys zł, spalanie i cena paliwa chyba nie jest pierwszorzedna, zasada jest prosta, więcej tras- ON, więcej miasta - Pb. Ja miałem wcześniej diesle (i robiłem więcej tras) teraz mam benzyne i do diesla bym już nie wrócił, m.in praca zimnego silnika , pomimo dużych gabarytów, Kodiaq to nie traktor ;)
biokd pisze:
03 paź 2020, 17:47
A tu nie chodzi o Ciebie bo jadąc tyle u sąsiadów nie łamiesz prawa, chodzi o zasadę ograniczonego zaufania, tu akurat skończyło się szczęśliwie:
https://motofilm.pl/2020/10/zajechal-dr ... zderzenia/
Najlepiej, żeby każdy mierzył siebie swoją miarą. Sobiesław Zasada kiedyś w książce "Prędkość bezpieczna" bardzo ładnie podkreślił ilustracją...

Obrazek

"Zasadę ograniczonego zaufania" możesz zachować również jadąc szybko. Nawet i jadąc wspomniane 200km/h+. Trzeba umieć zachować ją jeżdżąc szybko, przewidywać, i umieć zachować odpowiednio do sytuacji przy wyższych prędkościach żeby jeździć szybko. Z kolei żeby nauczyć się szybko jeździć, musisz jeździć szybko, ale żeby jeździć szybko musisz umieć jeździć wolno, a żeby nauczyć się jeździć wolno musisz jeździć wolno. Koło się zamyka.

Inna sprawa że większość użytkowników dróg nie potrafi nawet jeździć wolno, parkować czy nawet ruszać prawidłowo... Ale cóż... Każdy ma prawo posiadać prawo jazdy co nie znaczy że każdy powinien jeździć i że jeździ dobrze. I tak sztandarowy przykład to to, gdy ktoś uważa że on potrafi jeździć, jest doskonałym kierowcą bo ma od 20, 30, 40 lat prawo jazdy robiąc np. łacznie w tym okresie 200 000-400 000km... Gdzie załóżmy mój przypadek - w dziesięć lat przejechałem nieco ponad milion kilometrów różnymi samochodami osobowymi, dostawczymi, lawetami i motocyklami, drift-gruzami, sporo kilometrów na torach i w KJS'ach - i umiem w hamowanie lewą nogą i umiem w heel&toe, ale dalej wiem też, że jeszcze wiele pozostało mi do nauczenia się za kółkiem ;)
Planujesz zakup samochodu?
Zapraszam poza forum 606987746
https://skodakrakow.otomoto.pl/
Dużo dostępnych!
Podkreślam!Każdy z moich postów to wyłącznie moja opinia. Nie jest to oficjalne stanowisko Skody ani salonu w którym pracuję.

Online
Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2886
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Kodiaq w PB czy ON?

Post autor: MałGorzata »

Moim skromnym zdaniem przekraczanie prędkości ograniczonej przepisami nie jest jazdą bezpieczną. Natomiast testy przyczepności, przyspieszania tudzież "jazda sportowa" w towarzystwie innych użytkownikow drogi jest piractwem drogowym. Tyle ja.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

biokd
Posty: 208
Rejestracja: 11 cze 2020, 0:34
Samochód: Skoda Kodiaq L&K 2.0 TSI

Re: Kodiaq w PB czy ON?

Post autor: biokd »

OK, jadąc 200 czy 48 km/h można jechac bezpiecznie tak jak pisał Zasada i każdy sam powinien prowadzić z taka prędkością, przy której zna swoje umiejętności, ale tu cały czas mówimy o sobie, a ja wspominałem o zasadzie ograniczonego zaufania wobec innych kierowców, tego nikt nie przewidzi, bo nie wie jak dany kierowca zachowa sie w danej sytuacji, stąd bezpieczniej i szybciej mozna zareagować jadąc swoja bezpieczną prędnością 48 km/h niż jadąc swoją bezpieczną prędkością 200km/h...Czyli inaczej, nie myślmy tylko o sobie na drogach nawet będąc zawodowymi kierowcami robiąc miliony kilometrów rocznie na tysiącach aut, ale myślmy tez o innych, czy to niedzielny kierowca, czy inny zawodowy, który np dostanie zawału, czy zaśnie za kierownicą, nikt tego nie przewidzi. Więc nikt mi nie wmówi, że jadąc 200km/h drogami publicznymi zachowujemy się bezpiecznie w stosunku do innych uczestników drogi, czy prawo pozwala na taką jazdę, czy też nie.

Awatar użytkownika
stingerA6
Posty: 2025
Rejestracja: 21 maja 2018, 21:19
Lokalizacja: Lubuskie
Samochód: Bardzo Mocarny Wagon - prawie Kodiaq

Re: Kodiaq w PB czy ON?

Post autor: stingerA6 »

Wracamy do meritum wątku
"Forum to nie agencja towarzyska.....wszystkim nie dogodzimy"
"Niektórzy pędzą na złamanie karku, aż ciężko ich nieraz wyprzedzić."

Marcin
Posty: 150
Rejestracja: 19 maja 2017, 23:52
Lokalizacja: Kraków
Samochód: WRX STI 04'; Corolla TS 02', Scala 19'

Re: Kodiaq w PB czy ON?

Post autor: Marcin »

biokd pisze:
07 paź 2020, 22:51
ale myślmy tez o innych, czy to niedzielny kierowca, czy inny zawodowy, który np dostanie zawału, czy zaśnie za kierownicą, nikt tego nie przewidzi. Więc nikt mi nie wmówi, że jadąc 200km/h drogami publicznymi zachowujemy się bezpiecznie w stosunku do innych uczestników drogi, czy prawo pozwala na taką jazdę, czy też nie.
I to jest błędne myślenie - bo żeby jeździć bezpiecznie musisz myśleć za innych ZAWSZE. A im szybciej jedziesz, tym bardziej musisz myśleć na przód za innych i dokładniej obserwować wszystko 99% sytuacji na drodze jest do przewidzenia jeśli obserwujesz odpowiednio. Polecam w formie ciekawostki książki z dziedziny jazdy defensywnej i doskonalenia techniki.

Tym samym, wracając do tematu, jeśli ktoś porusza się cały czas z dozwolonymi prędkościami (ew. dozwolona+30km/h) , bez długich, szybkich tras autostradowych, to nie ma sensu dopłacać do diesla bo różnica w spalaniu będzie znikoma. W takim wariancie, właściwie 1.5TSI wystarczy w tym samochodzie do wszystkiego i na prawdę uważam ten silnik za optymalną jednostkę do Kodiaqa bo odczuwalnie zaczyna przyspieszać znacznie słabiej gdy jest załadowany dopiero powyżej 160-170km/h i do bezpiecznego wyprzedzania, poruszania się po drogach w zupełności wystarczy. Jeszcze pięć lat temu Hondy CR-V miały dużo niższe momenty, wyżej dostępne, trzeba było je kręcić na obrotach żeby w ogóle chciały jechać i ludzie zachwycali się ich dynamiką... 1.5 TSI ma 250Nm dostępne od 1350 obrotów na minutę, i utrzymuje się stale do 4000 obrotów. Do odcięcia spada do 190 - czyli tylu ile 2.0 z CRV miały przy takich samych obrotach. Auto jest wystarczająco dynamiczne. Problemem jest to, że większość patrzy na pojemność, a nie osiągi silnika. Trzeba jasno zaznaczyć, że Pojemność/Moc=/=wytrzymałość. Jest jeszcze mnóstwo zmiennych po drodze :)
Planujesz zakup samochodu?
Zapraszam poza forum 606987746
https://skodakrakow.otomoto.pl/
Dużo dostępnych!
Podkreślam!Każdy z moich postów to wyłącznie moja opinia. Nie jest to oficjalne stanowisko Skody ani salonu w którym pracuję.

calibra
Posty: 10
Rejestracja: 05 sty 2021, 12:24
Samochód: Skoda Kodiaq, Skoda Citigo

Re: Kodiaq w PB czy ON?

Post autor: calibra »

Czekam na 1.5 150 KM i ogólnie opinie są pozytywne ale ta mała pojemność + bezpośredni wtrysk + Turbo + ACT hmm raczej łatwe w serwisowaniu to to nie będzie, będę zmieniał często olej i filtry i dobre paliwo ale i tak raczej ciężko mi coś będzie samemu przy nim zrobić po gwarancji, jeździłem od nowości 2012 Audi A3 Sportback 1.6 8V 102 KM i tam wszystko wymaniałem sam (oprócz nabicia klimy) prosty rozrząd + pompa, dobre dojście do filtrów, klocki hamulcowe, czy olej w skrzyni biegów, pomimo że silnik mógł jeździć na mineralu to i tak wlewałem 5W50 Valvoline, prosty, piękny i bardzo dobry samochód ale miał 1 wadę "Mały bagażnik". Proste silniki To se ne vrati

ODPOWIEDZ