Auto Light Assist

Wszelkie dyskusje związane z zakupieniem Kodiaqa
nobody
Posty: 45
Rejestracja: 17 mar 2017, 18:59
Samochód: brak

Auto Light Assist

Post autor: nobody »

Mam pytanie do tych, którzy już mają swoje miśki i do Jarek104:
Jak to jest z Auto Light Assist w przypadku ruchu z naprzeciwka ?
Na pewno Kodiaq nie ma Smart Light Assist (DLA), czyli nie "wycina" wiązki, żeby nie oślepiać ale czy poprostu całkowicie wyłącza "długie" jak zobaczy samochód, czy tylko wyłącza ich lewą część (np. lewy reflektor bo też to nie jest matrix-led) i nadal doświetla prawe pobocze ?
Materiały promocyjne (np: http://www.skoda-auto.com/en/models/kodiaq/safety) pokazuje grafikę:
http://www.skoda-auto.com/SiteCollectio ... assist.jpg
Na której sugerują, że prawe pobocze jest nadal oświetlone dalej niż przy światłach mijania.

Jak to wygląda w praktyce ?



Sponsor

Auto Light Assist

Sponsor


Awatar użytkownika
Jarek104
Posty: 158
Rejestracja: 22 mar 2017, 6:05
Samochód: E39 528i

Re: Auto Light Assist

Post autor: Jarek104 »

a wiesz że nie wiem...
jeździłem Kodiaqiem w nocy i na autostradzie i na zwykłej drodze, ale jakoś nie zwróciłem uwagi.. JUtro zgłębię temat w materiałach

Awatar użytkownika
offman
Posty: 25
Rejestracja: 19 lut 2017, 15:12
Samochód: Skoda Kodiaq (2017), Ambition, TSI 2.0, DSG, 4x4

Re: Auto Light Assist

Post autor: offman »

Jarek104 pisze:
13 kwie 2017, 20:19
a wiesz że nie wiem...
jeździłem Kodiaqiem w nocy i na autostradzie i na zwykłej drodze, ale jakoś nie zwróciłem uwagi.. JUtro zgłębię temat w materiałach
I jak, sprawdzone?
Zastanawiam się jeszcze czy w dzień światła z automatu przełączają się na LEDy a wieczorem na krótkie.
I love apres ski! :geek:

kamilR
Posty: 318
Rejestracja: 26 mar 2017, 16:40
Samochód: Hyundai Tucson 1.7crdi '15,Koleos 2.0dci 4x4 '17

Re: Auto Light Assist

Post autor: kamilR »

Domniemma że chodzi ozmianę z świateł led do jazdy dziennej na swiatłą mijania?
Światła/ledy do jazdy dziennej automatycznie się załączą gdy zrobi się ,,ciemniej,,(wjazd do tunelu/zmierzch przy funkcji Light Assist- w wersji Ambition i Style w standardzie.
Mając funkcję Auto light Assist światła drogowe będą się automatycznie przełączać na mijania- to tak w skrócie bo ten System AFS zdaję się że działa tak jak kolego wyżej opisał, czyli przysłania/przyciemnia obszary w których pojawia się pojazd.

Coś jak tu:

nobody
Posty: 45
Rejestracja: 17 mar 2017, 18:59
Samochód: brak

Re: Auto Light Assist

Post autor: nobody »

No i właśnie tak samo myślałem. Skoro w Superb'ie jest to przecież w Miśku, który ma nowsze dodatki i nie jest niżej pozycjonowany, też na pewno będzie. A tu się okazuje, że niekoniecznie (stąd moje oryginalne pytanie). To co jest na tym filmie to Smart Light Assist czyli Dynamic Light Assist wg. VW. I Misiek tego nie ma a przynajmniej nie jest to nigdzie napisane. Jest "Light Assist" i "Auto Light Assist" ale nie "Smart Light Assist" i to ma sens bo w Superb są Xenony a w Ledach takie rozwiązanie wymagało by Matrix-Led, których Misiek też nie ma. Czyli selektywne wycinanie wiązki (jak w Superb) na 100% nie wchodzi w grę. A jak to wygląda widać tutaj:


Przyznam, że jak to do mnie dotarło to trochę mnie to zasmuciło, bo bardzo liczyłem na ten system. Głównie przez drogi 2 i 3 cyfrowe gdzie piesi lubią chodzić poboczem w szarych ubraniach i bez odblasków i oświetlenia a jak jadą samochody z naprzeciwka to bardzo mało widać na poboczy (kontrast).

Więc zacząłem szukać i np. w Seat Leon jest High Beam Assist -
Ale z tego filmu wynika, że obydwa reflektory się przełączają na światła mijania. Czyli żadna to pomoc - dokładnie to samo zrobię ręcznie a pobocze nadal nieoświetlone.
Ale szukając natrafiłem na materiały Skody:
http://www.skoda-auto.com/SiteCollectio ... assist.jpg

I ta grafika sugeruje, że jednak pobocze jest oświetlone. Brak selektywnego wycinania jakoś mi bardzo nie przeszkadza tak długo jak pobocze jest oświetlone.

Jest jeszcze filmik z Tiguana:


I tam to działa tak jak mi się wydaje, że Auto Light Assist działa w Misku. Ale to Tiguan, który ma oficjalnie DLA

Dlatego najlepiej, gdyby ktoś kto ma Miśka (albo ma dostęp do samochodu demo) z Auto Light Assist mógł powiedzieć jak to działa. Czy ten system:
- wyłacza obydwa światła drogowe - czyli Auto Light Assist wg. mnie ma sensu,
- wyłącza tylko lewe - i to jest faktycznie warte tych 800 PLN bo tego się ręcznie nie zrobi,
- robi coś innego ? :)

kamilR
Posty: 318
Rejestracja: 26 mar 2017, 16:40
Samochód: Hyundai Tucson 1.7crdi '15,Koleos 2.0dci 4x4 '17

Re: Auto Light Assist

Post autor: kamilR »

@nobody, mając światła full LED masz system adaptacji świateł AFS, i to on zdaję się że robi robotę w sensie przysłania wyłącza jedno światło drogowe, Auto Light assist z kolei automatycznie decyduje o włączeniu wyłączeniu świateł drogowych. Czyli jedziesz w nocy przez las drogowe się włączą, pojawia się pojazd z naprzeciwka system AFS wyłączy/przysłania część ,,świateł długich,, mijasz auto system znowu wybada że już można załączyć 100%, ale np. na drodze pojawiają się latarnie/ wjeżdżasz do miasta gdzie masz oświetlone ulice Auto light assist wyłączy kompletnie światła drogowe. Wg mnie tak to działa.
Czyli mając LED z AFS bez Auto light assist sam musisz załączyć/wyłączyć światła drogowe a system AFS i tak zadziała tak jak wyżej opisałem.

Poza tym system adaptacji świateł AFS zarządza również swiatłami mijania- jedziemy wolniej świecą szerzej, jedziemy szybciej ,,snop światła,, zwęża sie, bierzemy zakręt światła podążają za torem jazdy.

Awatar użytkownika
fonus
Posty: 259
Rejestracja: 10 mar 2017, 9:33
Samochód: Kodiaq 1.4 TSI ACT 150 KM 2WD DSG Brąz Magnetic

Re: Auto Light Assist

Post autor: fonus »

Mam wątpliwości co do "czujnika" tego systemu. Według instrukcji może być zamontowany w różnych miejscach. U mnie jest w tym drugim (oznaczyłem czerwonym kółkiem) miejscu. Oznacza ro raczej, że funkcja Light Assist, która jest teraz w standardzie dla wersji wyposażenia Style, nie jest realizowana za pomocą tego samego czujnika (=kamery), która jest wykorzystywana do rozpoznawania znaków czy lane assist. Czy ktoś z Was może sprawdzić jak to wygląda w waszych miśkach?

Obrazek

kamilerig
Posty: 29
Rejestracja: 19 mar 2017, 20:07
Samochód: Skoda Kodiaq 2.0 TSI

Re: Auto Light Assist

Post autor: kamilerig »

To jest tak, że jeśli wziąłeś tylko Auto Light Assist i nie brałeś żadnego systemu wymagającego bardziej zaawansowanej kamery (typu Lane Assist, Traffic Sign Recognition czy Traffic Jam Assist) to będziesz miał jedynie czujnik zamontowany w tym drugiej miejscu. Jeśli jednak dobrałeś cokolwiek co wymaga kamery (najlepiej znaki, najtansze :)), zamiast czujnika będziesz miał kamerę (pierwszy obrazek). I wtedy możesz dokodować inne bajery wymagające tej kamery.

Awatar użytkownika
fonus
Posty: 259
Rejestracja: 10 mar 2017, 9:33
Samochód: Kodiaq 1.4 TSI ACT 150 KM 2WD DSG Brąz Magnetic

Re: Auto Light Assist

Post autor: fonus »

Ma ktoś może auto rok modelowy 2017 to mam prośbę o sprawdzenie w instrukcji do niego czy tam tak samo wygląda ta strona w instrukcji dotycząca funkcji LIGHT ASSIST ?

bodzioxl
Posty: 169
Rejestracja: 20 sty 2017, 18:49
Lokalizacja: Wrocław
Samochód: Skoda, Kodiaq, Ambition 1,4 TSI, 125kM

Re: Auto Light Assist

Post autor: bodzioxl »

Są drobne różnice. Dla porównania zrobiłem zdjęcia starszej wersji papierowej https://ibb.co/bLOzJG
https://ibb.co/nH18Cb
Ostatnio zmieniony 01 lis 2017, 14:18 przez bodzioxl, łącznie zmieniany 2 razy.
bodzioDW Skoda, Kodiaq, Ambition 1,4 TSI, 125kM, 7-os

ODPOWIEDZ