Nawigacja Columbus i informacje o ruchu drogowym

Nagłośnienie, nawigacja, komunikacja między kierowcami
msolak81
Posty: 97
Rejestracja: 13 lip 2017, 14:29
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI 4x4

Nawigacja Columbus i informacje o ruchu drogowym

Post autor: msolak81 »

Szanowni Forumowicze, czy na waszych nawigacjach wyświetla się informacja o ruchu drogowym (i w aplikacji ruch drogowy)? Mam Columbusa, i w przypadku połączenia z siecią przez kartę SIM (wbudowaną) ruch drogowy oznaczany jest bez problemu. W przypadku braku połączenia z siecią - nie ma nic... no i tu pojawia się problem - Columbus ma wbudowany odbiornik TMC i powinien wyświetlać z niego informacje - a tego nie robi. W aplikacji Ruch Drogowy ikonka TMC jest przekreślona. Czy komuś działa TMC i informacje o ruchu drogowym bez połączenia z SIMki?



Sponsor

Nawigacja Columbus i informacje o ruchu drogowym

Sponsor


msolak81
Posty: 97
Rejestracja: 13 lip 2017, 14:29
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI 4x4

Re: Nawigacja Columbus i informacje o ruchu drogowym

Post autor: msolak81 »

Z oficjalnej odpowiedzi skody: nie ma w polsce oficjalnego darmowego nadawcy komunikatów TMC dlatego TMC w nawigacjach fabrycznych grupy VW nie będzie działał. Koniec i kropka. Ze strony GDDKiA, w listopadzie 2016 roku, wybrali firmę QUMAK do realizacji projektu zbudowania systemu wymiany informacji drogowych - wtedy przewidywali wdrożenie na jesień 2017 ale jak widać wdrożyć się nie udało :) nic tylko czekać

Awatar użytkownika
AROO
Posty: 127
Rejestracja: 19 lis 2017, 12:32
Samochód: Kodiaq STYLE 2.0 TSI 4x4 DSG

Re: Nawigacja Columbus i informacje o ruchu drogowym

Post autor: AROO »

TMC dziala w calej Europie poza Polska wlasnie. Ostatnio jak jechale do Polski to przed Berlinem mi krzyczalo ze korki bo wypadek I mnie ladnie nawi poprowadzila bokiem, ale jak juz wjechalem do Polski I przed Poznaniem tez byl dzwon to za cholere zadnej ionformacji nie dostalem I stalem w tym korku ponad godzinke.

msolak81
Posty: 97
Rejestracja: 13 lip 2017, 14:29
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI 4x4

Re: Nawigacja Columbus i informacje o ruchu drogowym

Post autor: msolak81 »

No właśnie, nie rozumiem tego za bardzo. jedyną laternatywą jest wykorzystanie informacji z googli. tylko jak wybieramy najszybszą trasę to nawigacja igornuje informacje o ruchu z googli :(

Awatar użytkownika
AROO
Posty: 127
Rejestracja: 19 lis 2017, 12:32
Samochód: Kodiaq STYLE 2.0 TSI 4x4 DSG

Re: Nawigacja Columbus i informacje o ruchu drogowym

Post autor: AROO »

Ewentualnie korzystanie ze strego rozwiazania jakim jest CB albo Yanosik gdzie o wypadkach tez sie dowiadujesz niestety czasami jak jestes juz za blisko szczegolnie na autostradzie.

D10ni
Posty: 1088
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:53
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: GunMetal Sportline 2.0TDI 190KM

Re: Nawigacja Columbus i informacje o ruchu drogowym

Post autor: D10ni »

AROO pisze:
20 gru 2017, 10:30
TMC dziala w calej Europie poza Polska wlasnie. Ostatnio jak jechale do Polski to przed Berlinem mi krzyczalo ze korki bo wypadek I mnie ladnie nawi poprowadzila bokiem, ale jak juz wjechalem do Polski I przed Poznaniem tez byl dzwon to za cholere zadnej ionformacji nie dostalem I stalem w tym korku ponad godzinke.
http://tisa.org/technologies/coverage/
http://www.mediamobile.com/index.php/en/our-coverage
Odgrzebane bo szukałem aktualnego statusu. W PL jest ale tylko komercyjnie. Skoda jak widać nie chce płacić.
Zadowolny z GunMetal Sportline :D

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2886
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Nawigacja Columbus i informacje o ruchu drogowym

Post autor: MałGorzata »

TMC przez internet też działa dobrze.

Mam w okolicach mojej codziennej trasy dwa przejazdy kolejowe. Na mapie zawsze widzę kiedy są zamknięte a kiedy otwarte prawie "na żywo"
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

msolak81
Posty: 97
Rejestracja: 13 lip 2017, 14:29
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI 4x4

Re: Nawigacja Columbus i informacje o ruchu drogowym

Post autor: msolak81 »

Przy ustalaniu trasy nawigacja Columbusa korzysta z informacji wyłącznie z Infotainment Online / komunikatów TMC.
W Polsce niekomercyjnie (tzn jeśli nie masz specyficznej nawigacji albo innego urządzenia) komunikatów TMC nie da się odbierać o czym pisałem już wcześniej. Z żadnego innego źródła informacji o zdarzeniach drogowych / ruchu nawigacja nie pobierze.

D10ni
Posty: 1088
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:53
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: GunMetal Sportline 2.0TDI 190KM

Re: Nawigacja Columbus i informacje o ruchu drogowym

Post autor: D10ni »

MałGorzata pisze:
08 sty 2019, 12:25
TMC przez internet też działa dobrze.
[...]
Nie ma czegoś takiego jak TMC przez internet. http://tisa.org/technologies/tmc/ https://pl.wikipedia.org/wiki/Traffic_Message_Channel

https://skoda-connect.com/portal/web/pl ... ent-online
1. Skąd pochodzą dane o ruchu drogowym?
Aktualne informacje na ten temat są dostarczane przez zewnętrznego usługodawcę. Dane są kompilowane na podstawie anonimowych profili ruchu telefonów komórkowych oraz aktywnych systemów nawigacyjnych. Określona liczba telefonów komórkowych i urządzeń nawigacyjnych musi przesyłać dane, aby umożliwić analizę natężenia ruchu drogowego.
2. Czy system automatycznie wyznacza trasę z pominięciem korków/trudno przejezdnych miejsc?
Po włączeniu dynamicznego wyznaczania trasy, informacje o korkach i związanych z nimi trudno przejezdnymi miejscami są brane pod uwagę. System prześle kierowcy komunikat tekstowy o treści „Your route has been updated to reflect current traffic information” (Trasa została zaktualizowana z uwzględnieniem aktualnych danych o ruchu drogowym).
O ile dobrze pamiętam w wersji angielskiej była informacja że dostawcą jest TomTom
Zadowolny z GunMetal Sportline :D

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2886
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Nawigacja Columbus i informacje o ruchu drogowym

Post autor: MałGorzata »

No OK, nie ma TMC przez internet ale informacje podawane przez TMC są również dostępne online.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

ODPOWIEDZ