Aktualizacja map

Nagłośnienie, nawigacja, komunikacja między kierowcami
Prezor
Posty: 1
Rejestracja: 01 lip 2021, 22:21
Samochód: Skoda KODIAQ 2.0 190 KM TSI 4X4 L&K DSG

Re: Aktualizacja map

Post autor: Prezor »

A ja zrobiłem tak (Kodiaq 2019):
- wziąłem kartę, którą miałem pod ręką - Kingston 64GB microSDXC Canvas Select 80MB/s C10 UHS-I (z adapterem)
- https://updateportal.skoda-auto.com - wpisałem VIN i pobrałem ECE 2021/2022 (26GB)
- kartę sformatowałem na PC w NTFS (domyślnie była w exFAT)
- wypakowałem zawartość zip na kartę (Mib1, Mib2, metainfo2.txt)
- włożyłem kartę do auta - upgrade trwał kilkanaście minut - 100% successful
- cieszę się, że mam świeże mapy
- nadal używam WAZE przez android auto:)



Sponsor

Re: Aktualizacja map

Sponsor


robertus
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2023, 11:33
Samochód: Skoda KODIAQ 1,4 110kW

Re: Aktualizacja map

Post autor: robertus »

Witam,
Jestem właśnie po PRÓBIE aktualizacji map w swoim Kodiaqu. Niestety, okazało się, że SKODA ma całkiem sprawny system naciągania na nieprzewidziane wydatki. Już tłumaczę na swoim przykładzie dlaczego:
Mam u siebie system AMUNDSEN, ale to jest mało ważne. Jeździłem kilka lat bez aktualizacji map, nawet po Szwecji i Hiszpanii. Ostatnio jechałem po Polsce, gdzie większość drogi poruszałem się "off road" więc postanowiłem uaktualnić mapy. I jak to wygląda obecnie. 8-)

Jest taka stronka: :idea: :arrow:
https://updateportal.skoda-auto.com/pl-PL

gdzie w lewym, górnym rogu wpisujemy swój VIN i możemy ściągnąć aktualizacje systemu, map itd. Wybieramy po prostu wersję, która nas interesuje z tych przygotowanych dla naszego samochodu. Plik jest w ZIP-ie, który się po prostu rozpakowuje. Albo od razu na nowy nośnik, albo po rozpakowaniu np. na kompie, przegrywa się wszystkie pliki.

Ściągnąłem więc aktualne mapy, które wymagają karty co najmniej 32 GB. Więc takową kartę zakupiłem w normalnym sklepie za 30 zł. ALE po rozpakowaniu ZIP-a i przegraniu plików na nową kartę okazało się, że system w samochodzie nic nie widzi. Zacząłem więc drążyć temat. Co się okazało:

- Moja ORYGINALNA karta pamięci z mapą, ma 16 GB, więc aktualizacja się na niej nie mieści. Nie ważne, że stara wersja obejmowała całą Europę. Ważne jest to, że aktualizacja obejmująca ten sam teren zajmuje dużo więcej pamięci, więc jej na kartę wgrać nie mogę. I w tym jest problem. Dlaczego?
- Mogę wgrać aktualizację, ALE NA TĄ SAMĄ KARTĘ. Jeżeli aktualizacja zajmuje miejsca tyle, żeby wgrać na starą kartę, to by system działał.
- Z racji tego, że wielkość plików wymusiła na mnie zakup nowej karty o pojemności co najmniej 32 GB (ja kupiłem 64 GB), zrobiłem to. Niestety, to nie zadziałało. Okazało się, że ABY KARTA BYŁA CZYTANA PRZEZ SYSTEM W SAMOCHODZIE, KARTĘ PAMIĘCI NALEŻY KUPIĆ U DILERA !!! TAK. Karta zakupiona u dilera ma zaszyte tajne pliki z kodami, które są odczytywane przez system w Skodzie, i traktowane jako karta ORYGINALNA.

W czym jest w takim razie problem? :shock:
A no taki, że CZYSTA karta 32 GB u dilera kosztuje 200 PLN !!! Pan z serwisu pocieszył mnie, że jeszcze niedawno kosztowała 1000 PLN !!!! Tak, karta SD, która w sklepie kosztuje jakieś 20 PLN, u dilera czysta karta SD kosztuje 200 PLN i do tego trzeba samemu wgrać na nią aktualizacje.
Pan z serwisu dodał jeszcze, że nie widzi problemu i nie rozumie, dlaczego uważam, że jest to naciąganie na koszty. Przecież to nie jest wymysł serwisu, a producenta samochodu... :evil: :twisted:

Reasumując, wprawdzie można sobie sciągnąć aktualizacje ze stronki którą podałem, ale aby one były "widziane" przez system waszego samochodu, musi być ona wgrana na oryginalny (patrz, kupiony u dilera) nośnik SD. Lub starą kartę, jeśli zmieszczą się pliki.

Dodam, że jeżeli samochód jest na gwarancji, to można poprosić dilera, żeby ZA OPŁATĄ oczywiście, uaktualnił dane. Po gwarancji, wszystko robisz sam.

__atomek__
Posty: 92
Rejestracja: 21 wrz 2021, 14:28
Samochód: Kodiaq 2.0.TDI L&K

Re: Aktualizacja map

Post autor: __atomek__ »

... temat był juz poruszany. Może udało by się zmieścić mapy po usunięciu kilku nieistotnych plików (języki itd). Odpowiednią, czystą kartę bez problemu kupisz na polskim serwisie aukcyjnym zacznie taniej niż w serwisie, a już całkiem tanio jest na Ali...

wujeq
Posty: 133
Rejestracja: 24 lis 2019, 10:12
Samochód: Kodiaq Ambition 1,5 TSI 4x4 DSG MY19

Re: Aktualizacja map

Post autor: wujeq »

robertus pisze:
27 kwie 2023, 12:16
Witam,
Jestem właśnie po PRÓBIE aktualizacji map w swoim Kodiaqu. Niestety, okazało się, że SKODA ma całkiem sprawny system naciągania na nieprzewidziane wydatki. Już tłumaczę na swoim przykładzie dlaczego:
Mam u siebie system AMUNDSEN, ale to jest mało ważne. Jeździłem kilka lat bez aktualizacji map, nawet po Szwecji i Hiszpanii. Ostatnio jechałem po Polsce, gdzie większość drogi poruszałem się "off road" więc postanowiłem uaktualnić mapy. I jak to wygląda obecnie. 8-)

Jest taka stronka: :idea: :arrow:
https://updateportal.skoda-auto.com/pl-PL

gdzie w lewym, górnym rogu wpisujemy swój VIN i możemy ściągnąć aktualizacje systemu, map itd. Wybieramy po prostu wersję, która nas interesuje z tych przygotowanych dla naszego samochodu. Plik jest w ZIP-ie, który się po prostu rozpakowuje. Albo od razu na nowy nośnik, albo po rozpakowaniu np. na kompie, przegrywa się wszystkie pliki.

Ściągnąłem więc aktualne mapy, które wymagają karty co najmniej 32 GB. Więc takową kartę zakupiłem w normalnym sklepie za 30 zł. ALE po rozpakowaniu ZIP-a i przegraniu plików na nową kartę okazało się, że system w samochodzie nic nie widzi. Zacząłem więc drążyć temat. Co się okazało:

- Moja ORYGINALNA karta pamięci z mapą, ma 16 GB, więc aktualizacja się na niej nie mieści. Nie ważne, że stara wersja obejmowała całą Europę. Ważne jest to, że aktualizacja obejmująca ten sam teren zajmuje dużo więcej pamięci, więc jej na kartę wgrać nie mogę. I w tym jest problem. Dlaczego?
- Mogę wgrać aktualizację, ALE NA TĄ SAMĄ KARTĘ. Jeżeli aktualizacja zajmuje miejsca tyle, żeby wgrać na starą kartę, to by system działał.
- Z racji tego, że wielkość plików wymusiła na mnie zakup nowej karty o pojemności co najmniej 32 GB (ja kupiłem 64 GB), zrobiłem to. Niestety, to nie zadziałało. Okazało się, że ABY KARTA BYŁA CZYTANA PRZEZ SYSTEM W SAMOCHODZIE, KARTĘ PAMIĘCI NALEŻY KUPIĆ U DILERA !!! TAK. Karta zakupiona u dilera ma zaszyte tajne pliki z kodami, które są odczytywane przez system w Skodzie, i traktowane jako karta ORYGINALNA.

W czym jest w takim razie problem? :shock:
A no taki, że CZYSTA karta 32 GB u dilera kosztuje 200 PLN !!! Pan z serwisu pocieszył mnie, że jeszcze niedawno kosztowała 1000 PLN !!!! Tak, karta SD, która w sklepie kosztuje jakieś 20 PLN, u dilera czysta karta SD kosztuje 200 PLN i do tego trzeba samemu wgrać na nią aktualizacje.
Pan z serwisu dodał jeszcze, że nie widzi problemu i nie rozumie, dlaczego uważam, że jest to naciąganie na koszty. Przecież to nie jest wymysł serwisu, a producenta samochodu... :evil: :twisted:

Reasumując, wprawdzie można sobie sciągnąć aktualizacje ze stronki którą podałem, ale aby one były "widziane" przez system waszego samochodu, musi być ona wgrana na oryginalny (patrz, kupiony u dilera) nośnik SD. Lub starą kartę, jeśli zmieszczą się pliki.

Dodam, że jeżeli samochód jest na gwarancji, to można poprosić dilera, żeby ZA OPŁATĄ oczywiście, uaktualnił dane. Po gwarancji, wszystko robisz sam.
Prezor pisze:
01 lip 2021, 22:36
A ja zrobiłem tak (Kodiaq 2019):
- wziąłem kartę, którą miałem pod ręką - Kingston 64GB microSDXC Canvas Select 80MB/s C10 UHS-I (z adapterem)
- https://updateportal.skoda-auto.com - wpisałem VIN i pobrałem ECE 2021/2022 (26GB)
- kartę sformatowałem na PC w NTFS (domyślnie była w exFAT)
- wypakowałem zawartość zip na kartę (Mib1, Mib2, metainfo2.txt)
- włożyłem kartę do auta - upgrade trwał kilkanaście minut - 100% successful
- cieszę się, że mam świeże mapy
- nadal używam WAZE przez android auto:)
cześć widzę że z tą aktualizacją jest problem patrząc po postach - u mnie nadal nie zaktualizowałem map, ale po kolei.

U góry zacytowałem ostatnie 2 posty jakże różne w swojej treści :)

U mnie karta 32GB oryginalna. Ściągnąłem po VIN aktualizację map, rozpakowałem na kompie, wrzuciłem po skopiowaniu plików nowe na kartę i ... NIC "Błąd: brak danych. Włóż źródło z danymi do aktualizacji oprogramowania lub sprawdź źródło.". Karta sformatowana na różne formaty, przekładana do różnych slotów odczytu kart SD i ... ten sam błąd.
Karta jest oryginalna ma odpowiednią pojemność i patrząc na Wasze wpisy nie rozumiem o co chodzi mojemu Misiowi - odnosząc się do wpisów które zacytowałem wychodzi na to że karta nawet odpowiednia (Dilera) nie spełnia swojej roli i pokazuje błąd. Kodiaq z rocznika 2019 także tak jak Kolega wyżej, który bez problemu zainstalował na nieoryginalnej karcie :)
Próbowałem zgodnie z pdf "amundsen_MIB_2" też nic...

D10ni
Posty: 1088
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:53
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: GunMetal Sportline 2.0TDI 190KM

Re: Aktualizacja map

Post autor: D10ni »

wujeq pisze:
27 kwie 2023, 17:12
cześć widzę że z tą aktualizacją jest problem patrząc po postach - u mnie nadal nie zaktualizowałem map, ale po kolei.

U góry zacytowałem ostatnie 2 posty jakże różne w swojej treści :)

U mnie karta 32GB oryginalna. Ściągnąłem po VIN aktualizację map, rozpakowałem na kompie, wrzuciłem po skopiowaniu plików nowe na kartę i ... NIC "Błąd: brak danych. Włóż źródło z danymi do aktualizacji oprogramowania lub sprawdź źródło.". Karta sformatowana na różne formaty, przekładana do różnych slotów odczytu kart SD i ... ten sam błąd.
Karta jest oryginalna ma odpowiednią pojemność i patrząc na Wasze wpisy nie rozumiem o co chodzi mojemu Misiowi - odnosząc się do wpisów które zacytowałem wychodzi na to że karta nawet odpowiednia (Dilera) nie spełnia swojej roli i pokazuje błąd. Kodiaq z rocznika 2019 także tak jak Kolega wyżej, który bez problemu zainstalował na nieoryginalnej karcie :)
Próbowałem zgodnie z pdf "amundsen_MIB_2" też nic...
Zazwyczaj* rozwiązaniem problemu zbyt małej karty jest zakup karty w której można zmienić CID (a nie w każdej można). Na znanym portalu w kartach pamięci wystarczy wyszukać CID.
Natomiast w przypadku Twojego problemu, formatowaniem nie uszkodzisz ani nie zmienisz CID.
Moje sugestie:
- znaleźć maszynę z windows (jeśli masz japkową)
- zainstalować najnowszą stabilną wersję 7-zip z https://7-zip.org/
- pobrać jeszcze raz właściwy plik z mapami
- przetestować archiwum 7-zipem
- jeśli ok, rozpakować do jakiegoś folderu
- sformatować kartę
- przegrać zawartość z folderu na kartę. Na czystą kartę wgrywamy plik z rozszerzeniem .md5 i folder maps**
- napisać jakie rezultaty :-)

BTW, zdarzało mi się pobierać mapy z VW, bo szybciej wypuszczają aktualizacje. I zauważyłem właśnie, że już nie ma otwartego dostępu, trzeba mieć konto na VW.

* Dla bardziej zaawansowanych można użyć https://github.com/jilleb/mib2-toolbox i wyłączyć sprawdzanie CID. Oczywiście dla celów edukacyjnych. I pamiętać, że to grozi utratą gwarancji.
** Tu jest jeszcze krok opcjonalny, z weryfikacja czy pliki się poprawnie wgrały (gdyby np karta była skopana). Pobieramy z https://sourceforge.net/p/doublecmd/wiki/Download/ DoubleCommandera. Po zaznaczeniu zawartości do przeniesienia i wybraniu Copy wchodzimy w opcje kopiowania i zaznaczamy weryfikację.
DISCLAIMER: Wszystkie wspomniane programy mają otwarte licencje (bezpłatne).
Zadowolny z GunMetal Sportline :D

6fx
Posty: 35
Rejestracja: 27 paź 2022, 14:09
Samochód: Skoda Kodiaq 4x4 TDI

Re: Aktualizacja map

Post autor: 6fx »

A jakby tak niskopoziomowo skopiować tę małą oryginalną kartę (16GB) na większą (np 64GB)
Pod linuxem programem dd, jest to bez problemu do zrealizowania.
Tak się robi klony dysków twardych itp.
Ale do tego trzeba mieć linuxa, proponuję wersję bez instalowania np: Knoppix itp.

D10ni
Posty: 1088
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:53
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: GunMetal Sportline 2.0TDI 190KM

Re: Aktualizacja map

Post autor: D10ni »

6fx pisze:
04 maja 2023, 15:12
A jakby tak niskopoziomowo skopiować tę małą oryginalną kartę (16GB) na większą (np 64GB) [...]
Eh, gdyby to było takie proste... Sugeruję poszperać, w necie historia zaczyna się od 2013 od prezentacji bunnie i xobsa na jakimś hackatonie. Później kilku ludzi pisało praktyczne tutoriale, między innymi Richard Burton w 2018, który ostatecznie na githubie opublikował pełen kod.
BTW, dlaczego akurat knoppix? Distro którego nikt nie odświeża od dwóch lat, z popularnością poza listą stu z distrowatch?
Zadowolny z GunMetal Sportline :D

6fx
Posty: 35
Rejestracja: 27 paź 2022, 14:09
Samochód: Skoda Kodiaq 4x4 TDI

Re: Aktualizacja map

Post autor: 6fx »

D10ni -> Napisałem Knoppix itd. Tzn. że może być cokolwiek co może być live, debian, fedora itd. O ile ktoś nie ma zainstalowanego linuxa na stałe. Daję tylko kierunek drogi do rozwiązania. Czy tak się da... nie wiem. Nie mam map w Skodzie. Ale w ten sposób klonowałem mapy dla Hyundaia. I nie było problemów...
Piszę tylko o rozwiązaniu - czyli niskopoziomowym klonie karty, z całą strukturą plików. W ten sposób można robić klony dysków, macierzy itp...

ArekEm
Posty: 7
Rejestracja: 26 lis 2023, 20:33
Samochód: Skoda Kodiaq 1.5 TSI

Re: Aktualizacja map

Post autor: ArekEm »

Koledzy to ja zapytam, Misiek 2021 brak slotu na kartę i usb tylko dwa sloty na usb C.. aktualizacja pobrana że strony skody po vinie, wypakowana i mega dużo plików..wkładam pendrive do slotu wchodzę w informacje o systemie, niby info aktualizuj oprogramowanie ale jak dotykam przycisk nkc się nie dzieje.. I tu pytanie czy wogole jest możliwość aktualizacji map w tym roczniku ? Czy ktoś tego dokonał przez port usbc ?

Awatar użytkownika
DymJr
Posty: 84
Rejestracja: 09 lis 2018, 12:52
Samochód: Kodiaq Style 2.0tdi DSG

Re: Aktualizacja map

Post autor: DymJr »

O ile pamietam, tych plikow sie nie ropzakowuje, moze dlatego instalator nie widzi. Niech ktos mnie poprawi jest źle pamiętam..

ODPOWIEDZ