Poprawa Audio i dołożenie subwoofera w Kodiaq

Nagłośnienie, nawigacja, komunikacja między kierowcami
Marcino83
Posty: 5
Rejestracja: 23 lis 2020, 15:11
Lokalizacja: Swarzędz
Samochód: Skoda Kodiaq RS, 2.0 TDI 240 KM

Poprawa Audio i dołożenie subwoofera w Kodiaq

Post autor: Marcino83 »

Wstęp:
Z tego powodu, że forum to pomogło mi bardzo w poprawieniu nagłośnienia w moim Kodiaq, dlatego postanowiłem podzielić się swoją pracą, może komuś to również pomoże.
Zakupiłem Kodiaqa potestowego więc nie mogłem już nic dodać i konfigurować. Miałem świadomość w momencie zakupu, że auto nie posiadało oryginalnego nagłośnienia Canton jednak bardziej zależało mi na pozostałych rzeczach, gdyż to wersja RS. Niestety codziennie pokonuję z domu do pracy i z powrotem do domu około 140 km, toteż dobre nagłośnienie również jest dla mnie ważne. Poprzednio miałem SuperB w wersji Sportline z Cantonem i porównując auto z Cantonem a bez to jest ogromna przepaść.
Z tego powodu, iż w serwisie nie ma możliwości założenie Cantona zdecydowałem się nad modyfikacjami we własnym zakresie. Przyznam, że jestem laikiem, jeżeli chodzi o dobór odpowiedniego sprzętu audio i zdałem się opinie w internecie jak również na sprzedawcę z allegro (za co mu ogromnie dziękuję). W rezultacie efekt końcowy przerósł moje oczekiwania. Gra to naprawdę SUPER!!! Jeżeli ktoś z okolic Poznania chcę się o tym sam przekonać to zapraszam.
Krok 1 - uruchomienie Virtual Subwofer i Skoda Surround:
Z racji, że posiadam OBDEleven zacząłem od modyfikacji ustawień w samym radiu, które znalazłem na forum - Uruchomienie Virtual Subwofer i Skoda Surround w radiu bez Cantona autorstwa SEBA (temat na forum: „Standardowe Audio – modyfikacja”). Dodam, że efekt jest odczuwalny od razu za co duże brawa dla kolegi SEBA.
Rezultat: Poprawa była, ale nie do końca był to rezultat zadowalający tym bardziej, że zmiany te są odczuwalne tylko przy słuchaniu „MEDIA”, przy słuchaniu radia nie ma różnicy ponieważ zmiany te są nieaktywne.
Krok 2 – wymiana przednich głośników:
Przeszukiwałem fora oraz allegro celem wymiany głośników z przodu, ponieważ po zmianie ustawień w radiu przy zwiększeniu mocy można było usłyszeć lekkie charczenie. Po skontaktowaniu się ze sprzedawcą z allegro i wysłuchaniu jego opinii wybór padł na głośniki: Audio System M165 EVO2. Dodam, że nie jest to lokowanie produktu, ponieważ jak wspomniałem jestem laikiem jeżeli chodzi o dobór sprzętu 😊. Sprzedający doradził mi abym również wygłuszył drzwi dla lepszego efektu co również uczyniłem jak umiałem (od środka, tam, gdzie jest mechanizm podnoszenia szyby). Po zamontowaniu głośników znów efekt był odczuwalny jednak nie ukrywajmy, że prawdziwe „WOW” pewnie by było gdybym dołożył również i wzmacniacz. Wzmacniacza nie chciałem montować do głośników w drzwiach, ponieważ bałem się, że mogą być odczuwalne drgania blachy drzwi przy zwiększonych basach a co za tym idzie jakieś inne nieczystości, które mogły by irytować podczas jazdy. Drugi powód to nie chciałem zbyt bardzo ingerować w instalację. Obecnie w każdej chwili można przywrócić głośniki oryginalne, ponieważ podłączyłem nowe głośniki pod oryginalną kostkę.
Rezultat: Zmiana w nagłośnieniu po tych dwóch zabiegach bardzo odczuwalna (w mniejszym stopniu na falach FM) jednak nadal w porównaniu z Cantonem czegoś brakowało, oczywiście brakowało subwoofera.
Krok 3 – subwoofer:
I tak, znowu powrót do grzebania w necie. Z tego powodu, iż w moim Kodiaqu występuję 3 rząd siedzeń oraz w wersji RS akumulator zlokalizowany jest z tyłu, toteż miejsce na umiejscowienie subwoofera jest jak na lekarstwo. Odpadały wszelkie tuby, skrzynki czy subwoofery w koło zapasowe, ponieważ jedyne miejsce gdzie mógłbym zlokalizować subwoofer ma wymiary 45x32x10,5 cm.
Obrazek
Jedynie co mogłem użyć o tak małych wymiarach jest tzw. subwoofer pod siedzenie. Sceptycznie podchodzę do takich wynalazków, ale bardzo zależało mi na dodaniu choć trochę basu do środka auta, więc stwierdziłem, że trzeba spróbować. Wiem, można sobie samemu zrobić skrzynię, dobrać odpowiedni głośnik oraz dopasować wzmacniacz jednak o ile nie było by problemu ze zrobieniem skrzyni to już dobór odpowiedniego sprzętu stworzył by już kłopot. Znowu telefon do „przyjaciela” z allegro (ponieważ mój wybór padł na: ALPINE PWE-S8, JBL BASSPRO SL2 oraz AUDIO SYSTEM US08 a wspomniany sprzedawca miał w ofercie wszystkie 3). Nie wiem czy ma on największą prowizję od AUDIO SYSTEM czy też nie ale przekonał mnie właśnie do wyboru US08 twierdząc, że ma on największą moc (200 W) i jest to wybór najlepszy jeżeli chodzi o cenę do jakości.
Na drugi dzień sub już był u mnie w garażu.
Zacząłęm od poprowadzenia dwóch przewodów o przekroju 2x1 mm od centralki radia do bagażnika. W pierwszym etapie skorzystałem z instrukcji dj_delpin „Wymiana Amundsena na Columbus”. Tu również duży ukłon do kolegi z forum, ponieważ mocno ona ułatwiła dostanie się do samej centralki jak również nic nie zostało uszkodzone (bez błądzenia, szczegółowo wytłumaczone w wątku dla laika 😊). Po doprowadzeniu przewodów do bagażnika jak również rozpakowaniu subwoofera, jego podłączenie (z lutowaniem przewodów głośnikowych) oraz podpięciu pod aku zajęło naprawadę chwilę. Subwoofer ma możliwość podłączenia za pomocą przewodów RCA lub bezpośrednio pod głośniki. W moim przypadku podłączyłem suba pod kanały głośników tylnych (prawy i lewy – osobno, z suba wychodzą również dwa kanały).
Obrazek
Ku mojemu zdziwieniu efekt był mizerny ☹ Bas załączał się tylko na niektórych utworach i tylko na naprawdę mocnym basie. Troszkę się podłamałem i chciałem już jechać po weekendzie do sprzedawcy (300 km) i prosić o wymianę i dobór sprzętu na inny na miejscu u niego. Z tego względu, że był to weekend to miałem czas na kolejną lekturę i przeszukanie forów w czym mógł tkwić problem. Na jednym z forów audio wyczytałem, że subwoofer powinno się podłączać tylko pod jeden kanał (prawy lub lewy). Wieczorem po dwóch głębszych i kiedy rodzinka usiadła do TV 😊 postanowiłem wypróbować teorię kolegi. Odpiąłem jeden kanał i jak grom z nieba mną wstrząsnęło! Subwoofer zaczął wydawać oczekiwane brzmienie. Idąc za ciosem zmostkowałem oba kanały w subwooferze i podłączyłem je pod jeden kanał w aucie. Efekt jest naprawdę SUPER!!! Po wyregulowaniu wzmaniacza w subwooferze i zastosowaniu odpowiedniej podkładki pod suba (z wygłuszeniem)
Obrazek
przyznam, że jak dla mnie efekt jest porównywalny a nawet byłbym użyć opinii, że lepszy niż w Cantonie. W Cantonie bas przy słuchaniu radia nie był odczuwalny a teraz gra idealnie. Jestem mega zadowolony i z czystym sumieniem twierdzę, że było warto. Dodatkowo ów subwoofer posiada funkcję „AUTO Turn ON” tzn., że wzmacniacz włącza się automatycznie po wyczuciu sygnału z głośnika (włączone radio) i wyłącza się sam po wyłączeniu radia.
Rezultat: Jestem bardzo zadowolony z wydanych pieniędzy. Każdy etap przynosił wartość dodaną jednak efekt końcowy jest dla mnie w pełni satysfakcjonujący i teraz codzienna jazda to naprawdę czysta przyjemność. Dodam tylko, że na subwooferze mam wartości ustawione na lekko powyżej środkowego zakresu więc dla entuzjastów dużego basu jest jeszcze zapas – dla mnie te wartości wystarczają.
Obrazek
Postanowiłem również pokazać jak działa to w moim aucie dlatego wklejam link do filmiku na YouTubie mojego autorstwa:
Raz jeszcze dziękuję forum i za wątki, w których można znaleźć dużo przydatnych informacji.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2020, 20:51 przez Marcino83, łącznie zmieniany 1 raz.



Sponsor

Poprawa Audio i dołożenie subwoofera w Kodiaq

Sponsor


KQleszek
Posty: 32
Rejestracja: 10 cze 2020, 10:43
Lokalizacja: śląsk
Samochód: Skoda Kodiaq, 2,0 TSI 4x4

Re: Poprawa Audio i dołożenie subwoofera w Kodiaq

Post autor: KQleszek »

Cześć
Super sprawa. Gratuluje!
Czy masz jakieś zdjęcia dotyczące zdjęcia boczków drzwi? Ewentualnie jakaś instrukcje?
Pozdrawiam


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
przemol1974
Posty: 68
Rejestracja: 11 lip 2020, 16:13
Lokalizacja: Międzygórze
Samochód: Kodiaq 2.0 TDI 190KM

Re: Poprawa Audio i dołożenie subwoofera w Kodiaq

Post autor: przemol1974 »

Fajny filmik. Dobra robota.

Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka


Marcino83
Posty: 5
Rejestracja: 23 lis 2020, 15:11
Lokalizacja: Swarzędz
Samochód: Skoda Kodiaq RS, 2.0 TDI 240 KM

Re: Poprawa Audio i dołożenie subwoofera w Kodiaq

Post autor: Marcino83 »

KQleszek pisze:
24 lis 2020, 19:14
Cześć
Super sprawa. Gratuluje!
Czy masz jakieś zdjęcia dotyczące zdjęcia boczków drzwi? Ewentualnie jakaś instrukcje?
Pozdrawiam


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Jeżeli chodzi o zdjęcia to niestety ale ich nie robiłem. Lubuję się w Skodzie i to jest moja 8 Skoda a z tego powodu, że przy każdej coś grzebałem to mam już ją trochę opanowaną :) Ostatnio kolega zażartował, że mógłbym robić instrukcję odnośnie demontażu każdego elementu.
Przy rozbieraniu boczku w drzwiach należy rozpocząć od zdemontowania zewnętrznej części rączki (delikatnie plastikowymi chwytakami aby niczego nie porysować) a następnie wyciągamy włącznik/wyłącznik do podnoszenia szyb (również delikatnie). Po zdemontowaniu tych dwóch rzeczy będziemy mieli widoczne dwie śrubki (torx 27 lub 30), które odkręcamy. Dalej, w dolnej części tapicerki, na samym środku (najlepiej uklęknąć i się nachylić) zlokalizowany jest uchwyt, który wystaję z drzwi i wchodzi w tapicerkę. Należy użyć klucza płaskiego "10" i przekręcić kluczem o 90 stopni tak aby można było zdjąć przez niego tapicerkę. Po tej operacji możemy użyć plastikowego chwytaka i najlepiej od dołu wsadzając ten chwytak między drzwi a tapicerkę tak go delikatnie odchylić aby odskoczyła nam pierwsza spinka. W tapicerce mamy 7 plastikowych spinek, które łączą tapicerkę z drzwiami. Należy uważać, żeby ich nie ułamać (w serwisie kosztują one ok. 2 zł ale trzeba je kupić) dlatego jak odskoczy pierwsza to do pozostałych używam tylko dłoni delikatnie odchylając tapicerkę i same one odskakują. Osobiście nie ułamałem żadnej spinki dlatego po prostu trzeba podejść do tego delikatnie. Po tych wszystkich zabiegach możemy podnosząc tapicerkę do góry (górna część wchodzi w rowek szyby) można odseparować tapicerkę od drzwi.
Po odchyleniu mamy do odczepienia (patrząc od góry): wtyczki od oświetlenia ambiente (dwie wtyczki - można pociągnąć za przewody), linkę od rączki drzwi (wypinamy ją w dwóch miejscach przy rączce), przewód od podnoszenia szyb (o ile wcześniej go nie odpięliśmy) oraz przewód od lampki drzwi. I tak wygląda demontaż na szybko :)
Głośniki są mocowane na 4 nitach więc należy użyć wiertła "5" i rozwiercić nity. Przy montażu nowych głośników należy użyć dystansów, które są takie same jak od Golfa IV. Do zamontowania głośników i dystansów użyłem śrub meblowych/zamkowych, które jedna jest wkręcana w drugą i tym sposobem można je bezproblemowo przykręcić.
Nie będę się rozpisywał odnośnie wygłuszania ponieważ to można a nie trzeba. Ja u siebie wygłuszyłem tylko część, w której chodzi szyba ponieważ nie chciałem aby z zewnątrz były widoczne jakiekolwiek ingerencje.
Przed całą operacją warto sobie wpisać w allegro "tapicerka drzwi kodiaq" lub samo "drzwi kodiaq" aby sobie zobrazować o czym tu napisałem :)

Awatar użytkownika
michalmiko
Posty: 942
Rejestracja: 29 sty 2018, 19:16
Lokalizacja: Podhale
Samochód: Kodiaq Style 4x4 2.0 TSI Lava Blue 244KM/431Nm

Re: Poprawa Audio i dołożenie subwoofera w Kodiaq

Post autor: michalmiko »

Super robota, gratulacje :) Aż przypomniały mi się czasy jak grzebałem przy Qashqaiu i pisałem tutoriale na forum :D

tmiodek
Posty: 54
Rejestracja: 28 gru 2019, 23:08
Samochód: Zamówiony KODIAQ SPORTLINE

Re: Poprawa Audio i dołożenie subwoofera w Kodiaq

Post autor: tmiodek »

Marcino83 pisze:
24 lis 2020, 21:40
KQleszek pisze:
24 lis 2020, 19:14
Cześć
Super sprawa. Gratuluje!
Czy masz jakieś zdjęcia dotyczące zdjęcia boczków drzwi? Ewentualnie jakaś instrukcje?
Pozdrawiam


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Jeżeli chodzi o zdjęcia to niestety ale ich nie robiłem. Lubuję się w Skodzie i to jest moja 8 Skoda a z tego powodu, że przy każdej coś grzebałem to mam już ją trochę opanowaną :) Ostatnio kolega zażartował, że mógłbym robić instrukcję odnośnie demontażu każdego elementu.
Przy rozbieraniu boczku w drzwiach należy rozpocząć od zdemontowania zewnętrznej części rączki (delikatnie plastikowymi chwytakami aby niczego nie porysować) a następnie wyciągamy włącznik/wyłącznik do podnoszenia szyb (również delikatnie). Po zdemontowaniu tych dwóch rzeczy będziemy mieli widoczne dwie śrubki (torx 27 lub 30), które odkręcamy. Dalej, w dolnej części tapicerki, na samym środku (najlepiej uklęknąć i się nachylić) zlokalizowany jest uchwyt, który wystaję z drzwi i wchodzi w tapicerkę. Należy użyć klucza płaskiego "10" i przekręcić kluczem o 90 stopni tak aby można było zdjąć przez niego tapicerkę. Po tej operacji możemy użyć plastikowego chwytaka i najlepiej od dołu wsadzając ten chwytak między drzwi a tapicerkę tak go delikatnie odchylić aby odskoczyła nam pierwsza spinka. W tapicerce mamy 7 plastikowych spinek, które łączą tapicerkę z drzwiami. Należy uważać, żeby ich nie ułamać (w serwisie kosztują one ok. 2 zł ale trzeba je kupić) dlatego jak odskoczy pierwsza to do pozostałych używam tylko dłoni delikatnie odchylając tapicerkę i same one odskakują. Osobiście nie ułamałem żadnej spinki dlatego po prostu trzeba podejść do tego delikatnie. Po tych wszystkich zabiegach możemy podnosząc tapicerkę do góry (górna część wchodzi w rowek szyby) można odseparować tapicerkę od drzwi.
Po odchyleniu mamy do odczepienia (patrząc od góry): wtyczki od oświetlenia ambiente (dwie wtyczki - można pociągnąć za przewody), linkę od rączki drzwi (wypinamy ją w dwóch miejscach przy rączce), przewód od podnoszenia szyb (o ile wcześniej go nie odpięliśmy) oraz przewód od lampki drzwi. I tak wygląda demontaż na szybko :)
Głośniki są mocowane na 4 nitach więc należy użyć wiertła "5" i rozwiercić nity. Przy montażu nowych głośników należy użyć dystansów, które są takie same jak od Golfa IV. Do zamontowania głośników i dystansów użyłem śrub meblowych/zamkowych, które jedna jest wkręcana w drugą i tym sposobem można je bezproblemowo przykręcić.
Nie będę się rozpisywał odnośnie wygłuszania ponieważ to można a nie trzeba. Ja u siebie wygłuszyłem tylko część, w której chodzi szyba ponieważ nie chciałem aby z zewnątrz były widoczne jakiekolwiek ingerencje.
Przed całą operacją warto sobie wpisać w allegro "tapicerka drzwi kodiaq" lub samo "drzwi kodiaq" aby sobie zobrazować o czym tu napisałem :)

W którym miejscu umieściłeś ten głośnik , ze zdjęć nie widać :(

tmiodek
Posty: 54
Rejestracja: 28 gru 2019, 23:08
Samochód: Zamówiony KODIAQ SPORTLINE

Re: Poprawa Audio i dołożenie subwoofera w Kodiaq

Post autor: tmiodek »

Pytanie do kolegów jak podpiąć oryginalny Subwoofer CANTON który jest w kole zapasowym.
Czy do niego trzeba jakiś wzmacniacz , zasilacz ?
Rozpracowywał ktoś temat ?

Litwa
Posty: 16
Rejestracja: 24 paź 2021, 21:41
Samochód: Kodiaq 2.0 tdi

Re: Poprawa Audio i dołożenie subwoofera w Kodiaq

Post autor: Litwa »

Witam,
Po przeczytaniu tego posta zainspirowalem sie i chcialbym podejsc do podlaczenia subwoofera. Mam niestety kilka pytan.
1. Ktoredy poprowadzic przewod zasilajacy do akumulatora. ( Ktoredy idzie wiazka kabli z silnika do wnetrza)?
2. Jak zrozumialem zeby subwoofer dzialal wystarczy podlaczyc go pod tylnie glosniki? Chodzi mi o to czy musze oprocz tego ciagnac jakies przewody np. do radia?
3. Jaki powinien byc przewod zaislajacy do akumulatora, (moze jakas sugestia z allegro :)) to samo dotyczy bezpiecznika.

Bede wdzieczny za pomoc.
Pozdr
Michal

ODPOWIEDZ