Columbus MIB-3

Nagłośnienie, nawigacja, komunikacja między kierowcami
Awatar użytkownika
Sublime
Posty: 152
Rejestracja: 12 cze 2020, 7:50
Lokalizacja: WL
Samochód: Kodi L&K 2.0TSI RM2021

Columbus MIB-3

Post autor: Sublime »

Rozgryzam trochę temat nowego systemu Infotainment MIB-3 w Columbusie dla RM2021. Z tego co już wiadomo, Kodiaqi z RM2021 nie będą miały w schowku slotów na karty SD oraz SIM. Zamiast tego ma być podobno wbudowany e-SIM. Zacząłem drążyć temat, bo skoro wbudowany, tzn ze teraz Skoda będzie cały czas online...i w zasadzie czar prysł, albo to niewiedza jednego z dealerów. Jeśli jest miejsce na kartę SIM-ok rozumiem-chcesz włożyć kartę, wtedy korzystasz -wiadomo. Nie wkładasz, nie korzystasz (wiem-zabrzmiało dwuznacznie ;) No ale skoro jest e-SIM to wydawać by się mogło,że auto będzie miało cały czas dostęp do internetu. Poniżej krótkie info jakie dostałem od jednego z dealerów:
"Jak słusznie Pan zauważył, nowa nawigacja Columbus nie posiada już slotów na karty SD oraz wejścia na kartę SIM. W nowych urządzeniach(MIN III) karta SIM jest wbudowana na stałe i użytkownik może dokupić pakiety danych wedle potrzeby na portalu Online. Karta SD jest to już trochę przestarzała technologia i nie będzie dostępna w nowych autach. teraz właściciel ma do dyspozycji z przodu dwa porty USB-C oraz opcjonalne dodatkowe gniazdo USB-C w osłonie lusterka wstecznego."

i druga odpowiedź-na moje zapytanie o te "pakiety" i czy np internet jest na rok tak jak Skoda Connect w nowym aucie:

" Nie mam w tej chwili informacji odnośnie cen pakietów internetowych, ale mogę taką informację pozyskać do poniedziałku lub wtorku. W związku z tym, że posiadamy pakiety danych od operatora, nie ma ich w standardzie, np./ przez pierwszy rok tak jak przy usłudze Skoda Connect. Zamiast kart SD tak jak wspomniałem jest więcej portów USB-C lub tak jak w przypadku nawigacji Columbus mamy wbudowany dysk o pojemności 64GB. Oczywiście część dostępnej pamięci jest przeznaczona dla systemu Infotainment, np do przechowywania map."

W zasadzie bardzo mało jest wiadomo na temat tego całego e-SIM, rzekomych pakietów internetowych, itp.
Zupełnie nie rozumiem rezygnacji z kart SD-może nie tyle do map , co do muzyki-był to bardzo wygodny sposób na szybkie "załadowanie" ulubionych kawałków do auta.
Może Wy macie jakieś wiarygodne informacje w tym temacie-proszę opiszmy je tu dla potomnych, którzy będą zamawiali RM2021 ;)



Sponsor

Columbus MIB-3

Sponsor


root
Administrator
Posty: 1392
Rejestracja: 09 lis 2016, 12:06
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90

Re: Columbus MIB-3

Post autor: root »

Ale karta SIM „wbudowana na stałe” a e-SIM to dwie różne rzeczy… Taki przykładowy opis: https://gsmonline.pl/artykuly/esim-zale ... co-to-jest
Twój znajomy posiada albo zastanawia się nad zakupem Kodiaqa? Daj mu znać o naszym forum! :)

Awatar użytkownika
Sublime
Posty: 152
Rejestracja: 12 cze 2020, 7:50
Lokalizacja: WL
Samochód: Kodi L&K 2.0TSI RM2021

Re: Columbus MIB-3

Post autor: Sublime »

Poprawiam się, chodzi dokładnie o:
"Zintegrowana karta eSIM w std. pozwalająca na transmisję danych dla usług Infotainment Online i Care Connect (usługa Zdalny dostęp i usługa poszerzonego zakresu komunikacji serwisowej)"

gderebecki
Posty: 28
Rejestracja: 13 lip 2020, 14:34
Samochód: Kodiaq 2.0 TSI

Re: Columbus MIB-3

Post autor: gderebecki »

https://www.skoda-storyboard.com/en/pre ... e-control/

Z tego co tu pisali to ze miało być free.
Sam czekam na kodiaq ktory bedzie mial columbusa z min-3.:)

MichalZ
Posty: 59
Rejestracja: 25 cze 2020, 8:27
Samochód: Skoda Kodiaq 1,5 TSI DSG Style

Re: Columbus MIB-3

Post autor: MichalZ »

A nie mozna do tego eSIMA wrzucic swojego pakietu?
Obecnie Orange i T-Mobile ma eSIM - sam mam w swoim telefonie eSIM z Orange ;)

I z tego co bylo wiadomo, w MIB3 Amundsen tez mial byc eSIM od MY2021 ;)

root
Administrator
Posty: 1392
Rejestracja: 09 lis 2016, 12:06
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90

Re: Columbus MIB-3

Post autor: root »

Właśnie coś mi się wydaje, że eSIM to tam będzie, ale usługi już nie. Czyli tak, jak by było puste gniazdo SIM, do którego musisz sobie dokupić kartę z usługą.
Twój znajomy posiada albo zastanawia się nad zakupem Kodiaqa? Daj mu znać o naszym forum! :)

MichalZ
Posty: 59
Rejestracja: 25 cze 2020, 8:27
Samochód: Skoda Kodiaq 1,5 TSI DSG Style

Re: Columbus MIB-3

Post autor: MichalZ »

No i pieknie - mam Orange Flex, dodatkowa karta eSIM tylko na transmisje danych jest chyba darmowa...
Niestety mam MY2020 i musze sie bawic w modemy i inne zabawy, zeby miec stale internet w Amundsenie ;(

Awatar użytkownika
Sublime
Posty: 152
Rejestracja: 12 cze 2020, 7:50
Lokalizacja: WL
Samochód: Kodi L&K 2.0TSI RM2021

Re: Columbus MIB-3

Post autor: Sublime »

Przesyłam uzupełniającą informację, od dealera w/s "pakietów internetowych":

"W roku modelowym 2019, 2020 czy 2021 nic się nie zmieniło odnośnie pakietu danych. Różnica polega na wbudowanej karcie SIM. Aby urządzenie Columbus posiadało dostęp do internetu należy korzystać z własnego pakietu danych. W obecnych czasach większość z nas posiada smartfony z bogatymi pakietami danych więc w każdej chwili możemy z telefonu zrobić hotspot. Informację odnośnie dostępnych pakietów danych może Pan znaleźć na stronie: https://skoda.cubictelecom.com/pl/

W zasadzie ma gość rację z tym hotspotem z telefonu, ale mam wrażenie, że tu nie o to chodzi. Takie rozwiązanie jest dobre jak ma się Amundsena. Przy Columbusie, który daje tak rozbudowane możliwości to powinno działać odwrotnie-robimy hotspota z auta i wystawiamy neta dla pasażerów-no ale to moje zdanie.
Też jestem w Orange od wielu lat i mam tam kilka usług, trzeba będzie się zorientować jak to jest z tym e-SIM.

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2886
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Columbus MIB-3

Post autor: MałGorzata »

Sublime pisze:
15 wrz 2020, 7:18
robimy hotspota z auta i wystawiamy neta dla pasażerów-no ale to moje zdanie.
Ja tak mam. :)
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

klimas7
Posty: 226
Rejestracja: 11 lut 2020, 8:09
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Kodiaq TSI 2.0 190KM L&K RM20

Re: Columbus MIB-3

Post autor: klimas7 »

Sublime będziesz miał tak jak Małogrzata, przecież zamówiłeś L&K, a tam nawet w starszych wersjach była karta sim. :) Z tego co widzę w cenniku 2021 to z opisu Bluetooth Premium usunięto wzmiankę o karcie sim, więc teraz pewnie wszyscy będą mieli esim, nie tylko posiadacze tego pakietu. :)

Ja mam kartę Play (ważna tak długo jak jest pakiet danych) i o żadnym hotspotcie nie myślę, no chyba, że dla pasażerów. :)

ODPOWIEDZ