Chlapacze

Zdjęcia, linki, informacje na temat tuningu optycznego Kodiaqa
Awatar użytkownika
BikeBert
Posty: 213
Rejestracja: 15 sty 2017, 14:53
Samochód: Kodiaq 2.0 TDI DSG

Re: Chlapacze

Post autor: BikeBert »

jacek_placek_72 pisze:
02 lut 2018, 16:44
Mam chlapacze.
Przed założeniem auto było uwalone po klamki. Z chlapaczami niestety jest podobnie.
Potwierdzam. Chlapacze są raczej estetycznym dodatkiem, niż praktyczną ochroną. Cześć błota i kamieni spod opon może i zatrzymują, ale przed chlapaniem nie ustrzegą. Boki auta są upaćkane po klamki, łącznie z lusterkami.

Poza tym instalacja oryginalnych chlapaczy zakłada wycięcie części przednich nadkoli, jakiś głupi żart "inżyniera" Skody. Mało tego, chlapacze są źle spasowane i powodują, przynajmniej po jednej stronie, odklejanie się plastikowej osłony tuż za chlapaczem. U mnie już jedna cała osłona nadkola wymieniona na gwarancji. Na wiosnę wracam na kolejną wymiane, bo znowu się odkleja (mocowanie na taśmę dwustronną).


Kodiaq => Ateca
My other car is a Mountain Bike

Sponsor

Re: Chlapacze

Sponsor


nasty
Posty: 137
Rejestracja: 29 maja 2017, 9:21
Samochód: Kodiaq 2.0 TDI 190KM

Re: Chlapacze

Post autor: nasty »

BikeBert pisze:
09 lut 2018, 22:41
mocowanie na taśmę dwustronną
To żart, prawda?

Awatar użytkownika
BikeBert
Posty: 213
Rejestracja: 15 sty 2017, 14:53
Samochód: Kodiaq 2.0 TDI DSG

Re: Chlapacze

Post autor: BikeBert »

nasty pisze:
10 lut 2018, 9:19
BikeBert pisze:
09 lut 2018, 22:41
mocowanie na taśmę dwustronną
To żart, prawda?
Niestety nie, chociaż można to traktować jako ponury żart inżyniera. Gdzieś musieli zaoszczędzić i to jedno z licznych miejsc, gdzie udało się to zrobić, na papierze... :)
Na brytyjskim forum odklejające się "plastic trims" w połączeniu z chlapaczami to plaga. Ktoś nawet wspominał, że serwis musiał czekać na "specjalną" taśmę z magazynu Skody, aby dokończyć naprawy... ;)
Kodiaq => Ateca
My other car is a Mountain Bike

bubuś
Posty: 646
Rejestracja: 04 lut 2018, 10:28
Lokalizacja: Polska
Samochód: był Kodiaq Style 2,0 TDI 140kW, 4x4, DSG + dodatki

Re: Chlapacze

Post autor: bubuś »

O żesz !!!! Akurat chlapacze bardzo mi się chce mieć, zwłaszcza te tylne. Wlekąc przyczepę kempingową po błotnistym terenie mam jej przód zachlapany do połowy wysokości.
Follow your dreams :D
Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów! Oczekujesz pomocy, używaj poprawnej pisowni.
Popieram akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Awatar użytkownika
BikeBert
Posty: 213
Rejestracja: 15 sty 2017, 14:53
Samochód: Kodiaq 2.0 TDI DSG

Re: Chlapacze

Post autor: BikeBert »

Chlapacze są tak krótkie, a Kodiaq na tyle wysoki, że ich skuteczność jest na prawdę ograniczona do minimum. Ale pod względem estetycznym (subiektywnie) uważam, że Kodiaq prezentuje się lepiej z chlapaczami.
Kodiaq => Ateca
My other car is a Mountain Bike

Tomala72
Posty: 504
Rejestracja: 12 mar 2017, 13:56
Samochód: Skoda Kodiaq Style 4x4 2,0 TDI 190 KM DSG 7

Re: Chlapacze

Post autor: Tomala72 »

Chlapacze założyłem jesienią zeszłego roku jakieś dwa miesiące po odbiorze. Moim zdaniem w znacznym stopniu spowalniają tempo brudzenia się nadwozia, szczególnie tyłu. Sprawdzone w lekkim terenie. Zostały na swoim miejscu bez uszkodzeń.
Optycznie poszerzają tył auta. Osobiście polecam.

Tomala72
Posty: 504
Rejestracja: 12 mar 2017, 13:56
Samochód: Skoda Kodiaq Style 4x4 2,0 TDI 190 KM DSG 7

Re: Chlapacze

Post autor: Tomala72 »

BikeBert pisze:
10 lut 2018, 13:24
nasty pisze:
10 lut 2018, 9:19
BikeBert pisze:
09 lut 2018, 22:41
mocowanie na taśmę dwustronną
To żart, prawda?
Niestety nie, chociaż można to traktować jako ponury żart inżyniera. Gdzieś musieli zaoszczędzić i to jedno z licznych miejsc, gdzie udało się to zrobić, na papierze... :)
Na brytyjskim forum odklejające się "plastic trims" w połączeniu z chlapaczami to plaga. Ktoś nawet wspominał, że serwis musiał czekać na "specjalną" taśmę z magazynu Skody, aby dokończyć naprawy... ;)
Z całym szacunkiem, ale to jakieś herezje. Chlapacze są przykręcane na solidne śruby w fabrycznych otworach. Prawidłowy montaż nie przynosi takich efektów. Łatwiejszy montaż jest tylnych a z przednimi trochę trzeba pomyśleć zanim zacznie się ciąć na pałę.
Mądrala nie czyta instrukcji montażu bo wie lepiej. Tyczy to szczególnie ignorant ASO a klient płaci podwójnie.

kedzier
Posty: 190
Rejestracja: 13 paź 2017, 12:42
Samochód: Skoda

Re: Chlapacze

Post autor: kedzier »

BikeBert pisze:
10 lut 2018, 13:24
nasty pisze:
10 lut 2018, 9:19
BikeBert pisze:
09 lut 2018, 22:41
mocowanie na taśmę dwustronną
To żart, prawda?
(...)
Na brytyjskim forum odklejające się "plastic trims" w połączeniu z chlapaczami to plaga. (...)
A czy orzypadkiem nie chodzi o listwy boczne? Bo te nawet.w Fabia 2 są klejone.

Awatar użytkownika
BikeBert
Posty: 213
Rejestracja: 15 sty 2017, 14:53
Samochód: Kodiaq 2.0 TDI DSG

Re: Chlapacze

Post autor: BikeBert »

.
..
Widzę, że nie obędzie się bez pomocy wizualnych :)

Na początek instrukcja montażu chlapaczy/błotników przednich:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Instrukcja jasno stwierdza: "Ze względu na czynności mechaniczne w strefie nadkoli zalecamy przeprowadzenie montażu u autoryzowanych partnerów serwisowych SKODA AUTO".

Poniższe zdjęcie prezentuje, jak zgodnie z instrukcją należy wyciąć kawałek nadkola:

Obrazek

Sam fakt potrzeby wycięcia nadkola przy zastosowaniu oryginalnych akcesoriów [w tym przypadku chlapaczy] zakrawa na kpinę, świadczy o dziwnym poczuciu humoru inżynierów Skody lub po prostu zmusza właścicieli (którzy nie chcą "przeprowadzać czynności mechanicznych w strefie nadkoli") do odwiedzenia ASO.

Chlapacze mocowane są przy pomocy metalowych wkrętów oraz jednorazowych plastikowych kołków (osobiście użyłem wykręconych oryginalnych wkrętów zamiast kołków - w razie potrzeby łatwiej później zdemontować chlapacze). Poniżej link do instrukcji montażu chlapaczy (wraz ze zdjęciami) na brytyjskim forum:

https://www.kodiaqforums.co.uk/viewtopic.php?f=17&t=539

Na koniec zdjęcia chlapaczy w Kodiaqu:

Obrazek


Obrazek




Odrębna sprawa to listwy boczne, które nie wiedzieć czemu, tworzą całość z osłonami nadkoli. Listwy te, tuż za chlapaczami przednimi, mają tendencję do odklejania się [mocowane są na taśmę dwustronną], co zgłaszało wielu użytkowników, m.in. na brytyjskim forum: https://www.kodiaqforums.co.uk/viewtopi ... =11&t=1266

Na poniższym zdjęciu na zielono zaznaczyłem cały element listwy bocznej wraz z osłoną nadkola, a czerwoną strzałką miejsce, gdzie najczęściej odkleja się listwa:

Obrazek



Moim zdaniem, aby uniknąć "czynności mechanicznych w strefie nadkoli" oraz problemu z odklejającą się listwą wystarczy poddać modyfikacji same chlapacze, poprzez odcięcie plastikowych "języków" oraz pominąć krok 5 instrukcji.
Kodiaq => Ateca
My other car is a Mountain Bike

Awatar użytkownika
jankess4
Posty: 320
Rejestracja: 30 mar 2017, 19:49
Lokalizacja: TORUŃ
Samochód: KODIAQ 1,4 TSI 4x4 STYLE MANUAL

Re: Chlapacze

Post autor: jankess4 »

Jestem pod wrażeniem. Kawa na ławę i jaka grafika. Super. Dobrze ze nie mam chlapaczy.

ODPOWIEDZ