skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Opis problemów i usterek wraz z ich sposobem rozwiązania
wujo87
Posty: 12
Rejestracja: 15 lut 2018, 21:27
Lokalizacja: Kraków
Samochód: SKODA KODIAQ Style 2.0 TDI 150 KM 6 bieg. man. 4x4

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: wujo87 »

Auto jest już po gwarancji. Zdecydowałem się zająć tematem na własną rękę. Mechanik specjalizujący się w skrzyniach biegów stwierdził że to nie wina samej skrzyni a sprzęgła. Wymieniłem więc sprzęgło + wysprzęglik. Chwilę było dobrze (kilka dni) ale problem powrócił. Padło podejrzenie, że może to układ sprzęgła się zapowietrza i nie wysprzęgla jak powinien, została więc wymieniona pompa sprzęgła. Kilka dni było dobrze ale problem powrócił. Do wymiany został w układzie sprzęgła został tylko wąż łączący wysprzęglik z pompą sprzęgła i koło dwumasowe. Teraz pytanie: czy wymieniać koło dwumasowe (cena: ok. 1600zł) czy wąż (cena ok 300 zł) - ceny są za części (nie liczę robocizny). Ciekawe jest to, że po wymianie pompy sprzęgła byłem z ciekawości odpowietrzyć układ i po tej operacji przez kilka dni było lepiej. Nie ma żadnych wycieków płynu z układu sprzęgła. Czy jest możliwe żeby układ się zapowietrzał? Czy jakiś inny element może być odpowiedzialny za "miękkie" wchodzenie biegów ? Przypominam że najciężej wchodzą biegi 1, 2 i 3. Pozostałem tez z lekkim oporem.



Sponsor

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Sponsor


Wojt3q
Posty: 5
Rejestracja: 17 maja 2020, 10:00
Samochód: Kodiaq Sportline 2.0 TSI

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: Wojt3q »

Manualne skrzynie w grupie vag to coraz częstszy problem do którego serwisy i producent nie podchodzą poważnie. Od grudnia jeżdże kamiq'em 1.5 z taką wadą. Serwis udaje, że coś próbuje zrobić a tak naprawde olewa temat i przetrzymuje auto nie zajmując się nim. Doradca serwisowy potwierdził, że skrzynia nie pracuje poprawnie a kierownik serwisu sugerował w późniejszej rozmowie, że szukam problemu tam gdzie go nie ma. Tak skoda dba o stałych klientów...

W moim odczuciu wadliwe jest sprzęgło i synchronizatory skrzyni ponieważ problem jest głównie z włączaniem biegów 1, 2, 3 oraz R zarówno włączenie jak i wyłączenie tego biegu jest trudne. Biegi podczas włączania wyskakują 1,3,R czasami całkiem wyskakują i zgrzytają mechanik z serwisu powiedział, że powinienem przytrzymywać dźwignie i wtedy biegi nie wyskoczą... I tak już kilka miesięcy a czlowiek woli jeździć starym wyeksploatowanym dieslem niż nowym autem bo zamiast cieszyć niszczy nerwy.

W moim przypadku problem z włączeniem biegu prawie skończył się kolizją ponieważ zazgrzytało bieg wyskoczył i auto zablokowało skrzyżowanie

I tak już kilka miesięcy

Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 491
Rejestracja: 21 cze 2019, 11:42
Samochód: ŠKODA KODIAQ Sportline 2.0 TSI

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: TOMEQ »

Wojt3q opisałeś dość konkretnie cały problem i zobrazowałeś, że problem może stworzyć sytuację zagrażającą zdrowi i życiu. Co wtedy kiedy bieg się wypnie podczas wyprzedzania, bo przykładowo redukujesz na 3 i wyprzedzasz, a z przeciwka zbliża się samochód. Albo w każdej innej sytuacji w której może dojść do wypadku, wtedy nikt nie będzie doszukiwał się usterki w samochodzie tylko stwierdza twoją winę spowodowania wypadku. Zastanawiam się czy w takiej sytuacji nie byłoby dobrze złożyć reklamacji z tytułu rękojmi i jeśli nie są w stanie usunąć usterki to niech wymieniają auto na wolne od wady albo zwracają kasę. Jeśli wystąpiłoby się z takimi żądaniami to może wtedy poważnie zajęli by się sprawą.
KODIAQ Sportline RM2020 2.0TSI 190KM DSG 4x4
---------------------------------------------------------------------------
Kupię felgi BRAGA 19“ (standardowo montowane w KODIAQ-u Scout) lub wymienię za felgi TRIGLAV antracytowe 19" z KODIAQ-a Sportline

Wojt3q
Posty: 5
Rejestracja: 17 maja 2020, 10:00
Samochód: Kodiaq Sportline 2.0 TSI

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: Wojt3q »

Informowałem Aso , że auto stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Z rękojmią podejrzewam, że będzie problem bo auto w leasingu a nawet jeśli to kto zagwarantuje brak wad w kolejnym egzemplarzu :( bo moj problem ze skrzynią to nie jest wyjątek na nasz kraj.

Malenstwo8
Posty: 2587
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: Malenstwo8 »

Mamcie nowe auta, które są złomem i stwarzają zagrożenie życia Waszego i innych. Biegiem do rzecznika praw konsumenta i Skoda Polska!!!

Anubis
Posty: 104
Rejestracja: 16 wrz 2018, 11:58
Lokalizacja: Wrocław
Samochód: Kodiaq Style 2.0.TDI DSG 190KM

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: Anubis »

Malenstwo8 pisze:
17 maja 2020, 11:52
Mamcie nowe auta, które są złomem i stwarzają zagrożenie życia Waszego i innych. Biegiem do rzecznika praw konsumenta i Skoda Polska!!!
Dokładnie, oddaj auto do serwisu, opisz usterkę, napisz że zagraża życiu, zrób dwie kopie, niech Ci jedną podpiszą. Znajdź prawnika co w takich sprawach się specjalizuje, napisze odpowiednie pismo i postraszy, ostatecznie w sądzie masz podkładkę. To że samochód w leasingu nie ma znaczenia.

Wstaw samochód i nie odbieraj jak nie naprawią. Jak coś się stanie, będzie na Ciebie że jeździłeś samochodem niesprawnym.

simowdas
Posty: 100
Rejestracja: 19 cze 2019, 12:49
Samochód: Kodiaqa Style 2.0 TSI 4x4

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: simowdas »

Ewentualnie wyjedź z domu u zadzwoń po lawetę że samochód zaczął dziennie pracować i boisz się nim dalej jechać. :-)

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Malenstwo8
Posty: 2587
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: Malenstwo8 »

simowdas pisze:
18 maja 2020, 17:12
Ewentualnie wyjedź z domu u zadzwoń po lawetę że samochód zaczął dziennie pracować i boisz się nim dalej jechać. :-)

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
Bardzo dobry pomysł.

simowdas
Posty: 100
Rejestracja: 19 cze 2019, 12:49
Samochód: Kodiaqa Style 2.0 TSI 4x4

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: simowdas »

Malenstwo8 pisze:
simowdas pisze:
18 maja 2020, 17:12
Ewentualnie wyjedź z domu u zadzwoń po lawetę że samochód zaczął dziennie pracować i boisz się nim dalej jechać. :-)

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
Bardzo dobry pomysł.
Znajomy tak zrobił po tym jak 3 razy w serwisie mu mówili że się odezwa i umówią. Jak przyjechał na karcie to było wielce zdziwieni bo przecież mieli się umawiać.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Wojt3q
Posty: 5
Rejestracja: 17 maja 2020, 10:00
Samochód: Kodiaq Sportline 2.0 TSI

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: Wojt3q »

simowdas pisze:
18 maja 2020, 17:24
Malenstwo8 pisze:
simowdas pisze:
18 maja 2020, 17:12
Ewentualnie wyjedź z domu u zadzwoń po lawetę że samochód zaczął dziennie pracować i boisz się nim dalej jechać. :-)

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
Bardzo dobry pomysł.
Znajomy tak zrobił po tym jak 3 razy w serwisie mu mówili że się odezwa i umówią. Jak przyjechał na karcie to było wielce zdziwieni bo przecież mieli się umawiać.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Takie zabawy z lawetą nie wpłyną na podejście aso do usunięcia wady, a jedynie będzie mi przysługiwało auto zastepcze fabia 😍 jeśli dotre lawetą. Ale mi szkoda cennego czasu na takie kombinacje z lawetą dopóki sam nie stanie w drodze bo i tak już auto generuje straty...

Jest mi przykro z powodu tego w jaki sposób ASO i centrala traktują nas klientów bo wiedzą, że takie wady występują... Tanie rzeczy potrafią ogarnąć, ale jak jest droższa w naprawie wada to robią z klienta głupka. Teraz zaprowadze auto i to będzie ostatnie podejście do polubownego załatwienia sprawy czwarte bodajże, ponieważ nie moge sprzedać starszego auta i musiałem je doinwestować z tego tytułu, że nabyłem auto z napędem ze szrotu w salonie .


Jak dalej będą robić ze mnie głupka to reklamcja z tytułu rękojmi u sprzedawcy.

ODPOWIEDZ