skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Opis problemów i usterek wraz z ich sposobem rozwiązania
wujo87
Posty: 12
Rejestracja: 15 lut 2018, 21:27
Lokalizacja: Kraków
Samochód: SKODA KODIAQ Style 2.0 TDI 150 KM 6 bieg. man. 4x4

skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: wujo87 »

Witam wszystkich forumowiczów! Jestem właścicielem Kodiaq'a od sześciu miesięcy. Aktualny przebieg to 15000 km. Jestem po pierwszej wymianie oleju i filtrów w ASO. Silnik 2.0 TDI 150 KM, 4x4, skrzynia manualna 6 biegowa.

Od jakiegoś czasu (od ok 10 000 km) mam problemy ze skrzynią biegów - drugi i trzeci bieg wchodzą z oporem . Po rozgrzaniu auta jest to najbardziej odczuwalne. Trzeba użyć sporo siły żeby zmienić bieg na wyższy, podobnie jest z redukcją.
Dodam, że jeżdżę spokojnie. Przez te opory trudno jest zachować płynność jazdy (zmiana biegu trwa ułamki sekundy dłużej niż powinna).
Co jakiś czas zdarza się że po wbiciu biegu i puszczeniu sprzęgła słychać głuche dźwięki w okolicy komory silnika (jakby ktoś przywalił młotkiem gumowym). Jeśli chodzi o skuteczność zmiany biegów to jest ok, wszystkie wchodzą. Problemem jest komfort podróżowania, szczególnie w mieście (w korkach i ciasnych uliczkach) gdzie biegi 2 i 3 są często używane.
W serwisie powiedzieli że ich zdaniem wszystko działa jak powinno i nie widzą żadnego problemu (można było się tego spodziewać). Do tego, jak na złość Kodiaq miał lepszy dzień i biegi wchodziły trochę lepiej niż zwykle ale i tak nie idealnie.
Nie chcę wyjść na jakiegoś upierdliwca ale nie spotkałem się jeszcze z tak kiepsko pracującą skrzynią biegów a jeździłem w swoim życiu wieloma autami (niekoniecznie nowymi, niekoniecznie wyższej klasy).

Czy ktoś może spotkał się z podobnymi problemami :?:
Poza tą jedną rzeczą nie mam do auta większych uwag i ogólnie jestem zadowolony z zakupu.



Sponsor

skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Sponsor


Malenstwo8
Posty: 2586
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: Malenstwo8 »

Może skrzynia opuściła się na poduszce. To się zdarza. Zrób eksperyment. Przejedź się ciupkę szybciej po gruntowej drodze. Jeżeli będzie lepiej, to opuściła Ci się skrzynia i hyć może wróciła do właściwego położenia. Może źle była przykręcona na montażu.
Starego oleju nie bierzemy pod uwagę.
Mogą być jeszcze wodziki 2 i 3 biegu. Nie zahaczyłeś gdzieś podwoziem?

root
Administrator
Posty: 1392
Rejestracja: 09 lis 2016, 12:06
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Volvo V90

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: root »

wujo87 pisze:
15 lut 2018, 22:14
Od jakiegoś czasu (od ok 10 000 km) mam problemy ze skrzynią biegów - drugi i trzeci bieg wchodzą z oporem . Po rozgrzaniu auta jest to najbardziej odczuwalne. Trzeba użyć sporo siły żeby zmienić bieg na wyższy, podobnie jest z redukcją.
Kiedyś miałem takie problemy w Fabii (dotyczyły pierwszego, a potem drugiego biegu) i po jakimś czasie nie mogłem już w ogóle wbić jedynki ani dwójki i musiałem ruszać z trójki… Piszę to tylko po to, żeby tego jednak nie ignorować i męczyć serwis.
wujo87 pisze:
15 lut 2018, 22:14
W serwisie powiedzieli że ich zdaniem wszystko działa jak powinno i nie widzą żadnego problemu (można było się tego spodziewać).
A możesz jechać do innego?
wujo87 pisze:
15 lut 2018, 22:14
Do tego, jak na złość Kodiaq miał lepszy dzień i biegi wchodziły trochę lepiej niż zwykle ale i tak nie idealnie.
wujo87 pisze:
15 lut 2018, 22:14
Po rozgrzaniu auta jest to najbardziej odczuwalne.
To może bezpośrednio przed udaniem się do serwisu powinieneś zrobić kilkanaście kilometrów i przegonić sprzęt?
Twój znajomy posiada albo zastanawia się nad zakupem Kodiaqa? Daj mu znać o naszym forum! :)

bubuś
Posty: 646
Rejestracja: 04 lut 2018, 10:28
Lokalizacja: Polska
Samochód: był Kodiaq Style 2,0 TDI 140kW, 4x4, DSG + dodatki

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: bubuś »

Weź autko na kanał/podnośnik w celu sprawdzenia czy wszystkie śruby łączące skrzynię biegów z silnikiem są solidnie dokręcone.
Miałem blisko 20 lat temu podobny, jak Ty, przypadek z Renault Megane 1,6 16V. Na gwarancji, po przebiegu ok. 10 tys. km też pojawiły się problemy z wrzucaniem biegów. W serwisie ASO okazało się, że 2. śruby wykręciły się, zaś kolejna też zaczęła się wykręcać i wszystko trzymało się bodaj na 3. śrubach. Po dokręceniu (z klejem) śrub biegi wchodziły jak w masełko.
Follow your dreams :D
Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów! Oczekujesz pomocy, używaj poprawnej pisowni.
Popieram akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Vibor
Posty: 337
Rejestracja: 23 sty 2018, 15:14
Samochód: Skoda Superb kombi 1.8 TSI STYLE

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: Vibor »

zmień serwis jeśli możesz i najlepiej weź kogoś z serwisu na jazdę i pokaż bo sprawdzanie na podnośniku to nie to samo co w drodze

wujo87
Posty: 12
Rejestracja: 15 lut 2018, 21:27
Lokalizacja: Kraków
Samochód: SKODA KODIAQ Style 2.0 TDI 150 KM 6 bieg. man. 4x4

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: wujo87 »

Nie zawadziłem na pewno nigdzie podwoziem. Problem zaczął się pojawiać stopniowo przy ok 5000km przebiegu i z czasem się nasilał. Spróbuję przejechać się po wyboistej drodze i zobaczymy jak będzie. Inny serwis też być może odwiedzę, pojadę oczywiście rozgrzanym.
W serwisie na odchodne powiedzieli że jak trafi im się podobny Kodiaq (z tym samym silnikiem i skrzynia manualną) na serwisie albo demonstracyjny to dadzą znać żebym się nim przejechał i porównał pracę skrzyni (za zgodą właściciela oczywiście).
Oprócz skrzyni miałem problemy od samego początku ze zbieżnością. lekko ściągało w prawo. Zrobili to łaskawie na gwarancji ale bardzo niechętnie. Tłumaczyli że na pewno wjechałem w dziurę i zbieżność się przestawiła co oczywiście nie jest prawdą. Tak to jest z tymi serwisami. Jak tylko mogą to wszystkiego się wyprą i będą wmawiać, że z autem wszystko jest ok.

Malenstwo8
Posty: 2586
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: Malenstwo8 »

Gdzie takie talenty?

wujo87
Posty: 12
Rejestracja: 15 lut 2018, 21:27
Lokalizacja: Kraków
Samochód: SKODA KODIAQ Style 2.0 TDI 150 KM 6 bieg. man. 4x4

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: wujo87 »

Auto Group Luzar s.j. Wieliczka k. Krakowa, ul. Krakowska 33 (wcześniej ul. Jedynaka 4). Sprzedać potrafią. Pod tym względem nie mam im nic do zarzucenia. Wieliczka na tle innych salonów dobrze wypadła. Miła i fachowa obsługa, dobra cena za samochód i do tego czekałem na auto niecałe 3 miesiące (w innych salonach czas oczekiwania 6 miesięcy).
Serwisem jestem za to rozczarowany.

Malenstwo8
Posty: 2586
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: Malenstwo8 »

No to słabo. Może do Krakowa podjedź.

wujo87
Posty: 12
Rejestracja: 15 lut 2018, 21:27
Lokalizacja: Kraków
Samochód: SKODA KODIAQ Style 2.0 TDI 150 KM 6 bieg. man. 4x4

Re: skrzynia manualna - biegi ciężko wchodzą

Post autor: wujo87 »

Testowałem szybszą jazdę po gruntowej drodze. Mam wrażenie że jest trochę lepiej ale nie idealnie.

ODPOWIEDZ