2,0 TDI Przybywa oleju

Opis problemów i usterek wraz z ich sposobem rozwiązania
toshimin
Posty: 8
Rejestracja: 08 wrz 2023, 9:16
Samochód: kodiaq

2,0 TDI Przybywa oleju

Post autor: toshimin »

Witam;)
Wczoraj wyskoczył mi komunikat że za wysoki poziom oleju.
Oczywiście sprawdzone i na miarce jest faktycznie z 2mm ponad maxa :(
Robię krótkie trasy po mieście głównie, kilka km. Obecnie przebieg 17tys. km
Przy 10000tys był zmieniany olej na oryginalny VW 0W20.
Podejrzewam że to z powodu niedokończonych wypalań DPF`a
Czy ktoś wie jak się zorientować że jest włączone wypalanie DPF`a bo żaden komunikat się nie wyświetla?
Kod silnika DTSB
Z góry dziękuję za pomoc!



Sponsor

2,0 TDI Przybywa oleju

Sponsor


Online
Bili
Posty: 248
Rejestracja: 19 maja 2019, 13:53
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Samochód: Skoda Kodiaq 2.0TDI 200KM L&K

Re: 2,0 TDI Przybywa oleju

Post autor: Bili »

toshimin pisze:
20 kwie 2024, 7:53
[...]
Czy ktoś wie jak się zorientować że jest włączone wypalanie DPF`a bo żaden komunikat się nie wyświetla?
[...]
Poznasz po wysokich obrotach na postoju, spalaniu i pracy wentylatora chłodnicy.

zalezi
Posty: 86
Rejestracja: 08 wrz 2021, 20:53
Samochód: Superb w drodze

Re: 2,0 TDI Przybywa oleju

Post autor: zalezi »

Te wysokie obroty to raptem 1000 obr, normalnie jest 800.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

toshimin
Posty: 8
Rejestracja: 08 wrz 2023, 9:16
Samochód: kodiaq

Re: 2,0 TDI Przybywa oleju

Post autor: toshimin »

Bili pisze:
20 kwie 2024, 10:38
toshimin pisze:
20 kwie 2024, 7:53
[...]
Czy ktoś wie jak się zorientować że jest włączone wypalanie DPF`a bo żaden komunikat się nie wyświetla?
[...]
Poznasz po wysokich obrotach na postoju, spalaniu i pracy wentylatora chłodnicy.
OK to już rozumiem to randomowe włączanie się wentylatorów;) a nie włącza się jakieś grzanie szyby albo coś pod co można podłączyć diodę sygnalizującą?

Online
Bili
Posty: 248
Rejestracja: 19 maja 2019, 13:53
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Samochód: Skoda Kodiaq 2.0TDI 200KM L&K

Re: 2,0 TDI Przybywa oleju

Post autor: Bili »

Randomowe raczej nie, bo wentylatory również moga się włączyć w innej sytuacji. Ja nauczyłem się tak jakoś obserwować, ze to widać i wiem kiedy się wypala. Najlepiej to widać po obrotach na postoju i chwilowym spalaniu w danym momencie. Z raz mi się zdarzyło, że wysiadłem i przerwałem bo musiałem to wtedy chodziły po wyłączeniu wentylatory. To wiedziałem, że po odpaleniu procedura się zacznie i też tak było więc sobie jechałem, żeby wypaliło. Generalnie jak nowe auto to było też z początku czuć trochę zapachy, teraz już tak nie. Wydziela się wtedy również więcej ciepła z pod auta. Da się tego nauczyć z obserwacji. Robie też raczej trasy więc to nie problem dla mnie wypalanie, i niezauważalne jest.

toshimin
Posty: 8
Rejestracja: 08 wrz 2023, 9:16
Samochód: kodiaq

Re: 2,0 TDI Przybywa oleju

Post autor: toshimin »

Bili pisze:
20 kwie 2024, 12:23
Randomowe raczej nie, bo wentylatory również moga się włączyć w innej sytuacji. Ja nauczyłem się tak jakoś obserwować, ze to widać i wiem kiedy się wypala. Najlepiej to widać po obrotach na postoju i chwilowym spalaniu w danym momencie. Z raz mi się zdarzyło, że wysiadłem i przerwałem bo musiałem to wtedy chodziły po wyłączeniu wentylatory. To wiedziałem, że po odpaleniu procedura się zacznie i też tak było więc sobie jechałem, żeby wypaliło. Generalnie jak nowe auto to było też z początku czuć trochę zapachy, teraz już tak nie. Wydziela się wtedy również więcej ciepła z pod auta. Da się tego nauczyć z obserwacji. Robie też raczej trasy więc to nie problem dla mnie wypalanie, i niezauważalne jest.
Zgadzam się z Tobą ale nie wyobrażam sobie tego nawet próbowac tłumaczyć żonie która w 90% używa to auto;) dlatego wole prostą diodę sygnalizującą proces;) tylko pod co ją podłączyć...?

Awatar użytkownika
Wojas
Posty: 72
Rejestracja: 01 maja 2019, 11:54
Lokalizacja: WAW
Samochód: Skoda Kodiaq 2TDI 4x4 190KM DSG

Re: 2,0 TDI Przybywa oleju

Post autor: Wojas »

1) W infosystemie jest podczas wypalania komunikat: "konieczna praca silnika".

Obrazek

2) lub taka kontrolka: "dpf-control-vag-cr-group" (wpisz to w wyszukiwarkę to wyskoczy sprzedawca; nie reklamuję tego).

3) lub tani OBD z bluetooth + darmowy program na komórkę.

artly
Posty: 60
Rejestracja: 22 sie 2023, 7:31
Samochód: Czekam na Kodiaq Sportline 2.0 150Km TDI 4x4

Re: 2,0 TDI Przybywa oleju

Post autor: artly »

Wojas pisze:
20 kwie 2024, 17:42

3) lub tani OBD z bluetooth + darmowy program na komórkę.
Z tym w nowych silnikach jest problem, u mnie car Scanner nie widzi Dpf cod silnika DTS

Online
Bili
Posty: 248
Rejestracja: 19 maja 2019, 13:53
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Samochód: Skoda Kodiaq 2.0TDI 200KM L&K

Re: 2,0 TDI Przybywa oleju

Post autor: Bili »

Wojas pisze:
20 kwie 2024, 17:42
1) W infosystemie jest podczas wypalania komunikat: "konieczna praca silnika".

Obrazek
[...]
W którym dokładnie miejscu to jest?

Faktem też jest co może być dla żony wskazówką, że autostart nie gasi auta podczas wypalania.

Malenstwo8
Posty: 2591
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: 2,0 TDI Przybywa oleju

Post autor: Malenstwo8 »

W Kodiaq to było piękne, że wiedziałem kiedy wypala się dpf. Podniesione obroty do 1000/1100, charakterystyczne buczenie silnika, wentylator i zapach rozgrzanego metalu. Bez problemu tego pilnowałem i było super. Kup sobie Volvo i rozpoznaj kiedy wypala się dpf. Stawiam dobrą whisky. Dodatkowo w TDI możesz zostawić auto np na podjeździe, żeby się wypaliło. W Volvo przy postoju powyżej minuty wypalanie było przerywane nawet w korku. Auto musiało być w ruchu. Chore. Efekt był taki, że oleju przybywało co chwila. Miałem już dosyć.

ODPOWIEDZ