Naprawa czujnika parkowania DIY

Opis problemów i usterek wraz z ich sposobem rozwiązania
Awatar użytkownika
Wojas
Posty: 72
Rejestracja: 01 maja 2019, 11:54
Lokalizacja: WAW
Samochód: Skoda Kodiaq 2TDI 4x4 190KM DSG

Naprawa czujnika parkowania DIY

Post autor: Wojas »

Jakiś czas temu wyskoczyła w moim samochodzie usterka parkowania z przodu. Były dwie opcje naprawy: ASO lub samemu.
1) Zadzwoniłem do ASO: trzeba postawić samochód u elektryka, podpiąć komputer, wymienić czujnik lub/i wiązkę. Koszt ... duuuży.
2) Samemu DIY.

Opis naprawy DIY:
Namierzamy który czujnik nie nadaje: konieczny jest dowolny program na komórkę rejestrujący ultradźwięki; podchodząc do kolejnych czujników sprawdzamy jak nadają; ten który nie działa będzie "cichy"; będzie widać różnicę. Oczywiście zapłon włączony i uruchomione czujniki parkowania. Demontujemy podejrzany czujnik - i tu jest niespodzianka. Z przodu czujniki wyjmuje się z kawałkiem zderzaka - 50x100mm. Przyjrzyjcie się przedniemu zderzakowi w okolicach czujnika. Bardzo wygodne i szybkie.

- demontaż czujnika:
Obrazek

Obrazek

Obrazek



- szukamy usterki w wiązce (najczęstsza usterka); chyba widać:
Obrazek

Obrazek



- tu jest symbol wtyczki; można kupić w normalnej cenie w internecie:
Obrazek


Można kupić wtyczkę z zarobionymi kabelkami lub wtyczkę i piny do zarobienia samemu - bez specjalnej zaciskarki nie da się tego zrobić. Z kolei wtyczkę z gotowymi kabelkami lutujemy do oryginalnych kabli wiązki - pamiętajcie o dobrej izolacji (np. rurki termokurczliwe) bo wilgoć szybko zrobi swoje.
Ja zaciskałem nowe piny na przewodach. Odciąłem uszkodzona wtyczkę, najbliżej jak się da, tak żeby pozostały maksymalnie długie przewody wiązki.

- po lewej stronie jest oryginalna wtyczka z odciętymi końcówkami; po prawej nowa wtyczka:
Obrazek

- odcięta wtyczka. Na przewody zakładamy nowe uszczelnienia (szare gumki):
Obrazek

- końcówka zaciśnięta na przewodzie
Obrazek

- tu widać zaciśnięte piny zmontowane w nowej wtyczce:
Obrazek
Obrazek

Pozostaje podpiąć czujnik, zanim zatrzaśniecie go z powrotem w zderzaku warto zrobić test. Jak komputer zobaczy wszystkie czujniki to informacja o usterce zniknie. Jak wszystko jest w porządku to wklikujemy zestaw w zderzak i gotowe.
Wszystkie prace wykonujemy przy wyłączonym zapłonie. Jak nie potrafisz "dłubać" przy śrubkach i kabelkach to lepiej sam tego nie rób.



Sponsor

Naprawa czujnika parkowania DIY

Sponsor


__atomek__
Posty: 94
Rejestracja: 21 wrz 2021, 14:28
Samochód: Kodiaq 2.0.TDI L&K

Re: Naprawa czujnika parkowania DIY

Post autor: __atomek__ »

Dobra robota!

Bili
Posty: 245
Rejestracja: 19 maja 2019, 13:53
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Samochód: Skoda Kodiaq 2.0TDI 200KM L&K

Re: Naprawa czujnika parkowania DIY

Post autor: Bili »

Jak padnie jeden czujnik to nie działają wszystkie? Pytam bo myślałem, że ten jeden nie będzie nic pokazywał ale wnioskując po tym, że szukałeś telefonem to nie działa chyba nic.

Awatar użytkownika
Wojas
Posty: 72
Rejestracja: 01 maja 2019, 11:54
Lokalizacja: WAW
Samochód: Skoda Kodiaq 2TDI 4x4 190KM DSG

Re: Naprawa czujnika parkowania DIY

Post autor: Wojas »

Był komunikat o ograniczonym działaniu (albo usterce - już nie pamiętam) czujników parkowania z przodu. Ale nie działał tylko ten jeden, pozostałe działały, jednak nie były wykorzystywane - cały przód został wyłączony. Dzięki temu dało się ustalić który nie nadaje. Oczywiście mogło by być tak, że nie działa żaden, wtedy można podejrzewać uszkodzenia wiązki głównej, bo mało prawdopodobne jest, żeby uległy uszkodzeniu wszystkie na raz.

ODPOWIEDZ