Tempomat: ostrzeżenie o możliwym zderzeniu i brak hamowania

Opis problemów i usterek wraz z ich sposobem rozwiązania
klimas7
Posty: 226
Rejestracja: 11 lut 2020, 8:09
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Kodiaq TSI 2.0 190KM L&K RM20

Tempomat: ostrzeżenie o możliwym zderzeniu i brak hamowania

Post autor: klimas7 »

Kilka razy zdarzyło mi się, że przy ACC wyskoczył mi komunikat o możliwym zderzeniu i konieczności hamowania, ale samochód sam nie zahamował. Dwa razy było to w sytuacji, że zrobił się zator na obwodnicy, tempomat miał ustawione 100km/h ale był nieaktywne, zator się rozluźnia więc reaktywuję tempomat (wajcha do siebie) i oczekuję, że samochód zacznie przyśpieszać, ale nie wjedzie nikomu w tył, tymczasem on zaczyna mocno przyśpieszać, zbliża się niebezpiecznie do samochodu z przodu, rzuca komunikat o hamowaniu, ale sam nie zahamuje... czy ten ACC jest po prostu niedorobiony (mam jeszcze starą wersję z limitem 160km/h) czy lecieć do ASO?



Sponsor

Tempomat: ostrzeżenie o możliwym zderzeniu i brak hamowania

Sponsor


pwroblew
Posty: 65
Rejestracja: 21 cze 2020, 23:43
Samochód: Skoda Kodia1 2.0 TSI

Re: Tempomat: ostrzeżenie o możliwym zderzeniu i brak hamowania

Post autor: pwroblew »

też kilka razy miałem podobnie. Jakieś nielogiczne zachowanie: przyspiesza na ACC z jednoczesnym ostrzeganiem o hamowaniu.

klimas7
Posty: 226
Rejestracja: 11 lut 2020, 8:09
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Kodiaq TSI 2.0 190KM L&K RM20

Re: Tempomat: ostrzeżenie o możliwym zderzeniu i brak hamowania

Post autor: klimas7 »

Dokładnie tak jak piszesz - przyśpiesza i każe hamować... podpytam dzisiaj w ASO (jadę z głośnikami), dam znać jeśli się coś dowiem.

klimas7
Posty: 226
Rejestracja: 11 lut 2020, 8:09
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Kodiaq TSI 2.0 190KM L&K RM20

Re: Tempomat: ostrzeżenie o możliwym zderzeniu i brak hamowania

Post autor: klimas7 »

W ASO się dowiedziałem, że słyszeli już o takim problemie, nie ma niego poprawki, ale to tylko asystent i nie można na nim całkowicie polegać... zgadzam się z poleganiem, ale nie powinien przyśpieszać kiedy jest informacja o hamowaniu, brzmi jak relatywnie prosta poprawka oprogramowania.

Może jakiś inny forumowicz trafi na ten temat i podzieli się podejściem innych ASO (u mnie Plichta Gdańsk Grunwaldzka).

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Tempomat: ostrzeżenie o możliwym zderzeniu i brak hamowania

Post autor: MałGorzata »

ACC nie uwzględnia pojazdów/przeszkód które nie są w ruchu.
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

daniel_gw
Posty: 99
Rejestracja: 23 paź 2019, 7:07
Samochód: Kodiaq 2.0TDI 110kW

Re: Tempomat: ostrzeżenie o możliwym zderzeniu i brak hamowania

Post autor: daniel_gw »

Dokładnie, ACC nie reaguje na stojące obiekty, lub obiekty poruszające się bardzo wolno - jak ktoś uruchomi ACC to auto przyspiesza, ale Skody mają też system informowania/ automatycznego hamowania - i ten system sam hamuje do 60km/h, a powyżej tej prędkości tylko informuje aby hamować. Tu zadziałały oba systemy dokładnie tak jak ich działanie jest opisane w instrukcji.
Ten pojedynczy radar nigdy nie da możliwość autonomicznej jazdy. Bo gdyby miał reagować na obiekty stojące to np jadąc po łuku drogi przy której stoją bilbordy z reklamami auto stanęło by dęba widząc przed autem dużą płachtę blachy. Z kolei automatyczne hamowanie przy prędkościach powyżej 60km/h spowodowałoby duże ryzyko najechania na tył naszego auta jak skoda sama nagle stanęła by dęba przy tak dużej prędkości. Tak to przewidzieli i tak to działa w autach grupy vw

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka


pwroblew
Posty: 65
Rejestracja: 21 cze 2020, 23:43
Samochód: Skoda Kodia1 2.0 TSI

Re: Tempomat: ostrzeżenie o możliwym zderzeniu i brak hamowania

Post autor: pwroblew »

chyba nie do końca jest to idealne rozwiązanie. Ostatnio jadąc dojeżdżałem do małej eski (wysepka z przystankiem ogrodzona słupkami). Przede mną nikogo. Włączony ACC i FA, auto gwałtownie przyśpieszało, a jednocześnie głośno piszczało o kolizji i konieczności hamowania. Wyglądało to tak, jakby zareagowało właśnie na te słupki, którymi była wygrodzona wysepka z przystankiem.

D10ni
Posty: 1088
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:53
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: GunMetal Sportline 2.0TDI 190KM

Re: Tempomat: ostrzeżenie o możliwym zderzeniu i brak hamowania

Post autor: D10ni »

pwroblew pisze:
14 sie 2020, 8:42
też kilka razy miałem podobnie. Jakieś nielogiczne zachowanie: przyspiesza na ACC z jednoczesnym ostrzeganiem o hamowaniu.
A jaka jest alternatywa? Miałby nie ostrzegać? Czy rozłączać tempomat? Bo pierwsze pewnie byłoby do osiągnięcia przez zmniejszenie czułości aby uniknąć false positive a drugie pewnie by skutkowało wyłączaniem tempomatu. W obecnej sytuacji, tempomat robi swoje, a kierowca jest ostrzeżony, żeby raczył poobserwować drogę.
pwroblew pisze:
16 sie 2020, 12:34
chyba nie do końca jest to idealne rozwiązanie. Ostatnio jadąc dojeżdżałem do małej eski (wysepka z przystankiem ogrodzona słupkami). Przede mną nikogo. Włączony ACC i FA, auto gwałtownie przyśpieszało, a jednocześnie głośno piszczało o kolizji i konieczności hamowania. Wyglądało to tak, jakby zareagowało właśnie na te słupki, którymi była wygrodzona wysepka z przystankiem.
Czyli dojeżdżając do eski włączyłeś tempomat ustawiony na znacznie wyższą prędkość niż jechałeś? Czy może samochód za którym jechałeś (ze znacznie niższą prędkością niż miałeś ustawiony tempomat) zniknął z pola widzenia radaru? Tylko przy dużej różnicy między prędkością ustawioną i jazdy dochodzi do gwałtownego przyspieszania. Moim zdaniem to z jednej strony nadmierne zaufanie do asystenta, a z drugiej - tak jak napisałeś, że nie jest to rozwiązanie idealne.
Zadowolny z GunMetal Sportline :D

klimas7
Posty: 226
Rejestracja: 11 lut 2020, 8:09
Lokalizacja: Gdańsk
Samochód: Kodiaq TSI 2.0 190KM L&K RM20

Re: Tempomat: ostrzeżenie o możliwym zderzeniu i brak hamowania

Post autor: klimas7 »

Myślę, że jednak logiczne byłoby wyłączyć tempomat przy takim alercie. U mnie to nie było przy prędkości powyżej 60km/h, tylko przyspieszał od 20km/h w górę (do ustawionego 100km/h).

Tak czy siak, dzięki za wyjaśnienie - teraz nie brzmi jak błąd, ale jak zwyczajna niedoskonałość systemu, przy pewnych założeniach/kompromisach.

Malenstwo8
Posty: 2589
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: Tempomat: ostrzeżenie o możliwym zderzeniu i brak hamowania

Post autor: Malenstwo8 »

Jadąc do domu co dzień ta sama sytuacja - zakręt w lewo, a na nim gruby dąb. Za każdym razem auto wchodząc w zakręt 50-70 km/h piszczy i zapala ba czerwono ostrzeżenie. Dąb jak się domyślacie stoi w miejscu, więc nie do końca chyba jest tak, że radar reaguje tylko na pojazdy w ruchu 🙂

ODPOWIEDZ