Funkcja hamowania podczas manewrowania

Opis problemów i usterek wraz z ich sposobem rozwiązania
endriu
Posty: 34
Rejestracja: 27 maja 2019, 14:04
Samochód: Skoda Kodiaq 4x4 2.0 TSI

Funkcja hamowania podczas manewrowania

Post autor: endriu »

Ostatnio zauważyłem, że przy podjeżdżaniu do przeszkody, kiedy włączają się przednie czujniki, pojawiająca się ikonka wyłączenia automatycznego hamowania jest aktywowana (pomarańczowa)... W ustawieniach mam cały czas hamowanie zaznaczone jako włączone. Rozumiem, że czasem, chcąc stanąć na żyletkę system może "przeszkadzać" hamując i ikonka którą można wł/wył z poziomu ekranu jest ok, natomiast chyba wolałbym gdyby domyślnie to hamowanie było.

Wiecie może od czego zależy auto-aktywacja ikonki wyłączenia hamowania?

Obrazek

Obrazek



Sponsor

Funkcja hamowania podczas manewrowania

Sponsor


kodiaq4x4
Posty: 304
Rejestracja: 13 lip 2017, 9:00
Samochód: Skoda, Kodiaq, 2.0 TDI 4x4 DSG 150 KM

Funkcja hamowania podczas manewrowania

Post autor: kodiaq4x4 »

Hejka. Gdzieś kiedy czytałem ze funkcja automatycznego hamowania podczas manewrów zadziała przy prędkości większej niż 2 km/h. Jak powoli parkuje na „żyletkę” to auto nigdy nie hamowało i sygnalizowało znaczkiem i sygnałem dźwiękowym. Kilka razy był ten sygnał jak komputer auta stwierdził nawet podczas wjazdu na parking ze nie wyhamuje ale ja wiedziałem ze będę robił manewr skrętu. Co do hamowania automatycznego uratowało mnie to jak podczas wyjazdu z parkingu nagle pokazał się człowiek lub auto z tylu tez zaplanowało wyjazd w tym samym czasie. Sprawdzają się te systemy.

bubuś
Posty: 646
Rejestracja: 04 lut 2018, 10:28
Lokalizacja: Polska
Samochód: był Kodiaq Style 2,0 TDI 140kW, 4x4, DSG + dodatki

Re: Funkcja hamowania podczas manewrowania

Post autor: bubuś »

endriu pisze:
09 lip 2019, 19:15
Ostatnio zauważyłem, że przy podjeżdżaniu do przeszkody, kiedy włączają się przednie czujniki, pojawiająca się ikonka wyłączenia automatycznego hamowania jest aktywowana (pomarańczowa)... W ustawieniach mam cały czas hamowanie zaznaczone jako włączone. Rozumiem, że czasem, chcąc stanąć na żyletkę system może "przeszkadzać" hamując i ikonka którą można wł/wył z poziomu ekranu jest ok, natomiast chyba wolałbym gdyby domyślnie to hamowanie było.

Wiecie może od czego zależy auto-aktywacja ikonki wyłączenia hamowania?
W mojej ocenie ówże asystent hamowania nadzoruje tylko tył, a nie przód pojazdu. Dlaczego tak twierdzę?
Otóż, gdy podpinam przyczepę kempingową, automatycznie dezaktywowany jest asystent automatycznego hamowania oraz asystent martwego pola. Pisałem już o tym w którymś poście, że po odpięciu przyczepy muszę pamiętać, by tych asystentów aktywować (bo z jakiegoś ukarania użytkowników producent nie przewidział automatycznego aktywowania się ww. asystentów).
Skoro podpięcie przyczepy (od tyłu auta) wyłącza czujniki monitorujące sytuację za autem, to wg mnie oznacza, że nawet aktywny asystent automatycznego hamowania (który już mi zadziałał podczas cofania na parkingu) nie nadzoruje sytuacji z przodu.
Follow your dreams :D
Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów! Oczekujesz pomocy, używaj poprawnej pisowni.
Popieram akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Malenstwo8
Posty: 2587
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: Funkcja hamowania podczas manewrowania

Post autor: Malenstwo8 »

Również uważam, że przód nie działa. Bardzo szybko się o tym dowiedziałem, bo drugiego dnia od zakupu zamiast R wrzuciłem D i dałem buta...tyle, że w garażu :) Miałem jakiś metr do ściany i tylko mój refleks mnie uratował. Hamuje tylko tył i to przy większej prędkości. Jeżeli toczysz się do tyłu z prędkością ok 5 km/h system nie zahamuje, bo uważa, że wiesz co robisz i świadomie podjeżdżasz pod przeszkodę. Zrób to samo np 10 km/h i auto stanie jak wryte - sprawdzone ;)

JED
Posty: 1123
Rejestracja: 29 mar 2019, 9:10
Lokalizacja: 3City/Swiat
Samochód: BMW X1 + Kodiaq 2.0 TDI L&K

Re: Funkcja hamowania podczas manewrowania

Post autor: JED »

A ja dzisiaj testowałem automatyczne parkowanie tyłem i gdybym nie walnął po hamulcach, to staranowałbym auto za mną - więc chyba w takiej sytuacji, to również nie działa.
Najpiekniejszy Laurin & Klement w PL. :mrgreen:

D10ni
Posty: 1088
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:53
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: GunMetal Sportline 2.0TDI 190KM

Re: Funkcja hamowania podczas manewrowania

Post autor: D10ni »

Może warto przeczytać instrukcję? I jak nie działa to zgłosić do serwisu?
Zadowolny z GunMetal Sportline :D

Malenstwo8
Posty: 2587
Rejestracja: 05 paź 2017, 8:18
Samochód: LEXUS RX350H Prestige 2023 :)

Re: Funkcja hamowania podczas manewrowania

Post autor: Malenstwo8 »

JED pisze:
10 lip 2019, 14:15
A ja dzisiaj testowałem automatyczne parkowanie tyłem i gdybym nie walnął po hamulcach, to staranowałbym auto za mną - więc chyba w takiej sytuacji, to również nie działa.
Nie mam automatycznego parkowania, więc nie wiem jak jest w tym wypadku.

Awatar użytkownika
michalmiko
Posty: 942
Rejestracja: 29 sty 2018, 19:16
Lokalizacja: Podhale
Samochód: Kodiaq Style 4x4 2.0 TSI Lava Blue 244KM/431Nm

Re: Funkcja hamowania podczas manewrowania

Post autor: michalmiko »

Jak robiłem testy na kartonie i styropianie, to samochód cofając, sam wyhamował przed przeszkodą od prędkości "toczenia się" 2-3km/h do 10km/h - ale na styk przed przeszkodą :) Do przodu radar nie zadziałał, chyba musi być większa prędkość

kodiaq4x4
Posty: 304
Rejestracja: 13 lip 2017, 9:00
Samochód: Skoda, Kodiaq, 2.0 TDI 4x4 DSG 150 KM

Funkcja hamowania podczas manewrowania

Post autor: kodiaq4x4 »

Zadziałanie front Assist. Podjeżdżamy do przejścia dla pieszych, młoda dziewczyna przechodzi przez pasy, oczywiście wpatrzona w telefon, będąc na środku blisko Nas nagle zatrzymuje się i czyta jakiś tekst. Chciałem ja przestraszyć i ruszyłem z ewentualnym szybkim zahamowaniem, auto zahamowało szybciej niż Ja, powodując zdenerwowanie mojej żony, zadziałał system.

D10ni
Posty: 1088
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:53
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: GunMetal Sportline 2.0TDI 190KM

Re: Funkcja hamowania podczas manewrowania

Post autor: D10ni »

kodiaq4x4 pisze:
11 lip 2019, 0:18
Zadziałanie front Assist.
[...]
Nie mylmy tych systemów, Front Assist (od str 258 w polskiej instrukcji) działa w innym zakresie prędkości (powyżej 5km/h). W tym przypadku zadziałał system związany z parkowaniem (w instrukcji opisane jako ParkPilot od str 229).
Zadowolny z GunMetal Sportline :D

ODPOWIEDZ