Dodatkowy odgłos szurania / tarcia przy skręcaniu w lewo

Opis problemów i usterek wraz z ich sposobem rozwiązania
michal82
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2022, 7:18
Samochód: Kodiaq 2.0TSI MY2020

Re: Dodatkowy odgłos szurania / tarcia przy skręcaniu w lewo

Post autor: michal82 »

marleo! pisze:
21 kwie 2023, 17:12
Dzięki temu wątkowi udało się trafić z diagnozą w przypadku mojego pojazdu. Od dłuższego czasu występował charakterystyczny dźwięk szurania. Po wymianie poduszki skrzyni biegow dźwięk ustal a samochód otrzymał nowe życie. Wróciła satysfakcja z jazdy. Piszę ponieważ poczuwam się w obowiązku wobec innych formuowiczow, dzięki którym znalazłem rozwiązanie. Oczywiście ASO pomogło rozwiązać problem. Teraz cisza i mam nadzieję, że tak zostanie.
Zechciałbyś napisać na priv, która ASO jest tak pomocna? Tam gdzie serwisuję auto słyszę tłumaczenia pracowników, że "każda Skoda z tego typu skrzynią biegów" ma odgłos szurania przy skręcie w lewo oraz że jest to normalne.
U mnie kolejny objaw przy mocnym skręcie w prawo słychać skrzypienie/trzeszczenie po lewej stronie.

Taka ciekawostka.
https://www.facebook.com/groups/2101828 ... tid=uJjRxr
U mnie jest krzywo zmontowane.



Sponsor

Re: Dodatkowy odgłos szurania / tarcia przy skręcaniu w lewo

Sponsor


michal82
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2022, 7:18
Samochód: Kodiaq 2.0TSI MY2020

Re: Dodatkowy odgłos szurania / tarcia przy skręcaniu w lewo

Post autor: michal82 »

michal82 pisze:
12 gru 2023, 22:01

Taka ciekawostka.
https://www.facebook.com/groups/2101828 ... tid=uJjRxr
U mnie jest krzywo zmontowane.
Kilka dni temu byłem w serwisie na wymianie reflektorów, przy okazji zgłosiłem, że poduszka silnika jest krzywo zmontowana.
Jak ktoś ma instrukcje napraw (Workshop Manual) to jest to opisane w części "Rep. gr.10 - Removing and installing engine" - "2.7 Check assembly bracket setting". Jest m.in. napisane (wraz z rysunkiem), że część poduszki przykręcona do karoserii musi być równoległa do II części poduszki, która jest przykręcona do silnika ("The cast edge on the engine support must be parallel with the engine mount supporting arm"). U mnie było pod skosem.
Podobnie jest dla poduszki przy skrzyni biegów, ale poprawności mocowania nie da się stwierdzić bez odkręcania akumulatora.

(krawędzie oznaczone na czerwono powinny być równoległe)
Obrazek

Pokazałem palcem pracownikowi serwisu co jest nie tak (oczywiście były próby ignorowania: a skąd pan wie, ze jest źle zmontowane? a instrukcja na pewno od Kodiaqa? itp.)
Przed odbiorem auta dostałem informację, że poprawili mocowanie poduszki silnika. Powiedzieli, że sprawdzili poduszkę skrzyni i okazało się, że też jest krzywo, więc to poprawili.


Po korekcie mocowanią poduszek jest lepiej, ale nieidealnie. Wcześniej już przy delikatnym skręceniu kierownicy w lewo słychać było "szuranie" - teraz już nie. Przy jeździe po rondzie też już jest ciszej.
michal82 pisze:
12 mar 2023, 16:18
Jadąc wolno ze stałą prędkością także na lekkich nierównościach to słychać, czyli wtedy gdy cały układ przesuwa i "buja się".
To też jest już o wiele mniej słyszalne.

Reasumując - poduszki to dobry trop.

Awatar użytkownika
PeWu
Posty: 135
Rejestracja: 21 lut 2018, 23:05
Samochód: Kodiaq TDI 150KM

Re: Dodatkowy odgłos szurania / tarcia przy skręcaniu w lewo

Post autor: PeWu »

Dzięki za dokładny opis i zdjęcie.
Kodiaq już nie mam, ale 5 lat miałem ten objaw i w sumie przyzwyczaiłem się ("ten typ tak ma").
Mogę potwierdzić jedynie, że problem sam nie zniknie, raczej nie zagraża bezpieczeństwu, na pewno to nie łożyska czy inne elementy zawieszenia.
Poduszki to słuszny trop, jak już kilka osób potwierdziło.
Dziękuję.

Awatar użytkownika
MałGorzata
Posty: 2888
Rejestracja: 09 lip 2017, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
Samochód: (Kodiaq Style 2.0 TSI 4x4 7DSG) -> -> -> Enyaq 60

Re: Dodatkowy odgłos szurania / tarcia przy skręcaniu w lewo

Post autor: MałGorzata »

Czyli została postawiona dobra diagnoza?
----

Wysłane z mojego desktopa przy pomocy myszki lub klawisza ENTER

PM72
Posty: 10
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:47
Samochód: Skoda Kodiaq

Re: Dodatkowy odgłos szurania / tarcia przy skręcaniu w lewo

Post autor: PM72 »

Właśnie odebrałem auto z serwisu , miały być dwie naprawy a wyszło zero . W przypadku pierwszej brak części na wymianę - ok , ale druga usterka była zgłaszana jeszcze przed świętami i dotyczy ona szurania podczas skrętu w lewo. Usterka stwierdzona i potwierdzona przez pracownika serwisu przy zgłoszeniu i jakie moje zdziwienie dziś 😱 usterki nie stwierdzono ponieważ podczas jazdy nic nie szura ! Cud w ASO się stał, szok . Auto mi się naprawiło. Kierownik stwierdził że im nic nie szura i najlepiej jakbym nagrał szuranie podczas jazdy bo im w centrali nie wierzą w takie rzeczy . Ręce mi qrwa opadły ....

Awatar użytkownika
PeWu
Posty: 135
Rejestracja: 21 lut 2018, 23:05
Samochód: Kodiaq TDI 150KM

Re: Dodatkowy odgłos szurania / tarcia przy skręcaniu w lewo

Post autor: PeWu »

PM72 pisze:
15 sty 2024, 17:06
Właśnie odebrałem auto z serwisu , miały być dwie naprawy a wyszło zero . W przypadku pierwszej brak części na wymianę - ok , ale druga usterka była zgłaszana jeszcze przed świętami i dotyczy ona szurania podczas skrętu w lewo. Usterka stwierdzona i potwierdzona przez pracownika serwisu przy zgłoszeniu i jakie moje zdziwienie dziś 😱 usterki nie stwierdzono ponieważ podczas jazdy nic nie szura ! Cud w ASO się stał, szok . Auto mi się naprawiło. Kierownik stwierdził że im nic nie szura i najlepiej jakbym nagrał szuranie podczas jazdy bo im w centrali nie wierzą w takie rzeczy . Ręce mi qrwa opadły ....
Nic nowego, musisz myśleć jak to nagrać, i ewentualnie otrzymać na piśmie, że tak ma by być. Najgorsze jest właśnie to, że serwis udaje, że nie słyszy lub nie widzi czegoś.
Oni mają doświadczenie i dobre uszy i oczy, wszystko to jest kwestią zrozumienia się też, więc warto najpierw porozmawiać na spokojnie, bo na noże to już dłuższa i trudniejsza droga.

Trzeba udowadniać i argumentować na spokojnie najlepiej, niestety, bo jak dojdzie do sytuacji "nie mamy Pana płaszcza i co Pan nam zrobi"? to już ciężka sprawa... Trzymam kciuki.

Lesiu111
Posty: 4
Rejestracja: 21 sty 2024, 10:10
Samochód: Skoda Kodiaq Sportline 2.0 4x4

Re: Dodatkowy odgłos szurania / tarcia przy skręcaniu w lewo

Post autor: Lesiu111 »

tez mam ten proble ronda w lewo czy prawo szura tak samo przebieg mam 201 tys km. nie wiem co to i dlaczego.

Awatar użytkownika
WaC
Posty: 641
Rejestracja: 17 wrz 2021, 21:41
Lokalizacja: Bemowo
Samochód: Sportline 2.0 TSI 4x4 DSG7

Re: Dodatkowy odgłos szurania / tarcia przy skręcaniu w lewo

Post autor: WaC »

Z mojego doświadczenia: tak, na wszelki wypadek, proszę sprawdzić czy przednie koła są dokręcone.
Właśnie tak miałem (Peugeot 407), naście lat temu. Co ciekawe, nie było to "bicie", lecz "szuranie".
Moje motto: Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z tego żywy.

marleo!
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2023, 17:06
Samochód: Skoda kodiaq

Re: Dodatkowy odgłos szurania / tarcia przy skręcaniu w lewo

Post autor: marleo! »

michal82 pisze:
12 gru 2023, 22:01
marleo! pisze:
21 kwie 2023, 17:12
Dzięki temu wątkowi udało się trafić z diagnozą w przypadku mojego pojazdu. Od dłuższego czasu występował charakterystyczny dźwięk szurania. Po wymianie poduszki skrzyni biegow dźwięk ustal a samochód otrzymał nowe życie. Wróciła satysfakcja z jazdy. Piszę ponieważ poczuwam się w obowiązku wobec innych formuowiczow, dzięki którym znalazłem rozwiązanie. Oczywiście ASO pomogło rozwiązać problem. Teraz cisza i mam nadzieję, że tak zostanie.
Zechciałbyś napisać na priv, która ASO jest tak pomocna? Tam gdzie serwisuję auto słyszę tłumaczenia pracowników, że "każda Skoda z tego typu skrzynią biegów" ma odgłos szurania przy skręcie w lewo oraz że jest to normalne.
U mnie kolejny objaw przy mocnym skręcie w prawo słychać skrzypienie/trzeszczenie po lewej stronie.

Taka ciekawostka.
https://www.facebook.com/groups/2101828 ... tid=uJjRxr
U mnie jest krzywo zmontowane.

ASO Starogard Gdanski

kgee
Posty: 1
Rejestracja: 05 kwie 2024, 15:57
Samochód: Skoda Kodiaq 1.5TSI 150KM

Re: Dodatkowy odgłos szurania / tarcia przy skręcaniu w lewo

Post autor: kgee »

Witam,
u mnie również wymiana poduszki skrzyni biegów rozwiązała problem. Odgłos występował praktycznie od początku (Kodiaq z 2021). Zmiana położenia/wyrównanie poduszki pomogło tylko na tyle, że odgłos zaczął pojawiać się przy większej prędkości na łuku lub ostrzejszym zakręcie (większej sile odśrodkowej). Z tego co się orientuję, serwis zamontował poduszkę o numerze 5QA199555C.
Dziękuję forumowiczom za pomoc w diagnozie!

ODPOWIEDZ